Ciągłe zmęczenie – 6 najczęstszych przyczyn
Ciągłe zmęczenie jest częstym objawem, który wiąże się z brakiem siły potrzebnej do wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego lub umysłowego.
Może ono być umiarkowane lub intensywne, w zależności od przyczyny i fizycznych właściwości danej osoby, która cierpi na ciągłe zmęczenie.
Ci, którzy prowadzą siedzący tryb życia, a szczególnie ci, którzy zmagają się z otyłością, mogą odczuwać dyskomfort zdecydowanie intensywniej, nawet podczas wyjścia na zwykły spacer.
Niezależnie od tego istnieją inne czynniki, które mogą powodować chroniczne zmęczenie i to nawet w sytuacji, gdy jesteś w dobrej kondycji fizycznej.
W tym artykule chcemy opisać Wam 6 możliwych przyczyn ciągłego zmęczenia. Pomożemy Wam również je zidentyfikować i w miarę możliwości nawet wyeliminować
1. Niedoczynność tarczycy a ciągłe zmęczenie
Niedoczynność tarczycy jest stanem, który występuje, gdy gruczoł tarczycy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów potrzebnych, aby prawidłowo regulować metabolizm organizmu.
Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zmęczenia i sprawia, że czujesz się słaby i zniechęcony nawet podczas samego odpoczynku.
Istnieją dwa kluczowe elementy, które prowadzą nas do podejrzeń, że ten objaw jest związany ze zmianą funkcjonowania tarczycy:
- Osoba nie ma ochoty na żadną aktywność ruchową i czuje się zmęczona nawet po bardzo niewielkim wysiłku.
- Poczucie zniechęcenia i braku energii, nawet w przypadku, gdy nie było żadnego wysiłku w trakcie dnia.
Przeczytaj także artykuł: Stres i niedoczynność tarczycy – co je łączy?
2. Anemia
Niedokrwistość (anemia) to schorzenie charakteryzujące się redukcją ilości czerwonych krwinek we krwi. Są to komórki odpowiedzialne za transport tlenu w naszym organizmie.
Często, gdy proces utleniania tkanek i mózgu staje się utrudniony, osoba odczuwa zmęczenie, a także osłabienie zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Oprócz zmęczenia pacjent może wykazywać również takie objawy jak:
- Bladość skóry
- Wysokie tętno spoczynkowe
- Łamliwość włosów i paznokci
3. Niewydolność serca
Niewydolność serca występuje w chwili, gdy serce traci zdolność do pompowania wystarczającej ilości krwi do innych części ciała.
Ponieważ utrudnia to krążenie krwi, zmniejsza się natlenienie komórek. Dlatego prowadzi to do osłabienia i zmęczenia organizmu osoby z problemami sercowymi.
W początkowych etapach pacjent może odczuwać zmęczenie jedynie podczas wykonywania aktywności fizycznych o umiarkowanej intensywności.
Jednakże wraz z upływem czasu ciągłe zmęczenie zacznie się dawać coraz bardziej we znaki, nawet podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak chociażby szczotkowanie zębów.
Zmęczeniu spowodowanym niewydolnością serca zazwyczaj towarzyszą poniższe objawy:
- Obrzęk kończyn
- Spłycenie oddechu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych lub podczas odpoczynku
- Brak chęci do wykonywania jakiejkolwiek aktywności ruchowej (lekkiej lub nawet podstawowej)
- Wysokie ciśnienie krwi
- Trudności z krążeniem
- Poczucie ciężkości w nogach
- Ból, a także kłucie w klatce piersiowej
4. Cukrzyca
Cukrzyca jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem się glukozy we krwi. Niezależnie od tego, czy z powodu braku insuliny, czy odporności na nią, substancja nie jest wykorzystywana przez komórki odpowiedzialne za wytwarzanie energii w organizmie.
