Antykoncepcja z implantem podskórnym - najczęstsze pytania

Choć ta metoda antykoncepcji zapewnia 99% skuteczności, musisz pamiętać, że nie chroni ona przez chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Antykoncepcja z implantem podskórnym - najczęstsze pytania
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Antykoncepcja może być obecnie stosowana w bardzo wielu formach, dzięki czemu łatwo jest decydować o tym kiedy, jak i z kim będziesz miała dziecko. Chociaż czasy się zmieniają, nadal panuje w dużej mierze niewiedza rodząca mity wokół tego, jaki wpływ ma antykoncepcja na zdrowie kobiety.

Wykonano już dużo pracy na rzecz powszechnej edukacji w zakresie różnych możliwości zapobiegania niechcianej ciąży, ale wiele osób ma nadal liczne wątpliwości.

Z tego właśnie powodu chcemy pomówić w dzisiejszym artykule o antykoncepcyjnych implantach podskórnych. Jest to mało znana metoda, po którą kobiety sięgają póki co dość niepewnie.

Powiemy ci o wadach i zaletach implantów oraz o tym, jak działają i jakie wywołują skutki uboczne.

Antykoncepcja z implantem podskórnym – na czym polega?

implant podskórny wszczepianie

Implant hormonalny to długofalowa metoda antykoncepcji. Ma kształt wykałaczki i można go łatwo wprowadzić pod skórę na ramieniu kobiety.

Skuteczność implantu zależy od wagi ciała. Nie zawiera on estrogenu, a jedynie progestagen. Cienki implant umieszczony pod skórą stale uwalnia hormon, który blokuje normalną pracę jajników i stymuluje produkcję śluzu w szyjce macicy, co powoduje blokowanie nasienia.

Jak się zakłada implanty hormonalne?

Założenie implantu jest szybkim zabiegiem, który nie wymaga okresu rekonwalescencji i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, podczas pierwszych dni miesiączki.

Zabieg ten powinien być wykonany przez specjalistę w autoryzowanej klinice i zawsze po uprzednim przeprowadzeniu oceny stanu zdrowia kobiety. Po upływie trzech lat implant należy wymienić na nowy, ponieważ po tym czasie traci on swoje właściwości.

Jak skuteczny jest implant?

Statystyki dotyczące skuteczności tej metody są bardzo obiecujące. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja z implantem podskórnym nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego wskazane jest stosowanie prezerwatywy.

Kto może stosować implanty podskórne?

implant podskórny antykoncepcja

Implanty podskórne mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku i nie mają żadnego wpływu na karmienie piersią.

Jakie są zalety implantów podskórnych?

Antykoncepcja z użyciem implantów podskórnych zyskała w ostatnich latach dużą popularność ponieważ oprócz faktu, że ma bardzo mało skutków ubocznych, implanty gwarantują liczne zalety:

  • Są łatwe i wygodne w użyciu oraz zapewniają 99% skuteczności.
  • Są dyskretne i tylko kobieta wie o ich obecności.
  • W krótkim czasie po ich usunięciu można ponownie zajść w ciążę.
  • Mogą być stosowane podczas karmienia piersią.
  • Dzięki implantom nie musisz pamiętać o codziennym braniu pigułki.
  • Zapewniają długotrwałą i nieprzerwaną metodę antykoncepcji bez konieczności sterylizacji.

Jakie wady mają implanty podskórne?

bóle menstruacyjne

Podczas adaptacji ciała do obecności implantu, większość kobiet zauważa jakieś przejściowe dolegliwości. Nie są one jednak groźne dla zdrowia i ustępują po pewnym czasie.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić niepożądane efekty uboczne, co może oznaczać, że ta metoda antykoncepcji nie jest odpowiednia dla danej kobiety.

Najczęstsze z tych objawów to:

  • Nieregularne miesiączki w czasie pierwszych 6-12 miesięcy.
  • Długie i bolesne krwawienia.
  • Plamienia lub niewielkie krwawienia pomiędzy miesiączkami.
  • Zmiany w poziomie libido.
  • Powstanie blizny w miejscu wprowadzenia implantu.
  • Bóle głowy.
  • Mdłości i uczucie zmęczenia.
  • Ból w miejscu wprowadzenia implantu.
  • Nadwrażliwe piersi.

Kiedy i jak usuwa się implant?

implant podskórny usuwanie

Po trzech latach implant należy usunąć. Możesz go oczywiście usunąć wcześniej, w dowolnym momencie. Specjalista w klinice znieczula skórę w miejscu nacięcia, przez które wyjmuje implant.

Zabieg trwa jedynie kilka minut, choć potrzeba na niego nieco więcej czasu niż na samo założenie implantu. Podczas tego samego zabiegu można założyć nowy implant, jeśli nadal nie planujesz zachodzić w ciążę.

Gdzie można dostać antykoncepcyjny implant podskórny?

Jeśli uważasz, że antykoncepcja z użyciem implantu podskórnego jest dla ciebie właściwa, najpierw musisz to skonsultować z lekarzem. Założenie implantu musi się odbywać w warunkach klinicznych i być przeprowadzane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Jesteś tym zainteresowana? Porozmawiaj z zaufanym specjalistą, który pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości i pomoże podjąć decyzję na podstawie oceny twojego stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.