Woreczek żółciowy - 6 znaków ostrzegawczych

Objawy zaburzeń pracy woreczka żółciowego często bywają mylone z symptomami innych chorób. Jeśli nie znikają one po kilku tygodniach, należy pójść do lekarza w celu ustalenia przyczyny problemu i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Woreczek żółciowy - 6 znaków ostrzegawczych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woreczek żółciowy to niewielki organ zlokalizowany tuż pod wątrobą. Jest on odpowiedzialny za wytwarzanie żółci – substancji, która bierze czynny udział w rozkładzie dostarczanych wraz z pożywieniem tłuszczów.

Ponadto żółć wspomaga inne, liczne funkcje trawienne organizmu. Między innymi rozkłada zalegające w jelitach szkodliwe produkty przemiany materii. Jeśli więc nie zadbamy odpowiednio o woreczek żółciowy, nie będzie on w stanie spełniać swych ważnych dla całego organizmu funkcji.

Następuje wówczas nadmierne nagromadzenie szkodliwych substancji, które blokują kanały przepływu żółci. W konsekwencji zaczyna pojawiać się szereg objawów, których nie należy lekceważyć. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do poważnych, nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.

Poznaj dziś charakterystyczne dla zaburzeń woreczka żółciowego objawy. Wiedza ta pomoże Ci zareagować w porę oraz – w razie odnotowania podobnych problemów – powinna skłonić Cię do wizyty u lekarza. W dalszej części artykułu znajdziesz sześć podstawowych symptomów, których nigdy nie należy bagatelizować.

1. Woreczek żółciowy a wzdęcia i gazy jelitowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, woreczek żółciowy bierze czynny udział w procesach trawiennych. Uwalnia on substancję, żółć, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za trawienie i rozkład spożywanych tłuszczów.

Gdy przewody żółciowe ulegają zatkaniu lub żółć nie jest w stanie swobodnie przepływać, procesy trawienne ulegają poważnym zaburzeniom. Są one wówczas długie, uciążliwe, pojawiają się wzdęcia oraz niekomfortowe gazy jelitowe.

Ból brzucha a Woreczek żółciowy

Problemy te są bezpośrednio powiązane z nadmiernym gromadzeniem się w organizmie zbędnych produktów przemiany materii. Gdy te nie zostają na czas wydalone, zaczynają ulegać fermentacji i stają się przyczyną wielu różnych, nieprzyjemnych dolegliwości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie: Gazy jelitowe – 8 najlepszych naparów na ich zwalczanie

2. Ból i uczucie ciężkości brzucha

Obok wspomnianych wyżej wzdęć i gazów jelitowych przy zaburzeniach funkcjonowania woreczka żółciowego mogą wystąpić również bóle brzucha i uczucie ciężkości, pełności brzucha.

W tym przypadku ból brzucha może rozprzestrzenić się aż po prawą część pleców. Jego źródło znajduje się w dotkniętych stanem zapalnym tkankach, które stają się przyczyną niestrawności i innych problemów trawiennych. Woreczek żółciowy cierpi, a my razem z nim.

Ból brzucha może występować nagle i często. Zwykle trwa on około 15 minut, po czym znika i po jakimś czasie ponownie się pojawia. Następnym razem może być on silniejszy i trwać nawet od 12 do 15 godzin.

Wówczas koniecznie należy pójść do lekarza, ponieważ tego typu ból może być objawem obecności kamieni żółciowych w przewodach żółciowych.

3. Nudności i zawroty głowy

Nudności i zawroty głowy – bez względu na ich przyczynę – w żadnym przypadku nie powinny być ignorowane. Chociaż źródeł tego problemu może być wiele. Często wskazuje on na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem woreczka żółciowego.

Nudności a Woreczek żółciowy

Dolegliwości te są związane z ograniczeniem produkcji żółci. To z kolei hamuje proces trawienia tłuszczów, które zamiast zostać usunięte z organizmu, zaczynają gromadzić się w jelitach i w krwiobiegu.

Co więcej, gdy w kanałach żółciowych tworzą się kamienie, następuje wzrost ciśnienia w żołądku, którego konsekwencją są nudności i zawroty głowy.

4. Nieświeży oddech

Nieświeży oddech może mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle wywołują go bakterie lub brak prawidłowej higieny jamy ustnej.

Kiedy jednak brzydki zapach z ust utrzymuje się przez dłuższy okres czasu i nie jesteśmy w stanie zwalczyć go naturalnymi metodami, prawdopodobnie wynika on z zaburzeń pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.

  • W tym ostatnim przypadku zaburzenia procesu trawienia objawiają się cuchnącym oddechem i metalicznym posmakiem w ustach. Stają się one przyczyną ogromnego dyskomfortu oraz spadku poczucia własnej wartości osób zmagających się z tym nieprzyjemnym problemem.
  • Nagromadzenie się toksyn w drogach pokarmowych i niska produkcja żółci – to główni sprawcy nieświeżego oddechu. Woreczek żółciowy jest więc związany z jamą ustną bardziej niż mogłoby się nam wydawać.

5. Utrata apetytu

Nagła utrata apetytu zawsze jest oznaką tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Może być on zarówno symptomem chronicznych chorób o podłożu zapalnym, jak i problemów trawiennych, mających swe źródło w zaburzeniach pracy woreczka żółciowego.

Jedząca dziewczyna bez apetytu a Woreczek żółciowy
  • Utrzymujący się przez kilka dni z rzędu brak apetytu zwykle jest objawem zapalenia kanałów żółciowych lub tworzących się w nich kamieni.
  • W miarę postępów w rozwoju schorzenia utracie apetytu towarzyszą inne symptomy, takie jak wzdęcia i uczucie ciężkości żołądka.

6. Żółtaczka

Kiedy skóra lub białka oczu nabierają żółtawego odcienia, jak najszybciej należy udać się do lekarza, ponieważ w Twoim organizmie może rozwijać się żółtaczka. Chorobę tę wywołuje nadmiar żółci w pęcherzyku żółciowym. W przypadku, gdy nie jest ona regularnie odprowadzana, zaczynają się tworzyć kamienie żółciowe.

  • Pamiętajmy, że żółć może krążyć wraz z krwiobiegiem po całym organizmie i docierać do wszystkich komórek i tkanek. Stąd żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu.
  • Żółtaczka to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Tylko zdrowy woreczek żółciowy jest w stanie zapenić nam szybkie i sprawne trawienie pokarmów.

Na zakończenie

Odnotowałeś któryś z powyższych objawów u siebie? Jeśli tak – i w dodatku nie jeden, lecz więcej – postaraj się jak najszybciej wybrać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, które pozwolą postawić diagnozę oraz ustalić źródło problemu.

Jeśli diagnoza wskazuje na chory woreczek żółciowy, nie powinieneś zwlekać ze zmianą stylu życia na zdrowszy i aktywniejszy. Pamiętaj, że do przywrócenia prawidłowych funkcji trawiennych same lekarstwa nie wystarczą. Należy zatem zacząć o siebie dbać, zmieniając codzienną dietę i regularnie ćwicząc.

Specjaliści zalecają pacjentom z zaburzeniami funkcji woreczka żółciowego unikać siedzącego trybu życia oraz stosować zdrową i zbalansowaną dietę – ubogą w niezdrowe tłuszcze, cukry i puste kalorie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.