Jin shin jyutsu - poświęć sobie 15 minut!

Wystarczy 15 minut masażu, a rezultaty będą niesamowite. To bardzo ważne, żeby skupić się na punktach, które są odzwierciedleniem naszych dolegliwości.
Jin shin jyutsu - poświęć sobie 15 minut!

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2019

Słyszałaś kiedyś o terapii jin shin jyutsu? Japońskie tradycje rozprzestrzeniły się po całym świecie, ponieważ skutecznie leczą najróżniejsze dolegliwości.

Wiadomo, że w przypadku niektórych chorób konieczna jest wizyta u lekarza. Część z nich można jednak wyleczyć korzystając z medycyny alternatywnej.

Bardzo często szukamy równowagi fizyczno-umysłowej. Pozwala nam ona zwiększyć ilość wewnętrznej energii i kontrolować objawy stresu, lęków i innych negatywnych emocji.

Do najbardziej skutecznych metod należy jin shin jyutsu, czyli “sztuka samoleczenia poprzez samopoznanie”. Została stworzona przez mędrca Jiro Murai w 1900 roku, dla przywrócenia harmonii pomiędzy duszą i ciałem.

Jej głównym założeniem jest teoria, że wszystko, co istnieje, jest źródłem energii, która reprezentuje siłę życia, płynącą w naszym ciele.

Na czym polega terapia jin shin jyutsu?

Terapia japońska jin shin jyutsu

Jin shin jyutsu utrzymuje, że ciało ludzkie posiada trzy kanały energetyczne:

  • Jeden główny, owalny, który schodzi od twarzy, poprzez mostek, brzuch, kość łonową, a potem wznosi się przez kręgosłup aż do głowy.
  • Pozostałe dwa kanały nazywane są nadzorczymi i zaczynają się po wewnętrznej części kolan.
  • Lewy nadzorca odpowiada za wszystkie funkcje właśnie lewej części ciała i ma związek z przeszłością, logiką i genetyką.
  • Prawy zajmuje się funkcjami prawej partii naszego ciała i ma związek z teraźniejszością, intuicją i regeneracją.
  • Istnieją również strumienie ukośne, które harmonizują obu nadzorców i porządkują system energetyczny.

Podstawowym założeniem tej metody jest dążenie do uregulowania sfery fizycznej i emocjonalnej w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

Nie zapomnij przeczytać: Naturalne sposoby na ból głowy

Jak działa terapia jin shin jyutsu?

Dłonie

Chodzi o kanalizację wszystkich energii, które znajdują się w naszym ciele. Każdy punkt na dłoni ma bezpośredni związek z jednym lub z kilkoma narządami i – jednocześnie – z naszymi emocjami.

Co to oznacza? Że za sprawą tej techniki możemy poprawić zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Jin shin jyutsu – co należy zrobić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każda część naszej dłoni reprezentuje inny organ.

Najpierw należy skrzyżować ręce i umieścić dłonie pod pachami (kciuki powinny być wyprostowane). Wdychamy powietrze, skupiając się na jego przepływie: od podstawy czaszki aż po kciuki.

Powtarzamy proces, ale tym razem koncentrujemy się na przepływie energii przez kręgosłup.

Następnym krokiem jest 3-minutowy masaż każdego z palców. Rano masujemy lewą dłoń, a wieczorem prawą.

Zanim przejdziemy z jednego palca na kolejny, skupmy się nad tym co robimy i na oczekiwanych rezultatach.

Punkty na dłoniach

Kciuk

Reprezentuje ramiona i żołądek. Kiedy doskwierają nam bóle tych organów, pojawia się depresja i stany lękowe.

Symptomy, które pomagają zidentyfikować problem to: rozdrażnienie, bóle brzucha i bóle głowy.

Palec wskazujący

Jest związany z nerkami i pęcherzem moczowym. Powiązane z nim emocje to strach i rozkojarzenie. Możliwe objawy: dolegliwości układu trawiennego, bóle pleców i bóle zębów.

Środkowy

Środkowy palec jest związany z wątrobą i gniewem. Wiążą się z nim migreny, problemy ze wzrokiem i uczucie mdłości.

Serdeczny

To przede wszystkim jelito grube i płuca. Jeżeli chodzi o emocje, utożsamia się go z pesymizmem i depresją.

Najczęstsze symptomy to niestrawność, astma i niewydolność płuc.

Mały

Symbolizuje jelito cienkie i stan naszego serca. Uważa się, że jest związany z udawaniem i symulowaniem.

Dzięki powyższym poradom poprawisz zdolność koncentracji i uporządkujesz przepływ energii. Wystarczy 15 minut dziennie, codziennie, żeby móc cieszyć się rezultatami. Naprawdę warto spróbować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lamke, D., Catlin, A., & Mason-Chadd, M. (2014). “Not Just a Theory”: The Relationship Between Jin Shin Jyutsu® Self-Care Training for Nurses and Stress, Physical Health, Emotional Health, and Caring Efficacy. Journal of Holistic Nursing. https://doi.org/10.1177/0898010114531906

  • McFadden, K. L., & Hernández, T. D. (2010). Cardiovascular benefits of acupressure (Jin Shin) following stroke. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2010.01.001


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.