Bez wystarczającej ilości cukru komórki ciała “głodują”, a jeśli nie wykonują prawidłowo swoich funkcji, wywołują niechciane objawy. Ujawniają się wówczas ciągłe zmęczenie i lenistwo.
Pacjent może podejrzewać u siebie cukrzycę w chwili, gdy oprócz ciągłego zmęczenia występują inne objawy, takie jak:
- Odczuwanie nadmiernego pragnienia
- Nagła utrata wagi – jednakże bez konkretnej przyczyn
- Zmiany w oddawaniu moczu
- Słabość w nogach
5. Słaba jakoś i niewystarczająca ilość snu
Nie powinno nas dziwić, że po nieprzespanej nocy, dana osoba czuje ciągłe zmęczenie i trudno jest jej utrzymać koncentrację umysłową i chęć do aktywności psychicznej.
Dobry sen (nie mniej niż 7 godzin dziennie bez przerw) jest niezbędny do odnowienia energii twojego ciała.
Jeśli przez kilka nocy z rzędu masz problemy ze snem lub jeśli Twój sen zostanie przerwany, możesz doświadczyć epizodów, w których jesteś przemęczony.
W takim przypadku możesz być w stanie określić przyczynę, jeśli doświadczasz również:
- Senność w ciągu dnia
- Bezdech senny
- Trudności z zasypianiem w nocy
- Uczucie, że sen nie sprawia, że będziemy wypoczęci
Przeczytaj również: Bezsenność – 7 nawyków na lepszy odpoczynek
6. Depresja
Depresja jest chorobą psychiczną, a jej głównym objawem są nagłe zmiany nastroju. Pacjent cierpiący na depresję jest również smutny, ma niską samoocenę i brak energii do życia.
Ten stan różni się od normalnego smutku, który zazwyczaj odczuwa się jedynie wtedy, kiedy przeżywamy słabszy okres.
Ignorowanie depresji może przekształcić ją w chorobę przewlekłą z konsekwencjami zarówno fizycznymi, psychicznymi, jak i emocjonalnymi.
Można podejrzewać depresję w chwili, gdy chroniczne zmęczenie połączone jest z:
- Poczuciem zniechęcenia
- Niską samooceną
- Głębokim smutkiem
- Stresem i lękiem
- Odosobnieniem społecznym
- Utraceniem zainteresowania codziennymi czynnościami
Czy ciągle czujesz się zmęczony? Czy brakuje Ci energii do wykonywania codziennych zadań? Dowiedz się, co ci dolega, aby znów móc żyć na pełnych obrotach!
Jeśli doświadczasz opisanych objawów i odczuwasz inne niepokojące syndromy, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy ma to coś wspólnego z jakąś chorobą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Englander, J., Bushnik, T., Oggins, J., & Katznelson, L. (2010). Fatigue after traumatic brain injury: Association with neuroendocrine, sleep, depression and other factors. Brain Injury. https://doi.org/10.3109/02699052.2010.523041
- Dunn, D., & Turner, C. (2016). Hypothyroidism in Women. Nursing for Women’s Health. https://doi.org/10.1016/j.nwh.2015.12.002
- Balducci, L. (2015). Anemia, fatigue and aging. In Management of Hematological Cancer in Older People. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-2837-3_2
- Kemp, C. D., & Conte, J. V. (2012). The pathophysiology of heart failure. Cardiovascular Pathology. https://doi.org/10.1016/j.carpath.2011.11.007
- Fritschi, C., & Quinn, L. (2010). Fatigue in patients with diabetes: A review. Journal of Psychosomatic Research. https://doi.org/10.1016/j.jpsychores.2010.01.021
- Reynolds, A. C., & Banks, S. (2010). Total sleep deprivation, chronic sleep restriction and sleep disruption. Progress in Brain Research. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53702-7.00006-3
- Jason, L. A., Evans, M., Brown, M., & Porter, N. (2010). What is Fatigue? Pathological and Nonpathological Fatigue. PM and R. https://doi.org/10.1016/j.pmrj.2010.03.028