10 wskazówek, jak uniknąć podrażnienia po depilacji narządów płciowych

Wybór odpowiedniej metody depilacji i zastosowanie okładów ogrzewających to proste środki, które mogą pomóc w zmniejszeniu podrażnień spowodowanych depilacją narządów płciowych. Poznaj więcej wskazówek.
10 wskazówek, jak uniknąć podrażnienia po depilacji narządów płciowych
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kilka prostych środków może pomóc uniknąć podrażnień po depilacji narządów płciowych. Chociaż niektóre metody są mniej agresywne niż inne, generalnie często występują niepożądane reakcje spowodowane wrażliwością skóry.

Chociaż wiele osób bagatelizuje znaczenie depilacji, większość nadal woli je usuwać dla wygody i estetyki. Jednak niezależnie od użytego produktu lub techniki, niektóre alergie i drobne skaleczenia mogą być dość irytujące.

Na szczęście, podejmując pewne środki ostrożności przed i po zabiegu, objawy te można zminimalizować, aby nie stanowiły problemu. Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami 10 dobrymi wskazówkami, o których należy pamiętać przy następnej depilacji woskiem lub inną metodą. Zwróć uwagę!

Wskazówki, które pomogą Ci uniknąć podrażnień po depilacji narządów płciowych

Aby uniknąć podrażnień po depilacji narządów płciowych, możesz zastosować w praktyce kilka podstawowych wskazówek dotyczących ochrony skóry. Ponieważ reakcje różnią się w zależności od wybranej metody i poziomu wrażliwości, najlepiej jest podjąć pewne środki ostrożności, aby je zmniejszyć.

1. Unikaj całkowitej depilacji

Chociaż usuwanie włosów w okolicach narządów płciowych zapewnia pewność i komfort, nie jest wskazane ze względów zdrowotnych. Włosy łonowe stanowią barierę ochronną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, kandydozą i innymi schorzeniami.

Kobieta zakrywająca pochwę.

Z drugiej strony całkowite usunięcie owłosienia zwiększa ryzyko zapalenia mieszków włosowych. To ostatnie charakteryzuje się stanem zapalnym i infekcją mieszków włosowych, powodując niewielkie guzki i zaczerwienienia.

2. Wybierz odpowiednią metodę depilacji

Używanie maszynek do golenia jest jedną z głównych przyczyn reakcji alergicznych po depilacji. Dlatego, aby zapobiec tym dolegliwościom, warto wybrać alternatywną metodę depilacji. Na przykład krem do depilacji jest szybki i bezbolesny. Jeśli jednak chcesz, aby efekt utrzymał się dłużej, zdecyduj się na depilację woskiem lub laserową.

3. Użyj peelingu złuszczającego

Produkty złuszczające.

Stosowanie produktów złuszczających przed użyciem jakiejkolwiek techniki depilacji może znacznie zmniejszyć podrażnienia. Ten prosty zabieg przygotowuje skórę do depilacji oraz pomaga zachować jej miękkość i nawilżenie.

4. Użyj dobrej techniki usuwania włosów

Zastosowanie dobrej techniki depilacji polega na nie goleniu w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Oznacza to również, że najpierw należy zacząć od okolic bikini, a następnie przejść do mniej wrażliwych obszarów, takich jak uda lub podudzia.

5. Użyj nawilżającego żelu lub kremu

Kobieta woskująca.

W żadnym wypadku nie należy golić się na sucho. Jeśli chcesz uniknąć podrażnień po depilacji narządów płciowych, koniecznie zaopatrz się w żel lub krem nawilżający do okolic intymnych. Produkty te mają na celu „zmiękczenie” skóry i jej ochronę, aby podczas usuwania włosów nie pojawiły się żadne objawy alergiczne.

6. Zastosuj ciepło

Aby ułatwić proces usuwania owłosienia narządów płciowych, możesz wziąć prysznic z gorącej wody lub nakładać kompresy na 3 do 5 minut. Ciepło rozszerza pory i ułatwia wypadanie włosów. Zapobiega również uszkodzeniom wrażliwej skóry i zmniejsza uczucie bólu.

7. Wytnij włosy nożyczkami

Aby zapobiec agresji na skórze podczas stosowania metody depilacji, dobrym pomysłem jest przycinanie długich włosów nożyczkami. Zmniejsza to ból podczas depilacji, a przy okazji zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia po depilacji.

8. Użyj żelu Aloe Vera

Żel aloesowy.

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące, aloes jest doskonałym sprzymierzeńcem w unikaniu podrażnień po depilacji narządów płciowych. Jego bezpośrednia aplikacja na wrażliwy obszar kontroluje swędzenie i zaczerwienienie. Z drugiej strony pomaga leczyć małe skaleczenia i zapobiegać możliwym infekcjom.

9. Zastosuj balsam dezynfekujący

Aby zapobiec pojawianiu się wysypki i wrastających włosków, po goleniu można stosować balsamy dezynfekujące. Produkty te zawierają związki, które zabijają zarazki na powierzchni skóry, jednocześnie kontrolując stany zapalne.

10. Nie wykonuj depilacji przed miesiączką

Skóra jest znacznie bardziej wrażliwa w dniach poprzedzających miesiączkę. Dlatego, aby uniknąć zapalenia i zaczerwienienia po depilacji woskiem, najlepiej zrobić to przynajmniej tydzień wcześniej.

Podsumowując, dzięki tym podstawowym zabiegom możesz zmniejszyć podrażnienia i bóle spowodowane depilacją okolic intymnych. Nie zapominaj, że jest to obszar wrażliwy, podatny na infekcje. Jeśli więc zauważysz przedłużające się podrażnienie lub jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Helen Bickmore; Milady’s Hair Removal Techniques: A Comprehensive Manual; Thomson Delmar Learning; 2003; ISBN 1-4018-1555-3
  • Trager, J. D. K. (2006). Pubic Hair Removal-Pearls and Pitfalls. Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology. https://doi.org/10.1016/j.jpag.2006.01.051
  • Herbenick, D., Schick, V., Reece, M., Sanders, S., & Dennis Fortenberry, J. (2010). Pubic hair removal among women in the United States: Prevalence, methods, and characteristics. Journal of Sexual Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2010.01935.x
  • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.