Zumba – odkryj niezwykłe korzyści, jakie niesie

Korzyść z zumby - która czyni ją lepszą formą ćwiczeń, niż inne rodzaje tańca - jest taka, że możesz ją dostosować do Twoich umiejętności, ponieważ stanowi indywidualną formę ćwiczeń. Pomoże Ci również uzyskać lepszą koordynację ruchów.

Wiele razy w naszych artykułach podkreślaliśmy już znaczenie wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych. Jedną z najlepszych form aktywności jest zumba.

Z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że trening i uprawianie sportu to jeden z najlepszych sposobów na to, by utrzymać stałą wagę i oddalić od siebie ryzyko poważnych chorób. Dzisiaj chcemy Ci nieco przybliżyć, co w kwestii zdrowia i samopoczucia może zrobić dla Ciebie zumba.

Bez względu na Twoją płeć, wiek czy stan fizyczny, możesz mieć pewność, że ta forma aktywności może się dla Ciebie okazać bardzo ciekawa. Jest to bardzo złożona forma treningu, która pozwoli Ci zadbać o lepszą postawę ciała, doda Ci elastyczności, pomoże się rozciągnąć, przyśpieszy Twój metabolizm i sprawi, że będziesz mieć więcej siły.

Jak widzisz, korzyści są niekwestionowane. Odkryj je i jak najszybciej zapisz się na lekcje zumby, żeby skorzystać z treningu. Gwarantujemy Ci, że to pokochasz.

Zumba jest dostępna i popularna

W ostatniej dekadzie, ćwiczenie zumby stało się modą. Choć w tym czasie pojawiło się również wiele innych form aktywności fizycznej, nadal jest ona bardzo popularna i nie jest trudno znaleźć miejsca, gdzie można ją trenować.

Nie musisz też martwić się kosztami. Lekcje są zazwyczaj tanie a ponieważ nie potrzebujesz specjalnego wyposażenia, nie pociągnie to za sobą żadnych dodatkowych wydatków.

Kobiety trenują na sali gimnastycznej a zumba

Jedyne, czego potrzebujesz to:

  • Odzież sportowa: wystarczy koszulka i spodnie. Jedyne zalecenie jest takie, żeby sięgać po odzież z naturalnych tkanin tak, żeby skóra mogła oddychać. Pamiętaj, że będziesz się dużo pocić, a przecież ostatnią rzeczą, jakiej chcesz jest uczucie dyskomfortu po treningu, prawda?
  • Obuwie sportowe. Sportowe buty są czynnikiem kluczowym aby należycie wykonywać ćwiczenia. Zaopatrz się w buty wygodne i wypróbowane wcześniej. Kiepskim pomysłem jest zakładanie na lekcję zumby nowych butów, ponieważ mogą wywołać powstawanie pęcherzy oraz uczucie dyskomfortu.
  • Butelka wody.

Poświęć na trening godzinę lub półtora godziny dziennie i gotowe!

Może zainteresuje Cię również artykuł: Jak ugasić pragnienie, jeżeli nie lubisz wody?

Zumba pomaga spalić kalorie i zrzucić zbędne kilogramy

Zumba to forma aktywności fizycznej łącząca ze sobą ćwiczenia aerobowe oraz trening na wytrzymałość. Obydwa rodzaje ćwiczeń są konieczne do utrzymania formy na odpowiednim poziomie.

Różnorodność wykonywanych ruchów w połączeniu z szybkim ćwiczeniem typu kardio o wysokiej intensywności pomaga skutecznie przyśpieszyć metabolizm. Zumba pomaga spalić od 300 do 600 kalorii w ciągu godziny, zależnie od włożonego przez Ciebie wysiłku oraz szybkości ruchów.

Cztery kobiety trenują

Zwiększa Twoją wytrzymałość

Wykonywanie ćwiczeń polegających na powtarzaniu tych samych ruchów jest trudne. Częste przerwy z kolei nie sprzyjają gdy chcesz ponieść poziom swojej wytrzymałości fizycznej.

W tym momencie przychodzi z pomocą zumba. Trening trwa długo, dzięki czemu pozwala podnieść poziom wytrzymałości już w krótkim czasie. Już po kilku tygodniach z całą pewnością zauważysz wszystkie wynikające z tego korzyści.

Poprawia postawę ciała i dodaje sprężystości

Podczas zajmowania się tego typu ćwiczeniami, wykonujesz ruchy mało używane w innych ćwiczeniach. Uczysz się łączyć ze sobą kroki samby, salsy, merengue i mambo.

