Domowe leczenie skurczy mięśni

Przy uporczywych skurczach mięśni najważniejsze jest domowe leczenie!
Domowe leczenie skurczy mięśni

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2018

Skurcze mięśni mogą trwać kilkanaście minut i bywają bardzo bolesne. Dotykają różnych obszarów ciała i potrafią pojawić się nawet wtedy, gdy leżysz czy nawet śpisz. To właśnie dlatego domowe leczenie skurczy mięśni jest tak ważne.

Skurcze mięśni to niekontrolowane silne drganie lub kurczenie się danych mięśni. Zazwyczaj bywają one bardzo bolesne. Najkrótsze trwają kilka sekund, a wyjątkowo uciążliwe ataki trwają nawet kilkanaście minut. Możliwe jest wystąpienie skurczy kilku różnych mięśni w jednym czasie.

Skurcze mogą pojawić się w zasadzie w każdej grupie mięśni. Najczęściej dotykają mięśni łydek i ud, oraz tych znajdujących się w stopach, dłoniach, szyi i karku oraz brzuchu. Nierzadkie są także drgania drobnych mięśni twarzy.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jakie domowe leczenie skurczy mięśni zastosować, by poradzić sobie z nawracającym dyskomfortem. Oto sposoby na doraźne leczenie, zapobieganie skurczom oraz garść przydatnych wskazówek!

Skurcze mięśni: przyczyny

Skurcze mięśni powodowane są przez nadpobudliwość nerwów stymulujących te mięśnie. Ta nadpobudliwość z kolei może być wynikiem następujących stanów i zdarzeń:

  • Intensywna aktywność fizyczna (skurcz może pojawić się jeszcze w trakcie ćwiczeń lub po ich zakończeniu)
  • Odwodnienie (zwłaszcza w przypadku osób starszych i zażywających leki i zioła moczopędne)
  • Ciąża (w ciąży skurcze mięśni powodowane są zazwyczaj niskim stężeniem magnezu)
  • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, głównie spadek poziomu wapnia i magnezu
  • Uszkodzenie kości (mięśnie wokół uszkodzonej kości kurczą się bez naszej woli w celu zapewnienia stabilizacji i ochrony)
  • Zaburzenia metabolizmu powodowane przez i związane z cukrzycą, nadczynnością tarczycy, alkoholizmem i  hipoglikemią
  • Schorzenia neurologiczne takie jak choroba Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne lub miopatie
  • Niewydolność żylna lub żylaki kończyn dolnych
  • Długie okresy bezczynności (zwłaszcza jeśli siedząc utrzymujemy nieprawidłową postawę)

Zapobieganie skurczom mięśni

Domowe leczenie skurczy mięśni to przede wszystkim prewencja. Zacznij od środków zapobiegawczych! Po pierwsze, zawsze rozgrzewaj się a następnie rozciągaj przez ćwiczeniami fizycznymi. Również po ich zakończeniu poświęć kilka minut na kolejną sesję rozciągania. To szczególnie ważne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia.

Ważne jest też przypilnowanie odpowiedniego nawodnienia przed rozpoczęciem ćwiczeń, w ich trakcie i po zakończeniu. Postaraj się nie ćwiczyć zbyt intensywnie w upalne dni.

Wielu z nas dokuczają nocne skurcze mięśni – zwłaszcza w nogach i w stopach. Przyczyna występowania tego zjawiska nie jest znana. Zazwyczaj osoby, u których pojawia się ten problem mają przodków i krewnych w podobnej sytuacji. Naukowcy nie odkryli jeszcze mechanizmu stojącego za tym problemem.

Jeśli Tobie również dokuczają skurcze, zalecamy rozciąganie się 15 minut przez pójściem spać. Sugerujemy także spożywanie większej ilości produktów zawierających wapń i magnez. Pilnuj odpowiedniego nawodnienia w ciągu dnia i unikaj długich okresów bezczynności.

Co zrobić kiedy zaatakuje Cię skurcz?

Rozciąganie to najlepszy sposób na zapobieganie skurczom, zwłaszcza w nogach. Ważne jest natomiast to, by pamiętać że tego typu ćwiczenia nie dadzą natychmiastowych rezultatów.

