Zespół niespokojnych nóg - 7 skutecznych sposobów leczenia

Zespół niespokojnych nóg to niegroźna, ale bardzo uciążliwa dolegliwość. Dowiedz się, jak ją leczyć.
Zespół niespokojnych nóg - 7 skutecznych sposobów leczenia

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2018

Zespół niespokojnych nóg to mały, ale irytujący problem, z którym boryka się większość populacji. Ta przypadłość jest również znana jako zaburzenie Willisa-Ekboma. Ma podłoże neurologiczne. Charakteryzuje się skurczami i mrowieniem kończyn, zwłaszcza nóg. Dyskomfort zniknie, gdy chory zacznie się poruszać, zwykle wstając i chodząc.

Proste czynności, jak siedzenie na krześle, leżenie na sofie lub położenie się do łóżka mogą oznaczać pojawienie się tych denerwujących odczuć. Musimy również pamiętać, że mamy do czynienia z przewlekłym zaburzeniem neurologicznym.

Wiadomo tylko, że wiele przypadków może być pochodzenia genetycznego, ale niektórzy pacjenci, u których występuje ten zespół, mają inne powiązane z nim choroby: niewydolność nerek, niedobór witamin. Zespół niespokojnych nóg może mieć związek również z ciążą i być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Podejście terapeutyczne opiera się na poprawie jakości życia pacjenta. W tym celu wymagana jest wielopłaszczyznowa strategia. Po pierwsze, pacjent powinien przyjmować leki. Mogą to być agoniści dopaminy, leki przeciwpadaczkowe lub opioidy. Podejścia niefarmakologiczne stanowi część terapii, o których chcemy napisać w dzisiejszym artykule.

1. Ucisk pneumatyczny na zespół niespokojnych nóg

Być może wcześniej nie słyszałeś o kompresji pneumatycznej, dlatego tym bardziej warto o niej wspomnieć. Zwłaszcza że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia zespołu niespokojnych nóg.

Kompresja poprawia krążenie w nogach i zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi.

Jedną z przyczyn tego zaburzenia jest niskie stężenie tlenu w kończynach. To urządzenie kompresujące “reaktywuje” krążenie, tak jakbyś ćwiczył, chociaż w trakcie zabiegu jedynie siedzisz.

Ucisk pneumatyczny jest wart wypróbowania. Wystarczy użyć go przez pół godziny do 45 minut przed pójściem spać. Tego typu urządzenie kompresyjne można znaleźć w centrach ortopedycznych i specjalistycznych aptekach.

2. Witaminy i minerały, które powinieneś dodać do swojej diety

Twój lekarz wykona badania i przeprowadzi testy, aby sprawdzić, czy Twój zespół niespokojnych nóg mógł zostać spowodowany brakiem minerałów, takich jak żelazo, lub innych substancji odżywczych, jak na przykład witamina D.

Aby zapobiegać i leczyć tego typu zaburzenia neurologiczne, ważne jest również, aby nie zapomnieć o przyjmowaniu odpowiedniej ilości innych niezbędnych minerałów i witamin:

  • Magnez
  • Witaminy D, C i E
  • Żelazo

3. Ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu zespołu niespokojnych nóg

Lekkie ćwiczenia aerobowe nie powinny Cię za bardzo zmęczyć. Tego rodzaju aktywność o umiarkowanej intensywności dotleni krew, a przy okazji pozwoli Ci cieszyć się odrobiną ruchu w wybranej przez Ciebie formie. Aeroby pomagają również zwiększyć wydolność płuc i mają dobry wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.

ćwiczenia aerobowe na zespół niespokojnych nóg

Te proste ćwiczenia powinieneś wykonywać codziennie:

  • Półgodzinne spacery
  • Pływanie
  • Jazda rowerem
  • Taniec
  • Zumba
  • Aerobik
  • Tenis

4. Joga, relaksująca i dobra do rozciągania

Jak już wiesz, joga działa zarówno na Twoje ciało, jak i na umysł. Regularna praktyka pozwoli Ci uwolnić się od stresu i lęku oraz osiągnąć stan wewnętrznego spokoju, a tym samym cieszyć się lepszym wypoczynkiem w nocy.

Zdolność jogi do leczenia zespołu niespokojnych nóg jest również ogromna.

Dzieje się tak z następujących powodów:

  • Rozciąganie poprawia krążenie krwi i napięcie mięśni.
  • Ćwiczeniom towarzyszą techniki oddechowe, które dostarczają organizmowi więcej tlenu.

Dlatego powinieneś codziennie wykonywać sesję jogi w domu lub chodzić na zajęcia z jogi, gdzie instruktorzy mogą pomóc Ci dobrać ćwiczenia najskuteczniejsze w Twojej sytuacji.

5. Bandażowanie stóp

Istnieją specjalne bandaże uciskowe dla stóp, których działanie polega na wywieraniu nacisku na obszary znajdujące się w okolicy podeszwy stóp. Dzięki temu stymulują krążenie w kończynach dolnych i zmniejszają objawy zespołu niespokojnych nóg.

Bandaż na stopy - zespół niespokojnych nóg

Najlepiej jeśli nauczysz się spać z tymi bandażami na stopach.

6. Naprzemienna kuracja ciepłem i zimnem

Być może wiesz, że naprzemienna kuracja ciepłem i zimnem jest bardzo popularna, co tylko potwierdza jej skuteczność.

Coś tak prostego i niedrogiego jak stosowanie naprzemiennie zimnych, a następnie gorących kompresów może poprawić krążenie i złagodzić skurcze i mrowienie w nogach, poprawiając Twój nocny wypoczynek.

7. Herbatki na zespół niespokojnych nóg

Przed zastosowaniem którejś z opisanych poniżej herbatek powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Nie zapominaj, że leczenie zespołu niespokojnych nóg jest bardzo specyficzne, a niektóre rośliny lecznicze mogą wchodzić w interakcje z Twoimi lekami.

napar z lipy na zespół niespokojnych nóg

Najlepiej spożywać tylko jedną lub dwie filiżanki tych herbat dziennie. Postaraj się wypić jedną filiżankę przed pójściem spać.

Są to najbardziej skuteczne naturalne herbaty na zespół niespokojnych nóg.

Podsumowując, zespół niespokojnych nóg to chroniczne zaburzenie. Jednak właściwe podejście medyczne i inne sposoby leczenia, które opisaliśmy w tym artykule, mogą znacząco poprawić jakość życia chorego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chik, Y., Charlene, G., & Salas, R. (2010). Metodología, diagnóstico y terapéutica para el síndrome de piernas inquietas TT  – Updating restless legs syndrome. Salud(i)Ciencia (Impresa). https://doi.org/10.2197/ipsjjip.19.153
  • Diego Garcia­Borreguero, I. C. (2017). Síndrome de las piernas inquietas. BMJ.
  • Allen, R. P., Picchietti, D., Hening, W. A., Trenkwalder, C., Walters, A. S., Montplaisi, J., … Zucconi, M. (2003). Restless legs syndrome: Diagnostic criteria, special considerations, and epidemiology. A report from the restless legs syndrome diagnosis and epidemiology workshop at the National Institutes of Health. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(03)00010-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.