Akupunktura ucha jako metoda leczenia choroby Parkinsona

„Choroba Parkinsona odebrała mi kreatywność” - mówi José, 65-letni pacjent, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Kontynuuj czytanie naszego artykuł, aby dowiedzieć się, jak pomogła mu akupunktura ucha w walce z tą chorobą.
Akupunktura ucha jako metoda leczenia choroby Parkinsona
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

U José Anibala zdiagnozowano chorobę Parkinsona w wieku 65 lat. Jednak on zamiast się poddać, postanowił spróbować niekonwencjonalnej metody jej leczenia, jaką jest akupunktura ucha.

Tak jak przedtem, gdy cierpiał na bóle w krzyżu, José nie wahał się oddać się w ręce specjalisty od akupunktury, aby spróbować wyleczyć chorobę Parkinsona i odzyskać dobre samopoczucie. O dziwo, uzyskane w ten sposób wyniki okazały się być całkiem obiecujące.

Nadal nie ma skutecznego lekarstwa na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona, Alzheimera i zespół niespokojnych nóg. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia, takie jak aurikuloterapia lub akupunktura ucha, które pozwalają pacjentom cieszyć się dobrą jakością życia.

Wielu naukowców – na przykład dr Ulrich Werth – nadal stara się znaleźć nie tylko lekarstwo, ale także inne sposoby, aby zapewnić swoim pacjentom jak najlepszy komfort życia z tymi chorobami.

Dziś zamierzamy opowiedzieć Ci coś więcej o akupunkturze ucha, znanej również jako aurikuloterapia. Ponadto dowiesz się więcej o samym José Anibalu, który naprawdę chce się podzielić ze światem swoimi doświadczeniami.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Początki Alzheimera – jak zahamować chorobę?

Czym w ogóle jest akupunktura ucha i jakie płyną z niej korzyści dla osób z chorobą Parkinsona?

„Choroba Parkinsona odebrała mi kreatywność” – mówi José, 65-letni pacjent, u którego zdiagnozowano tę chorobę. Z dalszej części naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się, jak pomogła mu akupunktura ucha w walce z tą chorobą.

Akupunktura ucha może być dla pacjentów pomocą na całe życie. Zapewnia ulgę osobom z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, stwardnieniem zanikowym bocznym i innymi dolegliwościami o podobnym charakterze.

Starsza para

Dzieje się tak, ponieważ aurikuloterapia koncentruje się na zmniejszaniu nasilenia objawów choroby, poprawiając w ten sposób jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem.

Centrum Neuronauki i Medycyny Regeneracyjnej (oryg. Centre for Neuro-Regenerative Medicine), założone przez twórcę aurikuloterapii, dr Ulricha Wertha, świadczy tę usługę od kilku lat. W rzeczywistości codziennie leczy sporą liczbę pacjentów z całego świata.

No dobrze, ale o co chodzi w metodzie leczenia opartej o aurikuloterapię? Cóż, to tylko akupunktura ucha, a konkretnie małżowiny usznej (czyli widocznej części ucha). Ma ona na celu stymulację organizmu poprzez nakłuwanie różnych punktów refleksyjnych, podobnie jak inne techniki z dziedziny refleksologii.

Akupunktura ucha może poprawić jakość życia osób z chorobą Parkinsona i innymi dolegliwościami. Specjaliści z tej dziedziny używają małych tytanowych igieł, które po podskórnym wszczepieniu do chrząstki ucha działają jako ciągły środek przeciwbólowy. Igły te nie powodują odczuwania bólu – w rzeczywistości pacjenci ledwo zauważają ich obecność.

Możesz w tym momencie zapytać, dlaczego wstawiają te igły w tej konkretnej części ciała? Cóż, wyjaśnienie tego zagadnienia jest bardzo proste.

Otóż już dawno temu specjaliści opracowali rodzaj „mapy”, która przedstawia całe ciało (narządy, organy, poszczególne układy) jako odwzorowanie ich w postaci splotów nerwowych w małżowinach usznych uszach i podeszwach stóp.

Tak więc, gdy stymulują oni określoną część ucha, mogą przynieść w ten sposób ulgę określonej części ciała. Na przykład rękom i nogom.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Demencja a Alzheimer i Parkinson – Różne oblicza choroby

Świadectwo osoby zmagającej się z chorobą Parkinsona

Jose Anibal jest pacjentem Centrum Neuronauki i Medycyny Regeneracyjnej w Valencii i z optymizmem dzieli się z innymi swoimi niezwykle ważnymi doświadczeniami związanymi z tą procedurą.

Mówi, że zauważył natychmiastową poprawę po wszczepieniu małych igieł, które, jak wspomnieliśmy powyżej, są zupełnie bezbolesne. Powiedział też: „Kiedy wyszedłem z kliniki, szedłem już pewnie i mój głos nawet się zmienił. Tak naprawdę to od razu zadzwoniłem do żony, a ona naprawdę była zdumiona siłą mojego głosu.

Choroba Parkinsona

Mówi też, że dzięki temu leczeniu udało mu się nawet odzyskać jedno ze jego ulubionych hobby.

„Uwielbiam pisać, a choroba Parkinsona okradła mnie z tej umiejętności. Teraz, dzięki akupunkturze ucha, mogłem znowu pisać i opowiadać różne historie ”.

Oczywiście José nie tylko chciał poczuć się lepiej, ale także chciał móc wykonywać jedną z czynności, które lubi najbardziej. To dlatego, że to duża część jego życia, sposób wyrażania siebie.

Jak widać, jednym z głównych celów akupunktury ucha jest łagodzenie dolegliwości, aby ludzie mogli cieszyć się codziennym życiem. Ale to jeszcze nie wszystko. Zabieg ten pozwala im także odzyskać część ich autonomii. Przynajmniej tak relacjonuje José Anibal.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.