Trójglicerydy - kontroluj ich poziom naturalnie

Gdy w naszym organizmie występuje wysoki poziom trójglicerydów, podstawowym i najważniejszym czynnikiem jest zadbać o odpowiednią, zbilansowaną dietę. Istnieją jednak pewne produkty, które oprócz tego, że nie zaszkodzą, wręcz pomogą Ci zredukować ten problem.
Trójglicerydy - kontroluj ich poziom naturalnie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trójglicerydy to podstawowy rodzaj tłuszczu, który transportuje nasz organizm. Odgrywają one niezwykle ważną rolę w naszym organizmie, mając jednocześnie wpływ na zdrowie.

Trójglicerydy to substancja uwalniana przez nasz organizm do krwiobiegu po zjedzeniu posiłku. W ciągu kilku godzin po zjedzeniu posiłku, nasz organizm używa ich aby uzyskać energię i funkcjonować prawidłowo.

Choć substancja ta jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych organów i przeprowadzania procesów chemicznych w naszym ciele, trzeba przyznać, że gdy trójglicerydy osiągną zbyt wysoki poziom, mogą zatykać naczynia krwionośne, utrudniając tym samym krążenie krwi.

W konsekwencji zwiększa się ryzyko zapadnięcia na choroby serca, na cukrzycę typu II oraz na zwiększenie poziomu tłuszczu trzewnego – żeby wymienić zaledwie kilka z negatywnych skutków.

Na szczęście, dzięki związkom chemicznym obecnym w niektórych produktach spożywczych, można kontrolować poziom, jaki trójglicerydy osiągają w naszym organizmie. Dzięki temu unikniemy wielu chorób i nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych, znacznie obniżających poziom naszego życia.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 8 interesującymi domowymi sposobami na utrzymanie poziomu trójglicerydów w ryzach.

1. Trójglicerydy a kwasy tłuszczowe omega 3

Kwasy tłuszczowe Omega 3 to rodzaj zdrowego, korzystnego dla nas tłuszczu, który okazuje się skutecznym czynnikiem kontrolującym poziom cholesterolu i trójglicerydów w naszym organizmie.

Łosoś

Niektóre naturalne źródła tych zdrowych kwasów tłuszczowych to:

 • pstrąg
 • łosoś
 • makrela
 • śledź
 • sardynki
 • nasiona
 • suszone orzechy i owoce

2. Cynamon

Składniki chemiczne ukryte w cynamonie wykazują silne właściwości lecznicze. Wśród ich działania wymienić by można kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz kontrolowanie poziomu trójglicerydów i tłuszczów w naszym krwiobiegu.

Spożywanie cynamonu powinno być jednak zrównoważone, ponieważ jego przedawkowanie może być dla nas toksyczne, wywołując poważne skutki uboczne.

3. Czosnek

Zwykły, powszechnie znany i łatwo dostępny ząbek czosnku to jedno z najbardziej popularnych naturalnych remediów, które każdy z nas ma w swoim domu. Ma on ogromny wpływ na pracę naszego układu sercowo – naczyniowego.

Czosnek na trójglicerydy

Aktywne składniki ukryte w czosnku pomagają uniknąć gromadzenia się w naczyniach krwionośnych cholesterolu i trójglicerydów. Chroni to ściny żył i tętnic, obniżając tym samym ryzyko nadciśnienia i zatoru.

Aby jednak dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników, czosnek należy spożywać w formie surowej. Ugotowany, uprażony bądź usmażony traci bowiem swoje właściwości.

4. Oliwa z oliwek

Gdy tylko zostanie u nas zdiagnozowany problem wysokich trójglicerydów, dobrym pomysłem będzie zastąpić masło, margarynę i smalec oliwą z oliwek. Ten rodzaj tłuszczu jest znacznie zdrowszy i zawiera substancje, które pomagają oczyścić żyły z nadmiaru lipidów.

5. Herbata ze skórki mandarynki

Skórka z mandarynki to coś, co zwykle wyrzucamy na śmietnik, ponieważ nie są tak smaczne jak sam owoc.

Okazuje się jednak, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż zawierają one w sobie ważne dla naszego zdrowia składniki odżywcze, które pomagają regulować trójglicerydy w naszej krwi. Pomagają one również obniżać poziom cholesterolu i wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych.

Składniki

 • Skórki z mandarynki
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

 • Wystarczy tylko, że zagotujesz kilka skórek z mandarynki w szklance wody przez pięć minut.
 • Pozostaw na chwilę do zaparzenia i pij kilka razy dziennie.

6. Sok z ogórka i bakłażana

Bakłażan to warzywo bogate w antyoksydanty , które w połączeniu z błonnikiem i wodą zawartą w ogórku, mogą działać jako dobry środek przeciw wysokiemu poziomowi trójglicerydów.

Bakłażan

Należy także wspomnieć, że oba warzywa mają właściwości moczopędne i przeczyszczające co wspomaga usuwanie odpadów z organizmu.

Składniki

 • ½ bakłażana
 • Ogórek
 • Pół szklanki wody (100 ml)

Sposób przygotowania

 • Pokrój bakłażana na kawałki, tak samo ogórka (najlepiej, żeby był obrany).
 • Umieść w blenderze z pół szklanki wody i zmiksuj.
 • Pij na czczo, co najmniej dwa tygodnie pod rząd.

7. Herbata z karczocha

Karczoch to bardzo zdrowe warzywo, które stało się popularne ze względu na jego zdolność do wspomagania diet odchudzających.

Jest on źródłem przeciwutleniaczy i błonnika, ale też zawiera substancje czynne, które uniemożliwiają odkładanie się nadmiaru cholesterolu i trójglicerydów w wątrobie.

Składniki

 • 2 karczochy
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania

 • Umyć liście dwóch karczochów i zagotować je w litrze wody przez dziesięć minut.
 • Następnie zdjąć z ognia, odstawić do ostudzenia i pić dwie filiżanki dziennie.

8. Woda z płatków owsianych

Naturalny napój otrzymany z płatków owsianych rozmoczonych w wodzie jest bardzo pomocny w zmniejszaniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i w minimalizowaniu otyłości.

Płatki owsiane obniżają trójglicerydy

Zawarty w nim błonnik i jego zdolność do wchłaniania tłuszczów i cukrów czyni z niego doskonałe uzupełnienie diety pomagającej kontrolować trójglicerydy cholesterol i poziom cukru we krwi.

Składniki

 • 2 łyżki płatków owsianych
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Zalać płatki owsiane szklanką wody i pozostawić na noc.
 • Następnego dnia odcedzić i wypić powstały płyn.

Pić codziennie na czczo, aby kontrolować stężenie trójglicerydów w organizmie. Wymienione w tym artykule naturalne, domowe metody pomagają kontrolować poziom trójglicerydów, ale nie zastępują leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza.

Efekty nie są natychmiastowe i sporo zależy też od prowadzonego przez Ciebie stylu życia. Postaraj się mieć to na uwadze, a z czasem zauważysz pozytywne zmiany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.