Coca Cola i jej nietypowe zastosowania

Aby usunąć tłuste plamy, wystarczy dodać odrobinę Coca-Coli podczas cyklu prania lub bezpośrednio na odzież. Pozbędzie się plamy bez żadnego problemu.
Coca Cola i jej nietypowe zastosowania

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bez wątpienia Coca Cola jest tuż po wodzie najczęściej spożywanym napojem na całym świecie – jej charakterystyczny smak i czerwoną butelkę znamy praktycznie wszyscy, bez względu na szerokość geograficzną, w której żyjemy.

Jednak od kilku lat eksperci biją na alarm, że Coca Cola może bardzo poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Ten napój gazowany zawiera ogromne ilości cukru oraz inne substancje, które w krótszej lub dłuższej perspektywie mogą wywołać poważne spustoszenie w naszym organizmie.

Spożywanie Coca Coli prowadzi bowiem do szeregu zmian metabolicznych, które występują praktycznie natychmiast po wypiciu chociażby jednej szklanki tego napoju. Na dłuższą metę jej nadmiar w diecie prowadzi do chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, osteoporoza, zaburzenia układu oddechowego i układu nerwowego, a także przedwczesne starzenie się organizmu, itp.

Czy znasz pozakulinarne wykorzystanie Twojego ulubionego napoju? Poniżej przedstawiamy kilka niecodziennych zastosowań Coca Coli, o których z pewnością jeszcze nie słyszałeś. Przeczytaj koniecznie, na pewno Cię zaskoczymy!

Coca Cola – Doskonały płyn do czyszczenia toalet

Na Twojej muszli klozetowej pojawiły się nieestetyczne plamy? Jeśli tak, wystarczy, że wlejesz do niej trochę Coca Coli i pozostawisz na godzinę, a następnie usuń brud.

Nie musisz kupować specjalnych produktów do czyszczenia toalety ani szorować brudu – skutecznie pomoże Ci w tym Twój ulubiony napój gazowany!

Usuń rdzę Coca-Colą

Na Twoich metalowych przedmiotach zaczęła się pojawiać rdza? Nie martw się, mamy na to bani i skuteczny sposób!

Coca cola do usuwania rdzy

Nie ma powodów do obaw, Coca Cola pozwoli pozbyć Ci się nalotu z rdzy i sprawi, że metalowe przedmioty odzyskają swój blask.

Usuwanie tłustych plam

Tłuste plamy zwykle są trudne do usunięcia, a w niektórych przypadkach nawet najlepsze detergenty pozostają bezsilne. I w tym przypadku z pomocą przyjdzie Ci Coca Cola – doskonały odplamiacz, który wystarczy dodać do prania lub zastosować bezpośrednio na plamę, aby pozbyć się zabrudzeń.

Usuwanie gumy do żucia z włosów

Wplątała Ci się guma do żucia we włosy? Bez paniki, nie musisz stosować drastycznych rozwiązań w postaci obcinania kosmyków. Nanieś odrobinę Coca Coli na kołtun, pozostaw na kilka minut, a następnie zsuń delikatnie gumę z włosów. Zobaczysz, że działa doskonale!

Czyszczenie garnków i patelni

Z upływem czasu i w miarę używania garnki i patelnie przybierają sczerniały kolor, szczególnie ich dno oraz boczne ścianki.

3#:coca-cola.jpg

Jeśli chcesz, by odzyskały one połysk i naturalny kolor, czyść je Coca Colą. Pozostaw napój na chwilę, aby bąbelki zadziałały, a następne zmyj.

Przekonaj się, że substancje chemiczne zawarte w Twoim ulubionym napoju gazowanym doskonale radzą sobie z tego typu zabrudzeniami!

Coca-Cola zamiast pestycydów

W Indiach Coca Cola jest powszechnie wykorzystywana jako środek ochrony roślin uprawnych. Pomaga ona skutecznie zwalczyć wszelkiego rodzaju plagi, a co więcej, jest dużo tańszym środkiem od innych dostępnych na rynku pestycydów.

