Color block: jak zastosować ten trend w projektowaniu wnętrz

Kolor w dziedzinie dekoracji jest stałą, która się ciągle zmienia, nie tracąc przy tym swojej istoty. „Color block” to trend, który wchodzi do klasyki.
Color block: jak zastosować ten trend w projektowaniu wnętrz

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2023

Kolor, kolor i jeszcze raz kolor w pomieszczeniach. Oto propozycja noweego trendu wnętrzarskiego zwanego color block. Jak sama nazwa wskazuje, promuje stosowanie żywych i dobrze zdefiniowanych kolorów w przestrzeniach domu lub mieszkania.

Efekt końcowy może być odważny i przyciągający wzrok, ale uwierzcie nam, że warto spróbować. Daleki od monochromatycznej palety styl color block zachęca do kontrastowania tonów, które można zastosować do ścian i mebli. Przyjrzyjmy się bliżej, o co chodzi.

Główne cechy stylu color block

Choć zaczęto go stosować kilka lat temu, color block obecnie wyznacza silny trend w świecie dekoracji. Jak sama nazwa wskazuje, odwołuje się do użycia koloru w jego maksymalnym natężeniu.

Swoje początki znalazł na wybiegach, jeszcze w 2000 roku, kiedy modne stało się łączenie ubrań w różnych kolorach. Na przykład modne było łączenie zielonej kurtki, czerwonej koszuli i żółtych spodni.

Z czasem dekoracja przejmuje te pomysły i wita kolor, ale nie byle jaki, ponieważ trend faworyzuje jasne, żywe i jaskrawe tony. Celem jest tchnięcie życia w przestrzeń.

W tym przypadku projektanci starają się odejść od pasteli i złagodzonej skali chromatycznej, aby w pełni wykorzystać klasyczne i raczej czyste barwy. Ideą tej techniki zdobniczej jest harmonijne łączenie bloków kolorystycznych, które mają się ze sobą wiązać i wzajemnie się uzupełniać.

Pierwszą z zalet tego stylu jest to, że generalnie nie przestrzega zasad ani kodów, ale opiera się na wyobraźni i osobistym stylu. Ale czy to prawda, że neutralne odcienie już nie działają? Nie martw się; nadal są bardzo modne!

kolory do dekoracji
Trend color block faworyzuje żywe odcienie i unika pasteli lub monochromatycznych gam.

Jak skutecznie zastosować styl color block

Możesz go wprowadzać wszędzie tam, gdzie chcesz i w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Ogólnie rzecz biorąc, zwykle wybiera się kolor podstawowy, który zajmuje ważne miejsce. Pamiętaj, że mają to być jednolite kolory, które nie przedstawiają żadnych rysunków ani projektów.

Na początek musisz wybrać pokój w domu, w którym chcesz zastosować tę technikę. Nie ma lepszych czy gorszych opcji. Może to być kuchnia, jadalnia, a nawet sypialnia. Kiedy już wiesz, jakie miejsce będziesz przebudowywać, musisz skupić się na kilku metrach kwadratowych tego miejsca.

Następnie możesz wybrać kolor ściany, mebla lub podłogi. Następnie rozważ dostępne opcje.

Jeśli nie chcesz wybierać zbyt rzucającego się w oczy koloru, możesz wybrać delikatniejszy odcień z wybranej palety. To dobry sposób na rozpoczęcie, i od razu zauważysz zmianę.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Kolor czarny – charakterystyka i jego powszechne znaczenie

Stylowe meble

Dobrym sposobem na rozpoczęcie korzystania z tej techniki projektowania są meble i otwory. W takim przypadku można pomalować mebel w kolorowe paski – czyli w bloki.

Mówimy „paski”, ale może to być kompletna część mebla, na przykład szuflady, półki lub drzwi. Jeśli jest to komoda, mogą to być szuflady, które nadają kolor, podczas gdy w meblu z drzwiami mogą to być drzwi z kolorowym wzorem.

Jeśli chodzi o drzwi i przedpokoje, klasycznym stylem color block jest pomalowanie ich połowy na jeden kolor, w tym ramy, jeśli to możliwe. Co więcej, ton, który trafia na drzwi, można rozszerzyć na jedną ze ścian, aby efekt tego kolorowego bloku naprawdę przyciągał wzrok.

Z drugiej strony można “ubrać”  sofę w bardzo intensywny kolor i skontrastować z poduszkami w różnych odcieniach. Dywan, koc lub zasłony, które zalewają pokój barwami, są nie mniej ważne.

Ściany w blokach kolorystycznych

Teraz nadszedł czas, aby skupić się na ścianach i zastanowić się, jak je udekorować, aby wykorzystać ten dekoracyjny styl. Na początek eksperci od dekoracji zalecają, aby mocny kolor umieszczać od środka ściany w dół, a nie odwrotnie. W ten sposób górna część ściany i sufitu powinny pozostać w jasnej tonacji, aby nie przesycić ściany.

Innym sposobem na pomalowanie ściany w bloki kolorystyczne są geometryczne kształty w wybranym tonie i uzupełniające kolory. Na przykład możesz zrobić kwadraty i pomalować je na fioletowo, zielono lub czerwono. Równie doskonały efekt daje użycie skośnych figur.

Na koniec możesz zastosować color block, aby podkreślić niektóre cechy architektoniczne swojego domu. Na przykład pomalować łuki, kolumny, schody, listwy lub antresole.

budynek z kolorowych bloków
Wzory są bardzo ważne w tym stylu, możesz też skorzystać z geometrycznych kształtów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Dekoracja ściany telewizora – praktyczne wskazówki

Kolory używane przez ten styl

Chociaż nie ma reguły co do tego, które kolory pasują, a które nie, preferuje się zielenie, błękity, fuksje, musztardowe żółcie, pomarańcze i fiolety. Należy zauważyć, że najpiękniejsze w tym stylu jest to, że masz pełną swobodę wyboru kolorów, które lubisz najbardziej.

Blok kolorów to styl, który nieustannie odkrywa się na nowo

Ten styl wystroju wnętrz jest tak atrakcyjny, ponieważ dostosowuje się do wszystkich gustów i zapewnia wszechstronność. Duże i małe przestrzenie, z dużą lub małą ilością naturalnego światła, na ścianach lub meblach… jednym słowem nie ma wymówek, aby go nie wypróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Heller, E. (2004). Psicología del color.
  • García, J. F. C. (2017). Psicología del color aplicada a los cursos virtuales para mejorar el nivel de aprendizaje en los estudiantes. grafica5(9), 51-56.
  • Carrascal, B. L. V., Angarita, H. L. P., & Hernández, C. C. (2020). La Psicología del color en el diseño. Revista CONVICCIONES7(14).
  • Muñoz, A. V. (2013). Principios de color y holopintura. Editorial club universitario.
  • Gibbs, J. (2009). Diseño de interiores.
  • Ching, F. D., & Binggeli, C. (2015). Diseño de interiores: un manual. Gustavo Gili.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.