Co Twój chód o Tobie mówi – poznaj kilka faktów

Sposób, w jaki chodzisz, mówisz sporo o Twoim zdrowiu i powinno się na to zwracać uwagę, by uniknąć problemów w przyszłości.
Co Twój chód o Tobie mówi – poznaj kilka faktów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Często widzisz na ulicy ludzi, których chód jest szybki i to może sporo o nich mówić. Być może osoba, która się spieszy, ma ku temu bardzo poważny powód. Z drugiej strony, jeśli widzisz od tyłu zgarbionego nastolatka, myślisz, że może mieć problemy z poczuciem własnej wartości.

Jednak patrząc na niego z innego punktu widzenia może się okazać, że po prostu pisze coś na telefonie. W zależności od punktu widzenia, chód mówi sporo o tym co robisz lub nawet o tym, kim jesteś.

Sposób chodu może nawet powiedzieć o tym, co siedzi w środku. Może wskazywać, że coś Cię martwi albo nawet zmieniać się w zależności od cyklu menstruacyjnego.

Pośpiech

Jeśli masz w sobie dużo niepokoju i lęku, to może to zmienić sposób Twojego chodu. Magazyn Cognition opublikował wyniki badań, które odnoszą się do poziomu naszego ożywienia.

Badania zostały przeprowadzone na University of Kent i obserwowano zachowania ludzi z zawiązanymi oczami.

Nogi kilku osób

Uczestnicy badania mieli za zadanie dojść do celu, który został im wcześniej pokazany. Wypełnili również ankietę, na podstawie której oceniano czy są nerwową, czy bardziej zrelaksowaną osobą.

Wyniki badania dały następującą konkluzję: Bardziej nerwowi ludzie obracają się w lewą stronę częściej niż ci zrelaksowani.  Wynika to z aktywności prawej półkuli mózgu, która jest powiązana ze zwiększonym niepokojem. Wpływa to właśnie na odchylenia w lewą stronę.

Wysokie ryzyko demencji

Twój chód może dać znaki, że jesteś we wczesnej fazie demencji.  Naukowcy z Albert Einstein School of Medicine wyodrębniają czynnik zwany MCR.

MCR charakteryzują nieprawidłowości kognitywistyczne. Wiążą się one z gorszą pamięcią i wolniejszym chodzeniem. Przebadano niespełna 27 tys. dorosłych, mających minimum 60 lat i odkryto, że 10% spełnia kryteria MCR. Następnie obserwowano zarówno tych badanych z kryteriami MCR, jak i tych “normalnych”.

Uczestnicy, u których zdiagnozowano objawy MCR, z dwukrotnie większym prawdopodobieństwem chorowali na demencję w kolejnych 10 latach.

Orgazmy

Para w łóżku

Tak, to prawda. Styl chodzenia może powiedzieć wiele o Twoim życiu seksualnym. Zespół badaczy z Belgii odkrył, że chód kobiety może wskazywać czy w ostatnim czasie miała ona orgazm pochwowy.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Sexual Medicine. Przebadano historię seksualną zdrowych kobiet i próbowano “odgadnąć”, która z nich doświadczyła orgazm pochwowy. Seksuologowie przebadali postawę kobiet i dokonali prawidłowej oceny w 81,25% przypadków.

Badacze uważają, że kobiety, które w ostatnim czasie doświadczały orgazmu pochwowego, charakteryzowały się większym zakresem ruchów.

Owulacja

Kobiety tańczy

Inni ludzie mogą być w stanie zauważyć, w której fazie swojego cyklu menstruacyjnego się znajdujesz, bazując tylko na Twoim chodzie.

Dziennik Personality and Individual Differences opublikował badania, z których wynika, że mężczyzn bardziej pociągają ruchy kobiety, zwłaszcza taniec i chód, kiedy znajduje się ona w najpłodniejszym okresie w miesiącu.

Niemieccy naukowcy przebadali 46 kobiet i odnotowali, czy znajduje się ona w stanie owulacji, czy też nie. Następnie nagrali video z tymi kobietami, rejestrując ich taniec oraz chód.  Nagrane video pokazano grupie mężczyzn. Kobiety, które znajdowały się w fazie owulacji (płodne dni), zostały przez nich ocenione za bardziej atrakcyjne.

Badacze wnioskują, że kobiety podczas owulacji wysyłają pewne sygnały, które dla mężczyzn są bardziej atrakcyjne.

Ciało zawsze do Ciebie mówi

Jak widzisz, chód może zdradzić całkiem sporo rzeczy o Tobie. Poczynając od pierwszych symptomów demencji, a kończąc na kwestiach związanych z Twoją seksualnością. Pamiętaj, że chodzenie to nie tylko czynność. Może ono także pomóc w poprawieniu stanu Twojego zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pando-Orellana LA, Vera-García F, Lecumberri-Salazar B. Estudios de electroencefalografía en pacientes con trastorno de ansiedad. Rev Mex Neuroci. 2013;14(6):335-340.
  • Weick, M., Allen, J. A., Vasiljevic, M., & Yao, B. (2016). Walking blindfolded unveils unique contributions of behavioural approach and inhibition to lateral spatial bias. Cognition, 147, 106–112. https://doi.org/10.1016/j.cognition.2015.11.006
  • Verghese, J., Annweiler, C., Ayers, E., Barzilai, N., Beauchet, O., Bennett, D. A., … Wang, C. (2014). Motoric cognitive risk syndrome: Multicountry prevalence and dementia risk. Neurology, 83(8), 718–726. https://doi.org/10.1212/wnl.0000000000000717
  • Nicholas, A., Brody, S., De Sutter, P., & De Carufel, F. (2008). A Woman’s History of Vaginal Orgasm is Discernible from Her Walk. The Journal of Sexual Medicine, 5(9), 2119–2124. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2008.00942.x
  • Fink, B., Hugill, N., & Lange, B. P. (2012). Women’s body movements are a potential cue to ovulation. Personality and Individual Differences, 53(6), 759–763. https://doi.org/10.1016/j.paid.2012.06.005

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.