Nocne pocenie się - 5 najczęstszych przyczyn

Jeżeli nocne pocenie się występuje zawsze o zbliżonej porze nie masz powodu do zmartwienia, jeśli jednak zdarza się o różnych porach nocy, powinnaś nie lekceważyć tego objawu i skonsultować się z lekarzem, aby poznać przyczynę.
Nocne pocenie się - 5 najczęstszych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Nocne pocenie się to dolegliwość, która przytrafia się wielu z nas. Jeśli problem ten dotyczy również Ciebie, rozumiesz jak uciążliwe może się to okazać. Czy powinnaś się jednak obawiać? Nocne pocenie się może mieć wiele przyczyn.

Czasem odpowiedzialna za nie jest zbyt wysoka temperatura panująca w sypialni albo koc lub piżama nieodpowiednio dobrana do warunków. W innych natomiast przypadkach nocne pocenie się może stanowić objaw jakiegoś większego problemu zdrowotnego. Jakiego?

1. Nocne pocenie się – bezdech senny

Osoby cierpiące na tę przypadłość nie śpią dobrze, ponieważ ich drogi oddechowe zostają zablokowane. To z kolei znacznie ogranicza przepływ powietrza i w efekcie wywołuje omawiany przez nas problem, jakim jest nocne pocenie się.

To jednak nie wszystko. Nadmierne pocenie może Ci też dokuczać w innych sytuacjach, takich jak:

  • Chrapanie
  • Zmęczenie w ciągu dnia
  • Bóle głowy
  • Złe samopoczucie

Jeżeli wraz z nadmiernym poceniem się występuje jeden lub więcej z wymienionych powyżej objawów, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Jeżeli zdiagnozuje u Ciebie bezdech senny, powinnaś zająć się tym problemem zanim zacznie przysparzać on większych trudności, takich jak choroby serca lub cukrzycę.

Jednym z rozwiązań jest stosowanie w trakcie snu maszyny ułatwiającej oddychanie. To pomoże Ci spać lepiej i nie dopuścić do symptomów, do których wystąpienia doszłoby później.

2. Menopauza

Kobieta w łóżku - nocne pocenie się

Jeśli chodzi o nocne pocenie się, to wiedz, że menopauza i wiek również nie pozostają bez znaczenia. Liczne skoki w intensywności wydzielania różnego rodzaju hormonów sprawiają, że organizm zachowuje się nieswojo. Jednym ze skutków może być nocne pocenie się.

Kobiety w okresie menopauzy często cierpią na nocne duszności i pocenie, które w połączeniu powodują zupełny brak komfortu. Niektóre z kobiet budzą się wielokrotnie w ciągu nocy i oprócz problemu, jakim jest nocne pocenie się skarżą się dodatkowo na inne symptomy. Oto niektóre z nich:

  • Nieregularne cykle menstruacyjne
  • Suchość skóry
  • Obniżenie nastroju

Średni wiek kobiety, w którym pojawia się menopauza to około 51 lat. Jednak możesz zacząć zauważać nocne pocenie się nawet o kilka lat wcześniej. Jeśli chodzi o tę konkretnie przypadłość, to niektóre kobiety skarżą się na nocne pocenie nawet krótko po przekroczeniu 30 roku życia.

Okres menopauzy to zupełnie naturalny etap życia kobiety, który nie wymaga żadnego “leczenia”. Jeżeli jednak symptomy stają się zbyt uciążliwe, Twój lekarz ogólny może zasugerować jakieś leki łagodzące odczuwane symptomy. Mogą one sprawić, że poczujesz się nieco bardziej komfortowo.

3. Niepokój

Kobieta - niepokój

Jeśli cierpisz na niepokój albo przewlekły stres, może to objawiać się w późnych godzinach jako nocne pocenie się. Rozwiązaniem problemu może się okazać uporządkowanie spraw, które powodują wspomniany niepokój.

Jeżeli sama nie jesteś w stanie ustalić przyczyny złego samopoczucia, możesz w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże Ci złagodzić symptomy towarzyszące niepokojowi.

Wielu terapeutów prowadzi skuteczne terapie poznawczo-behawioralne.

Pozwalają one skorygować sposób, w jaki myślisz. Nauczysz się wyodrębniać i kontrolować myśli, które stanowią podstawę problemu jakim jest niepokój. Jeżeli to natomiast nie pomoże, możesz szukać pomocy innych specjalistów zajmujących się zdrowiem umysłowym.

Jeżeli jednak nie chcesz rozpoczynać przygody z lekami przeciwdepresyjnymi, spróbuj najpierw wypróbować inne rozwiązania, takie jak:

  • Regularne wykonywanie ćwiczeń
  • Prowadzenie spokojnego życia
  • Dbanie o odpowiedni sposób odżywiania

4. Niektóre choroby a nocne pocenie się

Jeśli pocenie się w nocy stanowi również Twój problem, to dobrze zrobisz konsultując się z lekarzem rodzinnym. Nie zakładaj jednak od razu najgorszego scenariusza.

Nocne pocenie się może stanowić symptom jednej z wielu możliwych chorób. Niektóre z nich są poważne i niebezpieczne, inne natomiast nie. Mogą to być infekcje bakteryjne, wirusowe, a nawet niektóre rodzaje nowotworu.

Jednakże, gdy mowa o poważnych chorobach, nocne pocenie się zawsze występuje w towarzystwie innych objawów.

Sposób leczenia oczywiście będzie zależał od zdiagnozowanej przez lekarza choroby. Tak więc w jednym przypadku leczenie może skończyć się koniecznością przyjęcia chemioterapii, a w innym przepisaniem jednego z popularnych antybiotyków.

5. Niski poziom cukru we krwi

Stetoskop

Hipoglikemia oznacza zbyt niskie stężenie cukru we krwi i może stanowić przyczynę, przez którą osoby chore na cukrzycę mogą się skarżyć na nocne pocenie. Może też sprawić, że cukrzyk będzie się nadmiernie pocił w ciągu dnia.

Niski poziom cukru we krwi bierze się z braku równowagi insulinowej bądź powodują go leki przepisywane cukrzykom.

Jeżeli często masz do czynienia z tego typu trudnościami, Twój lekarz może Ci doradzić wprowadzenie pewnych zmian w Twoich codziennych nawykach. Wszystko po to, by wyeliminować ryzyko zapadnięcia na hipoglikemię.

Może to oznaczać również konieczność częstszego wykonywania badań krwi.

Nocne pocenie się – o czym powinnaś pamiętać

Nocne pocenie się dla nikogo nie jest przyjemne, ale możesz potraktować je jako ostrzeżenie od organizmu – możliwość stwierdzenia, że coś jest nie tak i znalezienia przyczyn.

Zwróć więc szczególną uwagę na to, czy przypadłość ta w Twoim przypadku powtarza się, a także, czy towarzyszą jej inne symptomy.

Konsultacja u lekarza rodzinnego pomoże Ci natomiast wykryć co stanowi istotę problemu, a także jeśli to będzie konieczne, pomoże ustalić w jaki sposób należy przeprowadzić leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.