Aurikuloterapia w walce z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona jest degeneracyjnym zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest to przypadłość wynikająca z powstawania zmian zwyrodnieniowych w układzie nerwowym. 
Aurikuloterapia w walce z chorobą Parkinsona

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Od lat naukowcy starają się znaleźć lekarstwo na chorobę Parkinsona. Póki co jest to choroba nieuleczalna, jednak zauważono pozytywny wpływ pewnych terapii, które minimalizują jej postępowanie. Jedną z nich jest aurikuloterapia.

Choroba Parkinsona charakteryzuje się obumieraniem komórek części mózgu, określanej jako istota czarna. Obumierają neurony odpowiedzialne za produkcję dopaminy.

Dziś wiadomo, że na chwilę obecną niemożliwe jest wyleczenie Parkinsona. Choroba może być tylko odrobinę powstrzymywana od szybkiego rozwoju. W pewnym momencie leki utrzymują pacjentów przy życiu, ale nie oferują już poprawy. Nie zawsze kuracja oznacza lepszą jakość życia.

Aurikuloterapia, Parkinson i niemieckie odkrycie

W 2011 roku w Niemczech odkryto, że istnieje pewna terapia, która po części okazuje się skuteczna w leczeniu Parkinsona i neurodegeneracyjnych chorób, takich jak na przykład: stwardnienie rozsiane, zespół niespokojnych nóg, czy otępienie naczyniowe.

Oprócz tego stanowi odpowiednią alternatywę także w leczeniu choroby Alzheimera i choroby Picka.

aurikuloterapia 2

Na czym polega aurikuloterapia? Charakteryzuje się wszczepianiem mikroimplantów tytanowych prosto w tkankę chrząstną ucha. Aurikuloterapia jest jedną z terapii akupunktury

Najprościej rzecz ujmując: po odpowiedniej ocenie stanu zdrowia pacjenta, przechodzi się do wszczepiania małych, bardzo drobnych tytanowych igieł w chrząstkę ucha. Przede wszystkim jest to procedura całkowicie bezbolesna i nie towarzyszą jej żadne efekty uboczne.

Jej stosowanie pozwoliło poprawić jakość życia ponad 5000 osobom na świecie.

Aurikuloterapia – na czym polega?

Choroba Parkinsona charakteryzuje się niedostateczną ilością dopaminy. Odpowiada ona za odpowiednie przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy istotą czarną a ciałem prążkowanym ulokowanym w kresmózgowiu. 

Te nieprawidłowości przekładają się na zmiany motoryczne, które stopniowo manifestują się, jako problemy z ruchem. Osoby dotknięte chorobą Parkinsona stają się coraz wolniejsi, tracą elastyczność, siłę, koordynację i równowagę.

Dlaczego więc wybrano aurikuloterapię, jako odpowiedź na tę chorobę? Skupia się na chrząstce małżowiny usznej, który zawiera liczne zakończenia nerwowe.

Już w najstarszym dziele chińskich mędrców, w Kanonie Medycyny Żółtego Cesarza wspomniano, że w uchu spotykają się wszystkie kanały energetyczne ustroju ludzkiego. 

Igły umieszczane są pod skórą, przy użyciu specjalnego systemu, który dostosowuje ciśnienie i aktywuje mechanizmy ukryte w naszym organizmie. Aktywuje te z części, które zostały sparaliżowane poprzez niedostateczną ilość dopaminy czy innych neuroprzekaźników.

Niezwykle często terapia stosowana jest w leczeniu uzależnień. Metoda nazywana jest też refleksologią ucha.

Sukces tej terapii polega na dokonaniu naturalnego bodźca, który pozwala zmniejszyć objawy i postęp choroby. Zanim przejdzie się do wykonania zabiegu, bierze się pod uwagę kilka istotnych czynników. W tym: objawy pacjenta i jego stan psychiczny, nasilenie choroby i stosowane leki do tej pory. 

Aurikuloterapia i jej ewolucja

Leczenie aurikuloterapią poddane zostało systematycznej ewolucji, która z czasem zaoferowała znacznie szersze spektrum możliwości. Mikroimplementacja wspomnianych igieł została doskonale dostosowana do objawów każdego z pacjentów.

To umożliwiło spersonalizowaną metodologię, a co najważniejsze większą skuteczność terapii. Stąd w przeciwieństwie do tradycyjnej akupunktury pozwala na umieszczenie o wielu więcej igieł.

Co niezwykle ważne, igły tytanowe są trwale inkorporowane do tkanki chrząstnej małżowiny ucha, bowiem dzięki temu pacjenci nie muszą notorycznie wymieniać  igieł. 

Uwaga: Konieczne jest przeprowadzenie spersonalizowanego badania pacjenta w celu określenia liczby potrzebnych igieł.

Pacjenci i wpływ aurikuloterapii

Co istotne, wobec Parkinsona stosuje się zazwyczaj wiele leków farmakologicznych, z których najważniejszy jest prekursor dopaminy L-DOPA. Stara się uzupełnić niedobór dopaminy, zahamować proces rozkładu tego przekaźnika w mózgu. 

starsi ludzie

Postanowiliśmy przedstawić listę najczęściej doświadczanych korzyści, które potwierdzili pacjenci z chorobą Parkinsona, wobec których podjęto próby opisywanej tutaj terapii. Oto one:

  • Przede wszystkim zmniejsza niepokój i lęk.
  • Większa swoboda ruchu.
  • Zmniejszenie sztywności mięśni. 
  • Ulga zarówno od bólu jak i fizycznego dyskomfortu.
  • Poprawa równowagi, dzięki wzmocnieniu mięśniówki przykręgowej.
  • Mniejsza dawka leków i jednocześnie znaczna poprawa jakości życia.

Co ważne, Parkinson jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego przejawiającą się spowolnieniem ruchowym, drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn. Średni wiek chorych na Parkinsona to 58 lat.

Centrum Medycyny Neurodegeneracyjnej od piętnastu lat leczy pacjentów, pochodzących z całego świata właśnie przy pomocy aurikuloterapii. Przede wszystkim terapia jest całkowicie spersonalizowana.

Co więcej, dzięki prowadzonym zapiskom dostarcza wartościowych informacji, które być może któregoś dnia zmienią bieg historii i pozwolą udoskonalić sposoby leczenia choroby Parkinsona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tomlinson, C. L., Patel, S., Meek, C., Herd, C. P., Clarke, C. E., Stowe, R., … Ives, N. (2013). Physiotherapy versus placebo or no intervention in Parkinson’s disease. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD002817.pub4
  • Williams, A., Gill, S., Varma, T., Jenkinson, C., Quinn, N., Mitchell, R., … Wheatley, K. (2010). Deep brain stimulation plus best medical therapy versus best medical therapy alone for advanced Parkinson’s disease (PD SURG trial): a randomised, open-label trial. The Lancet Neurology. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(10)70093-4
  • Silvério-Lopes, S., & Seroiska, M. A. (2013). Auriculoterapia para Analgesia. In Analgesia por Acupuntura. https://doi.org/10.7436/2013.anac.01
  • Wardavoir, H. (2011). Terapias manuales reflejas. EMC – Kinesiterapia – Medicina Física. https://doi.org/10.1016/S1293-2965(11)71087-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.