Bakteriemia - dowiedz się wszystkiego na ten temat
Bakterie są mikroorganizmami niezbędnymi do funkcjonowania planety, a także do funkcjonowania organizmu człowieka. Współdziałamy z nimi zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Poniżej porozmawiamy o jednej z najbardziej śmiertelnych interakcji z nimi. Czy wiesz czym jest bakteriemia?
Zanim przejdziemy do tego opisu, musimy wyjaśnić niektóre terminy związane z bakteriami. Te małe organizmy są zawsze wokół ciebie w każdej czynności, którą wykonujesz, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy.
Wszystko o bakteriach
Bakterie to organizmy jednokomórkowe o wielkości od 0,004 do 0,1 mikrona. Są prokariontami, co oznacza, że nie mają jądra komórkowego i wewnętrznych narządów błoniastych, w przeciwieństwie do komórek ludzkich.
Mają zróżnicowaną morfologię, w zależności od rodziny i gatunku: od kulistej (coccus), pręcikowatej (bacillus) lub zakrzywionej (vibrio, spirillum lub krętki).
Proces barwienia grama rozróżnia dwa rodzaje bakterii:
- Gram-dodatnie. Bakterie te barwią się na fioletowo ze względu na obecność grubej warstwy peptydoglikanu w ich ścianach komórkowych. Bakterie te znajdują się głównie w przewodzie pokarmowym.
- Gram-ujemne. W przeciwieństwie do tych pierwszych, ich błony komórkowe nie zabarwiają się na fioletowo. W ten sposób dają jasnoróżową plamę.
Ta informacja będzie bardzo ważna w dalszych sekcjach tego artykułu. Teraz skupmy się na omawianym temacie.
Co to jest bakteriemia?
To złe rokowanie polega na obecności we krwi bakterii zdolnych do namnażania się. Osoba, która nie jest zaznajomiona z tym tematem, może nie znaleźć nic złego w tej sytuacji. W jamie ustnej i przewodzie pokarmowym znajdują się bowiem bakterie, nie mówiąc już o tym, że pokrywają one całe nasze ciało.
Odpowiedź ponownie leży w układzie odpornościowym. Przeciwciała wykrywają te bakterie w krwiobiegu jako obce i wywołują odpowiedź immunologiczną, aby je wypędzić.
Bakterie z kolei przemieszczają się przez układ krążenia niczym autostradą i docierają do innych narządów, rozmnażając się z zawrotną prędkością.
Odpowiedź immunologiczna, dodana do szkód wywoływanych przez bakterie , może spowodować zamknięcie organizmu osoby cierpiącej na bakteriemię, co może prowadzić do śmierci.
Ten artykuł może Cię również zainteresować: Bakteryjne zakażenie pochwy – co należy wiedzieć?
Jakie rodzaje bakteriemii istnieją?
Istnieją dwa główne typy, które odnoszą się do klasyfikacji, o której wspomnieliśmy powyżej:
- Bakteriemia spowodowana bakteriami Gram-dodatnimi
- Bakteriemia spowodowana bakteriami Gram-ujemnymi
Ze względu na bakterie Gram-dodatnie
Gatunki Staphylococcus, Streptococcus i Enterococcus to gram-dodatnie bakterie odpowiedzialne za większość przypadków bakteriemii.
Szczególną uwagę należy zwrócić na gatunki Staphylococcus aureus, ponieważ są one najczęstszą przyczyną tej choroby w Ameryce. Bakteria ta normalnie zasiedla drogi oddechowe i skórę. Dlatego źle przeprowadzony zabieg chirurgiczny może narazić życie pacjenta na ryzyko.
Oto przykład. Źle zdezynfekowane narzędzia używane do umieszczania cewników żylnych mogą prowadzić do zgonu. Jeśli rurka dotknie skóry pacjenta i zostanie zarażona gronkowcem, wprowadzenie go do krwiobiegu daje bakteriom nowe środowisko, dzięki czemu może dotrzeć do innych narządów.
Z powodu bakterii Gram-ujemnych
Według badań Oxford Academic bakterie Gram-ujemne są odpowiedzialne za 24% wszystkich przypadków bakteriemii wywołanych procesami sanitarnymi i 45% przypadków, które występują poza szpitalami. Ogólnie rzecz biorąc, bakterie te dostają się do krwiobiegu w wyniku infekcji bakteryjnej układu oddechowego, moczowo-płciowego lub przewodu pokarmowego.
Ten rodzaj bakteriemii dotyczy również głównie osób w wieku 65 lat lub starszych.
Musimy również wspomnieć o gatunku Escherichia coli. Ponieważ jest częścią naturalnej flory jelitowej człowieka, powoduje 75% przypadków bakteriemii Gram-ujemnej u pacjentów z grup ryzyka z powodu infekcji dróg moczowych.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj: Jak wyleczyć zakażenie rany?
A czy Tobie grozi bakteriemia?
Odpowiedź jest uspokajająca, ponieważ w zasadzie zdrowa osoba raczej nie cierpi z tego powodu. Ponadto procesy sanitarne oraz metody i przepisy dotyczące dezynfekcji stają się coraz bardziej wyrafinowane.
Niemniej jednak istnieją pewne czynniki ryzyka, takie jak:
- Niewydolność wątroby
- Potrzeba przeszczepów narządów
- Bycie nosicielem wirusa HIV
- Wiek, o którym wspomnieliśmy powyżej
Jak wyjaśniliśmy w poprzednich sekcjach, proces ten może wystąpić z powodu źle zdezynfekowanego sprzętu chirurgicznego lub niekontrolowanej infekcji. Dobrą wiadomością jest to, że bakteriemię można leczyć antybiotykami, a rokowanie jest zwykle pozytywne, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowana.
Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na infekcję bakteryjną, koniecznie udaj się do lekarza. W ten sposób te mikroorganizmy nie będą się rozmnażać ani nie dostaną się do krwiobiegu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bacteremia, wikipedia. Recogido a 12 de mayo en https://en.wikipedia.org/wiki/Bacteremia.
- Gram-positive bacteria. Recogido a 12 de mayo en https://en.wikipedia.org/wiki/Gram-positive_bacteria.
- Gram-negative bacteria. Recogido a 12 de mayo en https://en.wikipedia.org/wiki/Gram-negative_bacteria.
- Bacteremia, manual MSD. Recogido a 12 de mayo en https://www.msdmanuals.com/es-es/professional/enfermedades-infecciosas/biolog%C3%ADa-de-las-enfermedades-infecciosas/bacteriemia.
- Overview of Nosocomial Infections Caused by Gram-Negative Bacilli, Oxford Academic. Recogido a día 12 de mayo en https://academic.oup.com/cid/article/41/6/848/2022258.
- López-Jácome, L. E., Hernández-Durán, M., Colín-Castro, C. A., Ortega-Peña, S., Cerón-González, G., & Franco-Cendejas, R. (2014). Las tinciones básicas en el laboratorio de microbiología. Investig. en discapacidades, 3(1), 10-18.