Trójglicerydy – kontroluj ich poziom naturalnie

10 lipca, 2019
Gdy w naszym organizmie występuje wysoki poziom trójglicerydów, podstawowym i najważniejszym czynnikiem jest zadbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę. Istnieją jednak pewne produkty, które oprócz tego, że nie zaszkodzą, wręcz pomogą Ci zredukować ten problem.

Trójglicerydy to podstawowy rodzaj tłuszczu, który transportuje nasz organizm. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w naszym organizmie, mając jednocześnie wpływ na zdrowie.

Trójglicerydy to substancja uwalniana przez nasz organizm do krwiobiegu po zjedzeniu posiłku. W ciągu kilku godzin po zjedzeniu posiłku, nasz organizm używa ich aby uzyskać energię i funkcjonować prawidłowo.

Choć substancja ta jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych organów i przeprowadzania procesów chemicznych w naszym ciele, trzeba przyznać, że gdy trójglicerydy osiągną zbyt wysoki poziom, mogą zatykać naczynia krwionośne, utrudniając tym samym krążenie krwi.

W konsekwencji zwiększa się ryzyko zapadnięcia na choroby serca, na cukrzycę typu II oraz na zwiększenie poziomu tłuszczu trzewnego – żeby wymienić zaledwie kilka z negatywnych skutków.

Na szczęście, dzięki związkom chemicznym obecnym w niektórych produktach spożywczych, można kontrolować poziom, jaki trójglicerydy osiągają w naszym organizmie. Dzięki temu unikniemy wielu chorób i nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych, znacznie obniżających poziom naszego życia.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 8 interesującymi domowymi sposobami na utrzymanie poziomu trójglicerydów w ryzach.

1. Trójglicerydy a kwasy tłuszczowe omega 3

Kwasy tłuszczowe Omega 3 to rodzaj zdrowego, korzystnego dla nas tłuszczu, który okazuje się skutecznym czynnikiem kontrolującym poziom cholesterolu i trójglicerydów w naszym organizmie.

Łosoś

Niektóre naturalne źródła tych zdrowych kwasów tłuszczowych to:

 • pstrąg
 • łosoś
 • makrela
 • śledź
 • sardynki
 • nasiona
 • suszone orzechy i owoce

Przeczytaj też artykuł: Cholesterol dobry – możesz go podwyższyć!

2. Cynamon

Składniki chemiczne ukryte w cynamonie wykazują silne właściwości lecznicze. Wśród ich działania wymienić by można kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz kontrolowanie poziomu trójglicerydów i tłuszczów w naszym krwiobiegu.

Spożywanie cynamonu powinno być jednak zrównoważone, ponieważ jego przedawkowanie może być dla nas toksyczne, wywołując poważne skutki uboczne.

3. Czosnek

Zwykły, powszechnie znany i łatwo dostępny ząbek czosnku to jedno z najbardziej popularnych naturalnych remediów, które każdy z nas ma w swoim domu. Ma on ogromny wpływ na pracę naszego układu sercowo – naczyniowego.

Czosnek na trójglicerydy

Aktywne składniki ukryte w czosnku pomagają uniknąć gromadzenia się w naczyniach krwionośnych cholesterolu i trójglicerydów. Chroni to ściny żył i tętnic, obniżając tym samym ryzyko nadciśnienia i zatoru.

Aby jednak dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników, czosnek należy spożywać w formie surowej. Ugotowany, uprażony bądź usmażony traci bowiem swoje właściwości.

4. Oliwa z oliwek

Gdy tylko zostanie u nas zdiagnozowany problem wysokich trójglicerydów, dobrym pomysłem będzie zastąpić masło, margarynę i smalec oliwą z oliwek. Ten rodzaj tłuszczu jest znacznie zdrowszy i zawiera substancje, które pomagają oczyścić żyły z nadmiaru lipidów.

5. Herbata ze skórki mandarynki

Skórka z mandarynki to coś, co zwykle wyrzucamy na śmietnik, ponieważ nie są tak smaczne jak sam owoc.

Okazuje się jednak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż zawierają one w sobie ważne dla naszego zdrowia składniki odżywcze, które pomagają regulować trójglicerydy w naszej krwi. Pomagają one również obniżać poziom cholesterolu i wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych.

Składniki

 • Skórki z mandarynki
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

 • Wystarczy tylko, że zagotujesz kilka skórek z mandarynki w szklance wody przez pięć minut.
 • Pozostaw na chwilę do zaparzenia i pij kilka razy dziennie.

6. Sok z ogórka i bakłażana

Bakłażan to warzywo bogate w antyoksydanty, które w połączeniu z błonnikiem i wodą zawartą w ogórku, mogą działać jako dobry środek przeciw wysokiemu poziomowi trójglicerydów.

Bakłażan

Należy także wspomnieć, że oba warzywa mają właściwości moczopędne i przeczyszczające co wspomaga usuwanie odpadów z organizmu.

Składniki

 • ½ bakłażana
 • Ogórek
 • Pół szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

 • Pokrój bakłażana na kawałki, tak samo ogórka (najlepiej, żeby był obrany).
 • Umieść w blenderze z pół szklanki wody i zmiksuj.
 • Pij na czczo, co najmniej dwa tygodnie pod rząd.

7. Herbata z karczocha

Karczoch to bardzo zdrowe warzywo, które stało się popularne ze względu na jego zdolność do wspomagania diet odchudzających.

Jest on źródłem przeciwutleniaczy i błonnika, ale też zawiera substancje czynne, które uniemożliwiają odkładanie się nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie.

Składniki

 • 2 karczochy
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania

 • Umyć liście dwóch karczochów i zagotować je w litrze wody przez dziesięć minut.
 • Następnie zdjąć z ognia, odstawić do ostudzenia i pić dwie filiżanki dziennie.

Odwiedź ten artykuł: Karczochy – 4 niesamowite właściwości

8. Woda z płatków owsianych

Naturalny napój otrzymany z płatków owsianych rozmoczonych w wodzie jest bardzo pomocny w zmniejszaniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i w minimalizowaniu otyłości.

Płatki owsiane obniżają trójglicerydy

Zawarty w nim błonnik i jego zdolność do wchłaniania tłuszczów i cukrów czyni z niego doskonałe uzupełnienie diety pomagającej kontrolować trójglicerydy cholesterol i poziom cukru we krwi.

Składniki

 • 2 łyżki płatków owsianych
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Zalać płatki owsiane szklanką wody i pozostawić na noc.
 • Następnego dnia odcedzić i wypić powstały płyn.

Pić codziennie na czczo, aby kontrolować stężenie trójglicerydów w organizmie. Wymienione w tym artykule naturalne, domowe metody pomagają kontrolować poziom trójglicerydów, ale nie zastępują leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza.

Efekty nie są natychmiastowe i sporo zależy też od prowadzonego przez Ciebie stylu życia. Postaraj się mieć to na uwadze, a z czasem zauważysz pozytywne zmiany.