Do czyszczenia monet

Jeśli jesteś kolekcjonerem monet albo po prostu chcesz wyczyścić te, które masz w portmonetce, zamocz je w naczyniu wypełnionym Coca Colą i pozostaw tak długo, aż brud całkowicie się rozpuści. Efekt jest zaskakujący, prawda?

Usuwanie resztek farby z mebli

Ubrudziłeś meble farbą podczas malowania i chciałbyś, by znów wyglądały jak nowe? Mamy na to sposób: zamocz szmatkę w Coca Coli i następnie pocieraj nią energicznie zabrudzone miejsce. Na sam koniec zmyj dokładnie wodą, by wyczyszczona powierzchnia nie pozostała lepka.

Rozjaśnianie koloru włosów

Zafarbowałaś włosy i uzyskany efekt jest znacznie ciemniejszy niż myślałaś? Co zrobić, aby “odwrócić” niechciany rezultat koloryzacji?

Kobieta rozczesuje włosy

Nie ma powodu do niepokoju – skutecznie rozjaśnisz kosmyki za pomocą Coca Coli. Nałóż ją na całą długość włosów i pozostaw na pół godziny. Po ich spłukaniu zauważysz, że odzyskały swój dawny kolor.

Czyszczenie akumulatora samochodu

Coca Cola świetnie nadaje się też do czyszczenia pojawiających się w akumulatorze samochodu oznak korozji. Spryskaj zabrudzone miejsca Twoim ulubionym napojem i dokładnie wyczyść używając stalowej szczotki.

Poluzuj śruby z Coca-Colą

Usiłujesz odkręcić śrubę, a ona ani drgnie? Zwilż ją odrobiną Coca Coli, pozostaw na kilka minut i gotowe – teraz bez wątpienia z łatwością ją wykręcisz.

Usuwanie plam z krwi

Coca Cola skutecznie usuwa również plamy z krwi tak z ubrań, jak z tapicerki samochodu czy każdego innego miejsca. Rzeczywiście policja w Stanach Zjednoczonych powszechnie wykorzystuje ten napój do czyszczenia śladów krwi z asfaltu po wypadkach i przestępstwach.

Coca Cola wrogiem tłuszczu

Coca Cola jest magicznym środkiem usuwającym wszelkiego rodzaju tłuste plamy – z podłogi, dywanów, mebli, ubrań kuchni… Wystarczy bezpośrednio zwilżyć plamę Coca Colą, pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie wypłukać w wodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vartanian LR, Schwartz MB, Brownell KD. Effects of soft drink consumption on nutrition and health: a systematic review and meta-analysis. Am J Public Health. 2007 Apr;97(4):667-75. doi: 10.2105/AJPH.2005.083782. Epub 2007 Feb 28. PMID: 17329656; PMCID: PMC1829363.
  • Basu S, McKee M, Galea G, Stuckler D. Relationship of soft drink consumption to global overweight, obesity, and diabetes: a cross-national analysis of 75 countries. Am J Public Health. 2013 Nov;103(11):2071-7. doi: 10.2105/AJPH.2012.300974. Epub 2013 Mar 14. PMID: 23488503; PMCID: PMC3828681.
  • Is Coca-Cola effective at removing blood-stains? (n.d.). Stack Exchange. Available in https://skeptics.stackexchange.com/questions/14460/is-coca-cola-effective-at-removing-blood-stains
  • García-González Y, Torriente-Valle J, Oliveros-Oliveros R, García-Rosales L, Peña-Saldívar O. Daños a la salud por consumo adictivo de Coca Cola. Revista del Hospital Psiquiátrico de La Habana. 2019; 14 (3). Disponible en: http://revhph.sld.cu/index.php/hph/article/view/39

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.