Zespół policystycznych jajników – jak go rozpoznać?

Chociaż może być związany z nadmiarem tłuszczu i brakiem równowagi hormonalnej, na dzień dzisiejszy nie do końca wiadomo, jakie czynniki powodują zespół policystycznych jajników.

Wiele kobiet ma problemy z dolegliwością znaną jako zespół policystycznych jajników. Jest on rezultatem nieprawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej i wpływa na wiele obszarów naszego organizmu.

Wiadomo, że na wiele przypadłości wpływają czynniki, takie jak sposób odżywiania się, tłuszcz, stres itp. Zobaczmy, jakie przyczyny mogą sprawić, że rozwinie się zespół policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników

Jajniki to małe i owalne organy, koloru perłowego, znajdujące się dokładnie pod jajowodami, po obu stronach macicy. To właśnie jajniki są odpowiedzialne za produkcję komórek jajowych.

Kiedy poziom androgenów jest podniesiony, cykl miesiączkowy nie ewolucjonuje i w jajnikach tworzą się maleńkie torbiele. Widać to na badaniach USG – jajniki są powiększone i pod ich zewnętrzną warstwą widoczne są zmiany. Na tym właśnie polega zespół policystycznych jajników.

Rak jajnika

Zespół policystycznych jajników to dolegliwość, na którą mogą wpływać nasze emocje, nasze myśli, sposób odżywiania się i – oczywiście – przebyte choroby.

Zespół policystycznych jajników o którym dzisiaj piszemy, nie uznaje się za chorobę, a jedynie za objaw braku równowagi fizjologiczno-hormonalnej. Warto podkreślić, że – pomimo kilku przypadków – nie jest to dolegliwość dziedziczna.

Niestety, dzisiejsza medycyna nie jest w stanie wyjaśnić, skąd ta przypadłość się bierze; wiadomo, że jest związana z nadmiarem tłuszczu w organizmie.

Przeczytaj również: Jajniki – czynniki, które mogą im zaszkodzić

Badania potwierdzają, że kobiety z dużą objętością w pasie są bardziej podatne na dysfunkcje jajników.

Innym powodem mogą być problemy hormonalne wywołane czynnikami, takimi jak stres emocjonalny i konflikty psychologiczne.

Główny problem policystycznych jajników

Przewlekły stres

Policystyczne jajniki nie produkują komórek jajowych, a co za tym idzie, podnosi się poziom androgenów. Cykl miesiączkowy zostaje zachwiany i pacjentka przestaje mieć okres lub pojawia się on w sposób nieregularny.

Wiadomo, że w niektórych przypadkach nadmiar androgenów jest związany z zawyżonym poziomem insuliny w organizmie. Dlatego też warto zastanowić się, czy problem tkwi w naszym sposobie odżywiania się.

Jeżeli w Twojej diecie występuje duża ilość produktów rafinowanych, to bardzo prawdopodobne, że Twoje ciało produkuje zwiększoną ilość androgenów. Wzrasta reż ryzyko otyłości, pojawiają się włoski na twarzy i może dojść do chorób serca.

Z drugiej strony, hormon stresu (kortyzol) również podnosi poziom insuliny we krwi, co podwyższa produkcję androgenów.

Jak leczyć zespół policystycznych jajników?

Pigułki antykocepcyjne

Ponieważ medycyna nie jest w stanie dokładnie określić przyczyn tej dolegliwości, jej leczenie ogranicza się do zwalczania symptomów. Zobaczmy istniejące alternatywy.

Leczenie farmakologiczne/hormonalne

Aktualnie przepisuje się następujące terapie:

  • Pigułki antykoncepcyjne.
  • Leki przeciwandrogeniczne.
  • Lekarstwa, które zmieniają sposób metabolizowania hormonów w naszym organizmie.
  • Środki obniżające poziom insuliny.
  • Reductores de la insulina.
  • Progesteron.

Progesteron i tabletki antykoncepcyjne chronią na dłuższą metę przed uszkodzeniami powodowanymi brakiem miesiączkowania.

Przypominamy, że powyższe metody nie działają zapobiegawczo, a jedynie zwalczają symptomy.

Odwiedź ten artykuł: Owoce na profilaktykę raka piersi

Zmiany żywieniowe

Świeże warzywa

Wprowadzenie zmian w diecie przynosi bardzo pozytywne rezultaty i pomaga uregulować poziom hormonów. Dlatego powinnyśmy zredukować do minimum lub całkowicie wyeliminować produkty rafinowane i sięgać jedynie po te naturalne.

Pamiętaj, że błonnik pomaga przywrócić prawidłowy poziom insuliny i sprawia, że łatwiej pozbywamy się nadmiaru tłuszczu z organizmu.

Kilka wskazówek

Zespół policystycznych jajników może być wywołany problemami emocjonalnymi. Warto zastanowić się nad naszym stanem mentalnym i spróbować znaleźć ukojenie.

Pierwsze, co należy zrobić, to zidentyfikować negatywne aspekty, które bardzo często interioryzujemy i blokujemy. Czasami to właśnie tam tkwi problem. Weź pod  uwagę, że nasze struktury neurochemiczne są nierozerwalnie związane.

Skupmy się na sobie, na naszych potrzebach i osobistej satysfakcji. Należy obrać taki styl życia, który zapewni nam równowagę.

WIĘCEJ DLA CIEBIE