Brodawki – 10 naturalnych sposobów

Aby usunąć brodawki, namocz wacik w occie i zaaplikuj na skórę na noc. Ocet posiada bowiem silne właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Brodawki – 10 naturalnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2022

Brodawki to uciążliwa zmiana skórna wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Nie jest to zazwyczaj groźna dolegliwość, jednak generalnie brodawki są nieprzyjemne i mało estetyczne.

Brodawki najczęściej pojawiają się w okolicach klatki piersiowej, pach czy szyi, na stopach i dłoniach, a nawet powiekach. Bardzo rzadko są bolesne, jednak łatwo zarazić nimi innych: wystarczy kontakt ze skórą chorej osoby.

Brodawki – naturalnych sposobów

Najczęstszą metodą walki z brodawkami czy kurzajkami jest przyżeganie, czyli termiczny zabieg medyczny usuwający nadmiar tkanki. Istnieją także jednak naturalne sposoby na pozbycie się tego uciążliwego problemu. Poznaj je i zastosuj na własnej skórze!

Cytryna

Sok z cytryny ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwwirusowe, które pomogą uporać się z brodawkami. Aby sposób ten był skuteczny, aplikuj sok z cytryny kilka razy dziennie bezpośrednio na zakażoną skórę.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to także świetny naturalny środek, który pomaga skutecznie zwalczyć kurzajki z dowolnej części ciała.

Soda oczyszczona

Wystarczy, że wymieszasz odrobinę sody z octem, a następnie zaaplikujesz bezpośrednio na skórę. Efekty będą widoczne już po krótkim czasie regularnego stosowania kuracji.

Ocet jabłkowy

Ocet to środek o wyjątkowych właściwościach antywirusowych, antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Właśnie dlatego może stać się on Twoim sprzymierzeńcem w walce z kurzajkami.

Namocz w occie bawełniany wacik i zaaplikuj na brodawki. Następnie nałóż opatrunek i pozostaw na noc.

Czosnek

Kolejnym skutecznym naturalnym środkiem na brodawki jest czosnek, gdyż pomaga on zwalczyć bakterie i wirusy, które wywołują infekcję.

Obrane ząbki czosnku

Czosnek może być spożywany doustnie albo stosowany miejscowo. Wystarczy, że rozgnieciesz kilka ząbków i powstałą pastę nałożysz bezpośrednio na skórę, owiniesz bandażem i pozostawisz na noc.

Aloes

Aloes od setek lat był używany jako naturalne lekarstwo na wszelkie dolegliwości skóry. Jest on więc również skuteczny w walce z kurzajkami.

Aby zapomnieć o brodawkach raz na zawsze, stosuj żel aloesowy kilka razy dziennie bezpośrednio na skórę.

Sok z cebuli

Dokładnie tak samo jak czosnek, cebula również pomoże Ci uporać się z bakteriami i wirusami wywołującymi brodawki. Pokrój drobno cebulę, dodaj sól i pozostaw na noc.

Drobno pokrojona cebula

Następnego dnia odcedź uzyskany sok, a następnie stosuj go bezpośrednio na skórę przez 12 nocy z rzędu. Bardzo szybko zauważysz poprawę!

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany to naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości, w tym także na uciążliwe kurzajki i brodawki. 

Aplikuj olejek na skórę kilka razy dziennie. Jednorazowo używaj niewielkiej ilości olejku, gdyż jest on dość intensywny.

Łodyga mniszka

Mniszek lekarski jest najlepszy do stosowania na brodawki w okolicach szyi i twarzy, czyli tam, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatne i wrażliwa.

Mniszek lekarski

Wykorzystaj mleczny płyn z łodygi mniszka i stosuj bezpośrednio na skórę. Poprawa będzie widoczna już po kilkunastu dniach kuracji.

Olejek rycynowy

Dzięki olejkowi rycynowemu brodawki znikną w mniej niż 4 tygodnie! Dodaj do oleju trochę proszku do pieczenia, a powstałą pastę aplikuj na zainfekowaną skórę. Następnie nałóż opatrunek i pozostaw na kilka godzin.

Witamina C

Dzięki swojej kwasowości, witamina C jest kolejnym naturalnym lekarstwem na kurzajki. Rozgnieć tabletkę witaminy C i dodaj odrobinę wody, aby przygotować mieszankę o konsystencji pasty.

Nałóż na skórę i pozostaw na 20 minut. Powtarzaj ten zabieg codziennie.

Zapamiętaj!

  • Wszystkie opisane wyżej naturalne sposoby na brodawki są skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że są stosowane regularnie.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie usuwać brodawek wycinając je, przypalając czy wyciskając. Jeśli brodawki na Twojej skórze są uciążliwe i bardzo Cię niepokoją, niezwłocznie udaj się do lekarza.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.