Czym się różnią między sobą zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc
Zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc to infekcje dolnych dróg oddechowych. Jednak nie jest łatwo odróżnić je od siebie, ponieważ obie choroby mają te same objawy, a nawet są wywoływane przez te same bakterie.
Dolne drogi oddechowe znajdują się wewnątrz klatki piersiowej i rozpoczynają się od tchawicy. Obejmują one tchawicę, oskrzela i pęcherzyki płucne. Te ostatnie są najmniejszymi jednostkami płuc, w których zachodzi wymiana gazowa.
Dzisiejszy artykuł wyjaśni, czym się różnią zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, jakie są ich główne objawy i przyczyny oraz jak wpływają na układ oddechowy.
Co to jest zapalenie oskrzeli?
Zapalenie oskrzeli może być spowodowane wirusami, bakteriami, a nawet dymem tytoniowym. Istnieją dwa rodzaje zapalenia oskrzeli:
Ostre zapalenie oskrzeli
Objawy zwykle trwają krócej niż trzy tygodnie. Wszystko zaczyna się od bezpośredniego kontaktu oskrzeli z wirusem lub czynnikiem fizykochemicznym, takim jak kurz lub alergeny.
Aby bronić się przed tą inwazją, organizm aktywuje komórki zapalne, te same, które uwalniają cytokiny. Substancje te kontrolują mechanizmy obronne, jednocześnie działając przeciwko komórkom oskrzeli.
W ostrym zapaleniu oskrzeli występuje śluz i obrzęk, które powodują kaszel, trudności w oddychaniu, a nawet niską gorączkę.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli
To wtedy oskrzela pozostają w stanie zapalnym przez dłuższy czas. Ponadto błony śluzowe oskrzeli puchną i wytwarzają więcej śluzu, co powoduje duszność.
Głównym objawem jest ciągły kaszel, który trwa kilka miesięcy, zwykle powtarzający się przez dwa lub więcej kolejnych lat. Ten kaszel jest często spowodowany produkcją śluzu. Jednak przewlekłe zapalenie oskrzeli może się zaostrzyć i objawić jako ostre zapalenie oskrzeli.
W przeciwieństwie do ostrego zapalenia oskrzeli, najczęstszymi przyczynami przewlekłego zapalenia oskrzeli są zwykle palenie tytoniu, astma i alergie. Zwykle ten rodzaj zapalenia wskazuje na poważniejszy stan, który znamy pod nazwą przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Dowiedz się, jak zaraźliwe jest zapalenie oskrzeli?
Co to jest zapalenie płuc?
Jest to infekcja pęcherzyków płucnych (płuc) i wiąże się z reakcją zapalną. Istnieją różne przyczyny zapalenia płuc, ale w tym artykule omówimy rodzaj zakaźny nabyty w warunkach poza szpitalem.
Jama ustna jest pełna drobnoustrojów, które mogą dostać się do płuc poprzez mikroaspirację, czyli przejście treści jamy ustnej do dróg oddechowych. Te mikroaspiracje są normalne, zwłaszcza gdy śpimy. Co więcej, organizm ma systemy obronne, takie jak kaszel, które zapobiegają przedostawaniu się tych bakterii i wirusów do płuc.
Są jednak chwile, w których płuca i mechanizmy obronne są przeciążone i nie są w stanie wyeliminować wszystkich mikroorganizmów. Wtedy wypełniają się nimi pęcherzyki. Patogeny mogą się dostać z naszego otoczenia i od ludzi wokół nas.
Typowe zapalenie płuc
Główne objawy to wysoka gorączka, dreszcze, mokry kaszel (kaszel ze śluzem) i ból po jednej stronie klatki piersiowej. Ten rodzaj zapalenia płuc jest zwykle powodowany przez Streptococcus pneumoniae lub pneumokok. To najczęstszy rodzaj zapalenia płuc.