Dzięki temu pobudzają się do aktywności i pracują rozmaite grupy mięśni.

W tym czasie, Twoje stawy dostosowują się do nowych ruchów i sposobów rozciągania się, dzięki czemu spada napięcie i poprawiają się Twoje umiejętności motoryczne.

Zumba doda Ci pewności siebie

W porównaniu z innymi formami ćwiczeń, zumba znacznie przyczynia się do podwyższenia Twojego poziomu pewności siebie oraz pomaga Ci nawiązywać więzi na poziomie społecznym. Dzieje się tak, ponieważ kiedy ćwiczysz, poprawia się Twoja koordynacja ruchów. Nabywasz też umiejętności tanecznych.

Sprawia to, że atmosfera podczas treningu jest przyjemna i zabawna. Nawiązujesz więzi z członkami te samej grupy.

Z każdym treningiem poczujesz się też pewniej i lepiej w swoim własnym ciele. Z czasem nie będziesz się mógł doczekać kolejnych zajęć.

To jednak jeszcze nie wszystko: pewność siebie pozostanie w Tobie na zawsze, dzięki czemu coraz łatwiej będzie Ci nawiązywać nowe przyjaźnie i poznawać otaczających Cię ludzi.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zdrowa utrata wagi – przygotuj wodę imbirową

Poprawia koordynację ruchów

Może wydaje Ci się, że koordynacja ruchów nie jest jakimś szczególnie istotnym elementem. Okazuje się jednak, że z biegiem czasu, gdy zacznie przybywać Ci lat, zauważysz, że spada ona znacząco. W niektórych przypadkach problemy pojawiają się nawet w młodym wieku.

Być może sądzisz, że zumba to zdecydowanie nie Twoja dziedzina ćwiczeń, bo nie masz talentu do tańca. Tym bardziej jednak powinieneś jej w takim razie spróbować, ponieważ pomoże Ci rozwinąć odpowiednią koordynację ruchów.

Obniży poziom stresu i niepokoju

Jeżeli rozglądasz się akurat za formą aktywności, która pomoże Ci obniżyć niepokój i zmniejszyć stany lękowe, wyprawa na siłownię, niekoniecznie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż dla wielu osób – zwłaszcza borykających się ze stresem i niepokojem – przebywanie w pomieszczeniu pełnym nieznajomych jest szczególnie nieprzyjemnym przeżyciem.

Nie wspominając już o fakcie, że w takich miejscach jesteśmy otoczeni ludźmi przypominającymi supermodeli i supermodelki… Spokojnie. Nic takiego nie ma miejsca, kiedy w grę wchodzi zumba.

Jest to forma aktywności fizycznej, którą bardzo łatwo zastosować i wprowadzić w czyn. Sprzyja też przyjemnej, rozluźnionej atmosferze.

Zestresowana kobieta obgryza paznokci a może zapisać się na zumbę

W takich warunkach łatwiej Ci będzie poczuć się lepiej i zmniejszyć stres.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Stres i niepokój – 5 skutecznych strategii dla kobiet

Zumba to forma aktywności dostosowana do Twoich potrzeb

Jedną z najlepszych cech charakterystycznych, jakimi cechuje się Zumba jest fakt, że trening śmiało możesz spersonalizować tak, żeby odpowiadał dokładnie Twoim potrzebom. Dzięki temu w praktyczny sposób dostosuje się on do Twoich umiejętności i celów, jakie sobie wytyczasz.

Jeżeli uczęszczasz na grupowe zajęcia zumby, być może personalizacja treningu nie będzie taka prosta. W takim przypadku po prostu obierz rytm, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz porozmawiać z jednym z instruktorów.

Jeżeli z kolei korzystasz z nagranych treningów w zaciszu twojego domu, bądź możesz sobie pozwolić na luksus trenera personalnego, postaraj się skupić na partii ciała, jaką chcesz wyrzeźbić.

Ważne jednak, aby pamiętać, że aktywność fizyczna sama w sobie nie przyniesie Ci spodziewanych rezultatów, jeśli nie połączysz jej ze zdrowymi nawykami. Mamy tu na myśli między innymi dobre odżywianie się i odpowiedni odpoczynek. W taki sposób będziesz się cieszyć dobrą sylwetką i odpowiednią jakością życia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE