Kontrola cukrzycy typu 2 - jak to zrobić przy pomocy diety

Aby kontrolować cukrzycę typu 2, ważne jest monitorowanie naszej diety. Musimy również przeprowadzić kontrolę u specjalisty, aby dostosował sposób żywienia do naszego konkretnego przypadku.
Kontrola cukrzycy typu 2 - jak to zrobić przy pomocy diety
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W naszym społeczeństwie jedną z najczęściej spotykanych chorób jest cukrzyca. Istnieją dwie formy tej choroby. Typ 1, w którym kontrola cukrzycy odbywa się przy pomocy dozowania insuliny. Z drugiej strony, cukrzycę typu 2 można kontrolować za pomocą właściwego odżywiania.

Dzisiaj postanowiliśmy przedstawić Ci szczegóły dotyczące stosowania diety. Jeżeli któryś z członków Twojej rodziny był lub jest dręczony tą chorobą, zachęcamy Cię, aby zwrócić szczególną uwagę na to, co chcemy Ci przekazać. Kontrola cukrzycy typu 2 jest możliwa. Zobaczmy, jak.

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca typu 1

Charakteryzuje się tym, że trzustka przestaje wytwarzać hormon zwany insuliną. W tym typie choroby organizm pacjenta nie jest w stanie dostarczać insuliny, więc koniecznie wymaga sztucznego zaopatrzenia w tę substancję.

Według różnych badań ten typ cukrzycy ma charakter genetyczny, więc nie można mu zapobiec.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 obejmuje również niewydolność insulinową, ale nie jest bezwzględna. Oznacza to, że insulina jest wytwarzana, ale w niewystarczających ilościach.

Jednak może się również zdarzyć, że wytwarza się dużo insuliny, ale nie działa ona prawidłowo. Kontrola cukrzycy będzie więc związana z regulowaniem poziomu insuliny.

Insulina i glukoza

Być może zauważyłaś, że kilkakrotnie wspominaliśmy o insulinie. To dlatego, że ten hormon odgrywa bardzo ważną rolę w naszym zdrowiu z powodu tego, co robi z glukozą.

Kiedy jemy, część żywności zamienia się w glukozę. Jest to bardzo ważny proces dla naszego organizmu, ponieważ glukoza jest naszym głównym źródłem energii.

Glukometr.

Insulina pozwala glukozie dotrzeć do komórek, które jej potrzebują. Kiedy mamy niedobór insuliny, cała ta glukoza pozostaje we krwi, powodując problemy zdrowotne.

Kontrola cukrzycy

Cukrzyca typu 1 i typu 2 różnią się przede wszystkim następującymi czynnikami: w pierwszym typie nie produkuje się insuliny, podczas gdy w drugim –  insulina występuje, chociaż jest niewystarczająca.

Dlatego naturalna kontrola cukrzycy typu 1 jest niemożliwa. Nie może być kontrolowana, jeśli nie jest związana z podawaniem insuliny. Nie dzieje się tak z typem 2, w którym przy pomocy diety można regulować chorobę.

Jednak nie oznacza to, że osoby zależne od insuliny nie muszą dbać o swoją dietę. Nie oznacza to również, że pacjenci z cukrzycą typu 2 nie muszą przyjmować leków, ponieważ w wielu przypadkach jest to konieczne.

Oznacza to po prostu, że właściwe odżywianie może odegrać kluczową rolę w kontrolowaniu cukrzycy typu 2 i należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Na czym polega kontrola cukrzycy typu 2

Uważaj na glukozę

Błędem jest myśleć, że poziom cukru we krwi wzrośnie tylko wtedy, gdy zjesz słodycze. Glukoza jest produkowana, ponieważ część spożywanej przez nas żywności jest przerabiana na tę substancję, chociaż kiedy jemy, nie odczuwamy słodkiego smaku.

Ważne jest, aby to wyjaśnić, ponieważ wiele osób z cukrzycą typu 2 uważa, że, powstrzymując się od jedzenia słodkich pokarmów, nie podlega ryzyku podniesienia poziomu cukru we krwi, ale tak nie jest. Powinnaś wiedzieć, że węglowodany również zwiększają poziom glukozy.

Jedz węglowodany złożone

Chociaż węglowodany zostają przetworzone na cukier we krwi, nie można przestać ich spożywać. Fakt, że cierpisz na cukrzycę typu 2, nie oznacza, że ​​powinnaś wyeliminować jakąkolwiek grupę składników odżywczych.

Powinnaś poszukać najlepszego pożywienia w każdej grupie żywności, biorąc również pod uwagę stan zaawansowania Twojej choroby. W przypadku węglowodanów, lepiej wybieraj złożone niż proste.

Zboża.

Innymi słowy, lepiej jest jeść brązowy ryż, całe ziarna, warzywa i zboża, zamiast makaronu, mąki, dżemów i pakowanych zbóż.

Nie przesadzaj ze słodzikami

Ważne jest, aby unikać spożycia cukru, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na poziom glukozy we krwi. Jednak jest zrozumiałe, że chcesz spożywać pokarmy, które mają słodki smak. W tym celu można stosować słodziki.

Jednakże trwa intensywna dyskusja dotycząca skutków ubocznych stosowania sztucznych słodzików. Z tego powodu należy używać ich z dużym umiarem, aby nie szkodziły Twojemu zdrowiu.

Jedz białka

Białka nie mają takiego samego działania, jak węglowodany. Oznacza to, że nie są przetwarzane na glukozę. W związku z tym, to rodzaj żywności, którą można spożywać bez obawy o zmianę poziomu cukru we krwi.

Białka. kontrola cukrzycy

Uważaj na tłuszcze

Tłuszcze również nie zamieniają się w glukozę. Jednak zwiększają one poziom cholesterolu. Może to pogorszyć Twoje wyniki, jeśli masz cukrzycę. Dlatego jeśli Twoim celem jest kontrola cukrzycy, bardzo ważna jest poprawa diety.

Absorbenty insuliny

Jedz produkty, które pomogą komórkom lepiej wchłonąć insulinę. Nie tylko należy wyeliminować to, co Twój organizm przetwarza w glukozę. Dobrze byłoby również postarać się, aby insulina, którą produkujesz, mogła lepiej funkcjonować. W tym celu można jeść olej kokosowy, grzyby i cynamon.

Jak już zauważyłaś, istnieje wiele produktów spożywczych, którym być może nigdy byś nie przypisała, że mogą wpływać na cukrzycę. Zawsze sprawdź u swojego lekarza, jaki rodzaj diety powinnaś przestrzegać. Wtedy kontrola cukrzycy będzie dla Ciebie czymś całkowicie naturalnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Steck A., Rewers MJ., Genetics of type 1 diabetes. Clinical Chemistry, 2011. 57 (2): 176-185.
  • Wstman EC., Tondt J., Maguire E., Yancy WS., Implementing a low carbohydrate, ketogenic diet to manage type 2 diabetes mellitus. Expert Rev Endocrinol Metab, 2018. 13 (5): 263-272.
  • Lobach AR., Roberts A., Rowland IR., Assessing the in vivo data on low/no calorie sweeteners and the gut microbiota. Food Chem Toxicol, 2019. 124: 385-399.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.