Naturalny środek na lepszy sen

Odpowiednie nawyki i zachowanie mają ogromny wpływ na stan i efektywność snu. Warto się im przyjrzeć.
Naturalny środek na lepszy sen
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zasypianie bywa trudne, a brak snu może przyczynić się do powstania wielu różnych zaburzeń. Dobry sen to coś, co zawsze warto praktykować, aby zapewnić sobie dobre zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Niestety, nowoczesny styl życia, powszechność urządzeń elektronicznych i natłok zmartwień mogą negatywnie wpłynąć na sen, jego jakość oraz kondycję zdrowotną.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaburzenia snu mogą dotyczyć także dzieci. Często nie zwracamy wystarczającej uwagi na jakość ich snu i nie zauważamy, że też mają problemy z zasypianiem.

Czasami uważamy, że wystarczy dziecko położyć do łóżka czy kołyski, aby natychmiast zamknęło oczy i wpadło w głęboki sen. Najczęściej jednak bywa zupełnie odwrotnie. Spójrzmy na kilka naturalnych sposobów, które dobrze wpływają na sen.

Lepszy sen – są na to sposoby

śpiące dziecko

Aby zwalczyć problemy z zasypianiem, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Jest to niezbędny krok ku temu, aby prawidłowo odpocząć i lepiej spać.

 • Jedz kolację co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Wiele osób popełnia błąd i spożywa posiłek zaraz przed snem, nie dając w ten sposób swojemu ciału wystarczająco dużo czasu na prawidłowe przetrawienie pokarmu.

Najlepiej zjeść coś lekkiego 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka, dzięki temu ciało ma czas na trawienie, a Ty możesz liczyć na lepszy sen.

 • Unikaj używek. Picie alkoholu, herbaty lub kawy oraz palenie mogą znacząco pogorszyć Twój sen, ponieważ zawierają środki pobudzające.
 • Ogranicz korzystanie przed snem z tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych. Liczne badania wykazują powiązanie między korzystaniem z tego typu sprzętu i problemami z zaśnięciem.
 • Eksperci zalecają odłożenie urządzeń elektronicznych przynajmniej godzinę przed położeniem się do łóżka. 
 • Weź kąpiel relaksacyjną. Ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi na pewno poprawi Twój sen.
 • Pozytywny wpływ na sen ma także picie naparów. Niektóre napary mają właściwości relaksacyjne, dzięki czemu poprawią sen i zwalczają bezsenność. Najbardziej polecanymi naparami są te z: rumianka, mięty, passiflory, lipy, melisy, werbeny i tymianka.
 • Bez względu na to, na który się zdecydujesz, wystarczy, że zagotujesz szklankę wody i dodasz do niej kilka liści bądź kwiatów, a następnie odstawisz na pięć minut. Napar należy wypić 20-30 minut przed pójściem do łóżka.

Olejki eteryczne na lepszy sen

Olejek etetyczny

Jakość Twojego snu może poprawić także maść z olejkami eterycznymi o właściwościach relaksacyjnych. Zobacz, jak ją przygotować.

Składniki:

 • ¼ szklanki masła kakaowego
 • ¼ oleju kokosowego
 • 20 kropki olejku lawendowego
 • 12 kropli olejku rumiankowego
 • 10 kropli olejki eukaliptusowego

Sposób przygotowania: 

 • W małej patelni roztop masło kakaowe z olejem kokosowym.
 • Odstaw na 10 minut, a następnie dodaj olejki eteryczne.
 • Umieść masę w lodówce i pozostaw na kilka godzin. Maść będzie gotowa do użycia, gdy osiągnie kremową konsystencję.
olejki eteryczne na lepszy sen

Sposób użycia:

 • Weź niewielką ilość maści i przed pójściem spać delikatnie wmasuj w stopy. Masaż pozwoli Ci się zrelaksować i szybciej zasnąć.
 • Załóż bawełniane skarpety i od razu połóż się do łóżka.

Pamiętaj!

Ten naturalny środek to alternatywny sposób na lepszy sen i problemy z zaśnięciem. Ze względu na to, że jest to środek naturalny i nietoksyczny, można stosować go u dzieci już od 5 roku życia.

Pamiętaj, że maść ta nie jest lekarstwem na przewlekłe zaburzenia snu. Takie zaburzenia powinno leczyć się pod nadzorem specjalisty. Jeśli tylko zauważysz u siebie często powracające problemy z zasypianiem, skontaktuj się z lekarzem.

To może Cię zainteresować ...
Spokojny sen – 5 naparów, które Ci go zapewnią
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Spokojny sen – 5 naparów, które Ci go zapewnią

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie napary pomogą Ci uzyskać spokojny sen? Zapewne wypróbowałeś już kilka różnych, ale wciąż nie jesteś usatysfakcj...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.