Owoce na śniadanie - jakie korzyści może przynieść taki zwyczaj?

Czy masz w zwyczaju jeść owoce na śniadanie? Koniecznie zobacz, dlaczego jest to tak bardzo korzystne dla naszego organizmu.
Owoce na śniadanie - jakie korzyści może przynieść taki zwyczaj?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy zazwyczaj rano jesz owoce na śniadanie, czy tylko kawę? Czy jesteś może jednym z tych, którzy wychodzą z domu z niczym w żołądku? Wtedy, najprawdopodobniej przed południem, czujesz się już zmęczony i brakuje Ci energii na kontynuowanie dnia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Politechniczny w Meksyku, jedzenie małej ilości śniadania lub jego pomijanie to zły nawyk. Często jednak jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ nie mamy czasu. W takich sytuacjach sprawdzają się owoce na śniadanie. Dostarczą Ci wszystkich potrzebnych witamin, a dodatkowo w kilka minut przygotujesz pyszne śniadanie.

Owsianka z owocami

Owoce na śniadanie – niebywałe korzyści

Spożywanie owoców na śniadanie rano jest zalecane dla wszystkich grup wiekowych, od dzieci po osoby starsze. Teraz już wiemy, że jabłko, banan czy kiść winogron może być czasem nieco nudna wizualnie. Nie jest to pociągające, a rano miska mleka z czekoladowym lub kremowym ciastem może być bardziej atrakcyjna.

Jednak sięganie po ten rodzaj słodyczy rano nie jest najkorzystniejsze dla naszego zdrowia, jak twierdzą niektóre badania. Powód? Nie dostarczają nam składników odżywczych, a jedynie kalorie. Nie nasycają nas i zmuszają w dodatku do zjedzenia czegoś pół godziny później, bo czujemy głód i brakuje nam energii.

Dowiedz się, dlaczego tak wskazane jest, aby zawsze rano wybierać owoce, a nie klasyczne przemysłowe ciasteczka lub ciastka. Oto kilka powodów:

Co zjesz najpierw?

Po 6 lub 8 godzinach bez spożywania czegokolwiek nie możemy „napełnić” czymkolwiek naszego żołądka

Słodkie ciastka

I znacznie mniej z kaloriami i tłuszczami z tych ciast i ciastek, których pragniemy rano. Nasz organizm potrzebuje dużo czasu na ich przetworzenie i nie tylko nie odżywiają nas, ale wciąż pozostawiają nas głodnymi i nie dostarczają naprawdę zdrowej energii.

Owoce – bogate w odpowiedni rodzaj cukru

Poza tym jest to również bardzo korzystne dla mózgu w pierwszych godzinach dnia. Pomyśl, że ten narząd potrzebuje prawie 20% naszej całkowitej energii, a glukoza jest niezbędnym paliwem do wykonywania wielu jego podstawowych funkcji. Owoce są zatem wspaniałym pożywieniem, które rano oczyszcza nasze głowy, a ponadto nasz żołądek jest dobrze trawiony dzięki zawartości błonnika, zgodnie z badaniem dr Ricardo Uauy w chilijskim Journal of Nutrition.

Owoce są również bogate w wodę, błonnik, witaminy i minerały

Dlatego spożywanie owoców na śniadanie rano pomoże nam zachować nawodnienie i uniknąć zaparć. To więcej niż idealne uzupełnienie na rozpoczęcie dnia. Pamiętaj jednak, że owoce zawsze należy uzupełniać białkiem i węglowodanami wolno wchłaniającymi się, np. ze zbóż. W ten sposób uzyskamy zdrowe, urozmaicone i zbilansowane odżywianie.

Jakie są najlepsze owoce na śniadanie?