Nietypowe zapalenie płuc
Ten rodzaj zapalenia płuc jest mniej objawowy, ale bardziej przewlekły. Kaszel nie jest mokry jak poprzednio, ale raczej suchy lub może być całkowicie nieobecny. Jednak pojawia się ból mięśni, ból stawów, biegunka i gorączka. Ten ostatni objaw występuje jednak sporadycznie.
Różnice między zapaleniem oskrzeli a zapaleniem płuc
Rzeczywiście, objawy zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc wydają się być podobne, chociaż dotyczą różnych odcinków dróg oddechowych. Zapalenie oskrzeli atakuje oskrzela a zapalenie płuc, pęcherzyki płucne. Niektóre znaki mogą jednak pomóc w ich rozróżnieniu.
Zapalenie oskrzeli, zwłaszcza ostre zapalenie oskrzeli, ustępuje samoistnie i zwykle wystarcza odpoczynek i leki kontrolujące gorączkę i kaszel. Na ogół nie wymaga podania antybiotyków, ponieważ, jak wspomnieliśmy powyżej, jest to zwykle powikłanie przeziębienia lub grypy.
Gdy zapalenie oskrzeli jest przewlekłe, pacjent powinien wprowadzić zmiany stylu życia, takie jak rzucenie palenia. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać tlen, aby pomóc pacjentowi lepiej oddychać. Musi być monitorowany przez specjalistę.
Natomiast zapalenie płuc jest znacznie poważniejszą chorobą i wymaga profesjonalnego leczenia w celu przepisania metod uzupełniających. Może być nawet wymagane przyjęcie do szpitala, w zależności od stanu chorego.
Wirusowe zapalenie płuc nie wymaga antybiotyków, a jedynie leczenia wspomagającego. Natomiast leczenie antybiotykami lekarze przepisują na bakteryjne zapalenie płuc.
Przeczytaj o wpływie zapalenia płuc na organizm
Zapobieganie zapaleniom oskrzeli i płuc
Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zapobiec zapaleniu oskrzeli i płuc, jest rzucenie palenia i trzymanie się z dala od palaczy. Chodzi o to, że tytoń uszkadza komórki płuc i czyni je bardziej podatnymi na te infekcje.
Ponadto niektórzy lekarze zalecają coroczną szczepionkę przeciw grypie osobom z grup wysokiego ryzyka: powyżej 65 lat, kobietom w ciąży i osobom z przewlekłą chorobą.
Objawy zapalenia płuc są podobne do objawów zapalenia oskrzeli. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli boli Cię klatka piersiowa i pojawia się duszność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Atamna, A., Shiber, S., Yassin, M., Drescher, M. J., & Bishara, J. (2019). The accuracy of a diagnosis of pneumonia in the emergency department. International Journal of Infectious Diseases, 89, 62-65. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1201971219303534
- Berical, A. C., Harris, D., Dela Cruz, C. S., & Possick, J. D. (2016). Pneumococcal vaccination strategies. An update and perspective. Annals of the American Thoracic Society, 13(6), 933-944. https://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1513/AnnalsATS.201511-778FR
- Dotan, Y., So, J. Y., & Kim, V. (2019). Chronic bronchitis: where are we now?. Chronic Obstructive Pulmonary Diseases: Journal of the COPD Foundation, 6(2), 178. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6596437/
- Kinkade, S., & Long, N. A. (2016). Acute bronchitis. American Family Physician, 94(7), 560-565. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2016/1001/p560.html
- Llor, C., & Bjerrum, L. (2016). Antibiotic prescribing for acute bronchitis. Expert Review of Anti-infective Therapy, 14(7), 633-642. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14787210.2016.1193435
- Mackenzie, G. (2016). The definition and classification of pneumonia. Pneumonia, 8(1), 14. https://link.springer.com/article/10.1186/s41479-016-0012-z
- Treanor, J. J. (2016). Influenza vaccination. New England Journal of Medicine, 375(13), 1261-1268. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMcp1512870
- Viniol, C., & Vogelmeier, C. F. (2018). Exacerbations of COPD. European Respiratory Review, 27(147). https://err.ersjournals.com/content/27/147/170103.short