Depresja? 9 leczniczych produktów

W walce z depresją wyjątkowo pomocne są produkty wpływające dobrze na kondycję mózgu. Świetnym wyborem są orzechy oraz czekolada, które zapobiegają wahaniom nastroju i usprawniają pracę mózgu.

Depresja to bardzo niebezpieczna i zarazem niezwykle powszechna w dzisiejszych czasach choroba. Jest to zaburzenie skutecznie odbierające radość z życia, obniżające poczucie własnej wartości i uniemożliwiające prowadzenie normalnego życia zawodowego czy osobistego.

Za rozwój tej choroby bardzo często odpowiedzialne są traumatyczne wydarzenia z życia, depresja może mieć też również podłoże genetyczne. Wiele grup badawczych na całym świecie stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak skutecznie leczyć depresję. Okazuje się, że z pomocą mogą przyjść nam naturalne produkty, których aż 9 znajdziesz poniżej.

Melasa

Melasa to produkt uboczny produkcji cukru, składający się przede wszystkim z sacharozy. Jest to gęsty syrop, bogaty w urydynę, organiczny związek zdolny do stymulowania komórek w taki sposób, by skutecznie zwalczyć między innymi depresję.

Oczywiście produkty takie jak melasa należy spożywać z umiarem, jednak warto mieć na uwadze jej wpływ na nasze samopoczucie psychiczne.

Ryby

Łosoś

Ryby takie jak łosoś, sardynki, tuńczyk czy anchois to produkty o niezwykle wysokiej zawartości kwasów omega-3. Tego rodzaju kwasy tłuszczowe są znane ze swoich właściwości pozwalających dbać o zdrowie Twojego serca i  redukujących poziom trójglicerydów we krwi, które mogłyby wywoływać powstawanie zatorów.

Co więcej, ryby to źródło substancji pomagających znacznie obniżyć poziom stresu, a w konsekwencji – zmniejszyć ryzyko wielu chorób i zaburzeń układu nerwowego, takich jak depresja.

Buraki cukrowe

Buraki cukrowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do produkcji cukru. Tak samo, jak wspomniana wcześniej melasa, są one bogatym źródłem substancji nazywanej urydyną. Urydyna podnosi poziom cytydyny w mózgu, a to w konsekwencji oddziałuje na dopaminę – substancję odpowiedzialną za samopoczucie psychiczne.

Soja

Mleko

Soja to jeden z produktów znacznie zyskujących na popularności w ostatnich latach, głównie przez wzgląd na całą gamę substancji odżywczych obecnych w tym roślinnym białku. Jest to produkt bogaty w aminokwasy, niezawierający cholesterolu ani tłuszczów nasyconych.

Soja to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają doskonale nie tylko na zdrowie Twojego serca, ale także na zdrowie psychiczne, zwalczając takie schorzenia, jak właśnie depresja.

Orzechy a depresja

Orzechy

Orzechy włoskie to źródło niezwykle cennej dla Twojego mózgu substancji, jaką jest kwas alfa-linolenowy, będący jednocześnie jednym ze składników kwasów tłuszczowych omega-3. Jedz orzechy codziennie, a zapomnisz o tym, czym jest depresja, a dodatkowo wzmocnisz swoje serce.

Brązowy ryż

Brązowy ryż zapewni Ci dużą dawkę witamin B1 oraz B3, a także kwasu foliowego. Jest to również produkt o niskim indeksie glikemicznym i niewielkiej zawartości cukru. Dzięki temu unikniesz wahań poziomu cukru we krwi i towarzyszących im zaburzeniom nastroju i przewlekłemu zmęczeniu.

Drożdże piwne
Drożdże piwne

Drożdże to źródło witamin B1, B2 oraz B3, a  także 16 niezbędnych aminokwasów. Substancje te doskonale wzmocnią Twój układ nerwowy i pomogą uniknąć takich schorzeń, jak depresja czy stany lękowe.

Produkty owsiane

Produkty owsiane zawierają dużą dawkę kwasu foliowego oraz witamin B1 i B6. Składniki te skutecznie usprawniają pracę układu trawienia i zapobiegają nagłym spadkom poziomu cukru we krwi, które mogłyby wywoływać wahania nastroju i rozdrażnienie.

Kapusta

Kapusta

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Nowotworami (AACR), kapusta dostarcza organizmowi dużą dawkę witaminy C oraz kwasu foliowego, dwa składniki doskonale zwalczające stres, zapobiegające chorobom układu krążenia oraz niektórym rodzajom nowotworów.

Kakao kontra depresja

Ostatnim, ale jednym z najbardziej znanych produktów poprawiających samopoczucie, a więc zdolnych do zwalczania takich zaburzeń jak depresja, jest kakao. Tak jak wspomniane już melasa czy orzechy, kakao zawiera selen, minerał zapobiegający wahaniom nastroju, usprawniający prace mózgu i ograniczający objawy starzenia się.

Oczywiście kakao, czy jego pochodne, takie jak czekolada, nie powinny być nadużywane, aby nie narazić się na przybieranie na wadze, warto jednak pamiętać, że ich właściwości są nieocenione jeśli chodzi o walkę z depresją i troskę o Twoją równowagę emocjonalną.

WIĘCEJ DLA CIEBIE