Musisz poświęcić kilka tygodni na sumienne, codzienne rozciąganie się, aby mięśnie wzmocniły się i były mniej podatne na nagłe, niekontrolowane skurcze.

Częste rozciąganie się i odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawy, jeśli chodzi o domowe leczenie skurczy mięśni o idiopatycznym charakterze.

Jeśli zaś chodzi o kontrolę nawodnienia organizmu, obserwuj uważnie kolor swojego moczu. To najlepszy sposób. Kiedy dochodzi do odwodnienia, Twój mocz będzie miał ciemnożółty kolor i silny zapach. Jeśli natomiast pijesz wystarczająco dużo płynów, mocz będzie jasny i niemal bezwonny.

Domowe leczenie skurczy mięśni: zioła, zabiegi, wskazówki

Potas

Odpowiednie stężenie potasu w organizmie pomaga zapobiegać skurczom. Sięgnij po kiwi i banany! Te owoce są niezastąpionymi źródłami potasu, sprawdzą się więc i jako środki zapobiegawcze i jako lekarstwa.

Domowe leczenie skurczy mięśni zacznij od przyjmowania odpowiedniej dawki magnezu i potasu!

Co możesz zrobić?

  • Jedz banana przed ćwiczeniami fizycznymi.
  • Możesz też przyrządzić owocowe smoothie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest niepozorny, ale znajdziesz w nim silnego sprzymierzeńca. Ocet poprawia krążenie, działa też jako tonik. Możesz go aplikować bezpośrednio na skórę.

Wcieraj ocet jabłkowy w skórę.

Składniki

  • 2 łyżki octu jabłkowego (30 ml)

Wskazówki

  • Wcieraj ocet w miejsca, w których najczęściej dokuczają Ci skurcze. Zastosuj krótki masaż i pozostaw ocet do wyschnięcia.

Arnika

Kwiatów arniki używa się do leczenia siniaków, bólu wywołanego zapaleniem stawów i drętwiejących kończyn. Możesz łatwo przygotować napar do wypicia albo nasączyć nim tkaninę i przyłożyć do bolącego miejsca.

Arnika ma więc kilka zastosowań i szybko przyniesie ulgę. To właśnie dlatego domowe leczenie skurczy mięśni jest tak ważne!

Możesz zastosować arnikę na kilka sposobów.

Składniki

  • 1 łyżka suszonych kwiatów arniki (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Wlej wodę do rondelka i dodaj kwiaty.
  • Następnie zagotuj wodę i wyłącz gaz. Pozostaw napar na 5-7 minut, przecedź, przelej do szklanki i wypij.
  • Możesz też nasączyć naparem bawełniany ręcznik i przygotować ciepły okład.

Wypróbuj masaże

Natychmiastową ulgę w bólu przyniesie Ci masaż. Uciskaj bolące miejsce i masuj je okrężnymi ruchami. Możesz przy tym nałożyć maść przeciwzapalną i przeciwbólową – często używają jej sportowcy. Dzięki takiemu połączeniu ukoisz ból, rozluźnisz napięte mięśnie i poprawisz krążenie.

Masaż przyniesie Ci natychmiastową ulgę.

Wskazówki

  • Masuj mięśnie okrężnymi ruchami, najlepiej wcierając jednocześnie maść przeciwbólowo-przeciwzapalną.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Miller TM, Layzer RB. Muscle cramps. Muscle and Nerve. 2005.
    2. El-Tawil S, Al Musa T, Valli H, Lunn MPT, Brassington R, El-Tawil T, et al. Quinine for muscle cramps. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015.
    3. Garrison SR, Allan GM, Sekhon RK, Musini VM, Khan KM. Magnesium for skeletal muscle cramps. In: Cochrane Database of Systematic Reviews. 2012.
    4. Minetto MA, Holobar A, Botter A, Farina D. Origin and development of muscle cramps. Exerc Sport Sci Rev. 2013;
    5. Armstrong S, Cross T. Exercise-associated muscle cramps. Medicine Today. 2013.
    6. Bergeron MF. Muscle Cramps during Exercise V Is It Fatigue or Electrolyte Deficit ? Curr Sports Med Rep. 2008;
    7. Hawke F, Chuter V, Walter K El, Burns J. Non-drug therapies for lower limb muscle cramps. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2012.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.