Śniadanie z owocami

Owoce na śniadanie to jedna z najlepszych opcji na rozpoczęcie dnia, ale która z nich jest najbardziej odpowiednia? Zanotuj, których nie możesz przegapić w swojej kuchni:

  • Grejpfrut. Zawiera dużo kwasu foliowego.
  • Pomarańcza i mandarynka. Jako owoce cytrusowe są doskonałym przeciwutleniaczem.
  • Kiwi. Według badań na ten temat zapobiega zaparciom.
  • Truskawka.
  • Banan. Według niektórych badań wysoka zawartość potasu zapobiegałaby skurczom mięśni w ciągu dnia.
  • Ananas. Jest świetnym środkiem przeciwzapalnym, jak stwierdzono w tej publikacji Biomedical Reports.
  • Arbuz. Zawiera dużo wody, która pomoże nam się nawodnić.
  • Jabłko. Według dochodzenia chilijskiego Journal of Nutrition jest doskonałym sprzymierzeńcem w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.
  • Malina ma wysoką zawartość błonnika.

Przeczytaj też artykuł: Czy naprawdę musimy jeść śniadanie?

Zdrowe i oryginalne sposoby na spożywanie owoców rano

Oto kilka pomysłów, które możesz wypróbować:

  • Miskę płatków owsianych z dwiema łyżkami jogurtu greckiego oraz pokrojonym w kostkę grejpfrutem. Świeży sok jabłkowy.
  • Banan pokrojony w plastry z miodem, ponieważ ten ostatni ma właściwości lecznicze. Naturalny sok jabłkowy z łyżeczką drożdży piwnych.
  • Kromka chleba żytniego z piersią z indyka i plasterkiem ananasa. Naturalny sok z banana lub truskawki.
  • Napar z wody truskawkowej i trochę orzechów włoskich. Są one wysoce zalecanym źródłem zdrowych tłuszczów i nie tuczą, jak stwierdzono w tym badaniu przeprowadzonym przez Autonomous University of Baja California.
  • Mandarynka, tortilla ze szpinakiem (który zawiera dużo błonnika) i sokiem z granatów.
  • Trochę pokrojonej w kostkę szynki. Szklanka naturalnego soku pomarańczowego.

Podsumowując, zdajemy sobie sprawę, że wiele razy rano nie mamy czasu przestać przygotowywać tych śniadań. Większość z nich nie wymaga jednak otwierania ognia ani gotowania. Wystarczy obrać, pokroić owoce i zrobić sok z blendera.

Jeśli włożysz w to trochę siły woli, wysiłek jest tego wart. Owoce na śniadanie rano pomagają uregulować pasaż jelitowy, czuć się nasyconym i lepszym samopoczuciem. Jeśli dodasz również trochę białka, na przykład jajko lub kilka plasterków szynki, otrzymasz pełnowartościowe pożywienie, które pomoże Ci przetrwać do południa bez konieczności podjadania. Spróbuj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud. Contabilizar el costo de las calorías. [Internet] (Consultado el 22/10/2018). Disponible en: http://www.who.int/bulletin/volumes/90/8/12-040812/es/
  •  Asociación Mexicana de Educación Deportiva. 5 beneficios de comer frutas y verduras. [Internet] (Consultado el 22/10/2018). Disponible en: https://amedweb.com/5-beneficios-comer-frutas-verduras/
  • Better Health Chanel. Breakfast. Victoria State Government. Marzo 2020.
  • Cabezas Zabala C. C, Hernández-Torres B. C, et al. Azúcares adicionados a los alimentos: efectos en la salud y regulación mundial. Revisión de la literatura. Revista de la Facultad de Medicina. 2016. 64 (2): 319-29.
  • Frank Suárez. El poder del metabolismo. Metabolic Press, 2008.
  • Harvard T- H. Chan. Obesity Prevention Source. Food and diet. Harvard School of Public Health.
  • Harvard T- H. Chan. The Nutrition Source.Vitamin C. Harvard School of Public Health.
  • Moreno-Aznar L. A, Vidal Carou C, et al. Role of breakfast and its quality in the health of children and adolescents in Spain. Nutrición Hospitalaria. Abril 2021. 38 (2): 396-409.
  • Rampersaud G. C, Pereira M. A, et al. Habits, nutritional status, body weight, and academic performance in children and adolescents. Journal of the American Dietetic Association. Mayo 2005. 105 (5): 743-60.
  • Uauy R. Importancia de las frutas y verduras en la prevención de enfermedades crónicas. Revista Chilena de Nutrición. Octubre 2006. 33 (1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.