Galaretka – sprzymierzeniec Twoich stawów!

Regularne spożywanie galaretki, dzięki dostarczanemu przez nią kolagenowi, pomaga wzmocnić kości, ścięgna, chrząstki i więzadła.
Galaretka – sprzymierzeniec Twoich stawów!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Galaretka jest jednym z tradycyjnych deserów w naszym kraju. Warto sięgać po nią często, ponieważ zawarte w niej składniki mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na naszą urodę.

Ten wspaniały produkt dba między innymi o zdrowie zębów, kości i stawów. Galaretka nie zawiera cholesterolu ani tłuszczów. Ponadto świetnie komponuje się z przeróżnymi dodatkami. Poza tym jest naprawdę pyszna i smakuje każdemu – od maluchów po seniorów.

Dowiedz się więcej na temat leczniczych właściwości galaretki. Czy wiesz, że jest ona wielkim sprzymierzeńcem w walce o zdrowe stawy? Regularne spożywanie tego pysznego deseru może mieć bardzo korzystny wpływ na sprawność ruchową naszych kończyn.

Galaretka – jaki jest jej wpływ na stawy?

Galaretka owocowa pochodzi od żelatyny. Chociaż wydaje się, że jest prawie bezsmakowa, pozostawia wrażenie orzeźwienia. W rzeczywistości jednak nie chodzi o jej smak, lecz niezliczone korzyści, jakich dostarcza naszym stawom i kościom.

  • Żelatyna to przede wszystkim wysokobiałkowy produkt, który otrzymuje się poprzez wydobycie i przetworzenie kolagenu skóry i tkanki kostnej pochodzenia zwierzęcego. Zawiera ona 90% białka, 2% soli mineralnych, a resztę stanowi woda.
  • Galaretka to również wspaniały sposób, aby zadbać o nasze stawy i wzmocnić je. Jest to możliwe dzięki jej zdolności do realizacji syntezy kolagenu w naszym organizmie. Wzbogacenie codziennej diety o ten produkt pozwala nam w naturalny sposób wzmocnić paznokcie, włosy, zęby i kości. Poza tym odpowiednia ilość zawartego w niej fluoru umożliwia ochronę szkliwa i pomaga zapobiegać próchnicy.
Kawałek galaretki owocowej na łyżeczce

  • Galaretka stanowi również naturalne uzupełnienie leczenia chorób związanych ze złą kondycją tkanki łącznej. Mamy tu na myśli głównie zapalenie stawów. Zawarte w żelatynie składniki skutecznie pomagają zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból, a także przyspieszają regenerację chrząstki stawów.
  • Poza tym produkt ten zawiera aminokwas o nazwie lizyna, który ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie naszych mięśni.
  • Być może zadziwi cię fakt, że galaretka jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pokarm o takim samym znaczeniu odżywczym jak chleb!
  • Na koniec warto wspomnieć, że galaretka jest również wartościowym elementem profilaktyki osteoporozy. Wzmacnia bowiem kości i zapobiega utracie z nich ważnych dla zdrowia składników odżywczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie artykuł: Korzyści ze spożywania kolagenu

Galaretka na stawy – jaka dawka jest dobra dla zdrowia?

To naprawdę proste. Aby pomóc w odbudowie chrząstki i kości oraz przyśpieszyć proces regeneracji stawów, potrzebujemy tylko 10 gramów żelatyny dziennie.

Galaretka owocowa to doskonały pomysł na deser! Poza tym, przy jej spożyciu nie musisz martwić się o cholesterol, który zawierają prawie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Ból stawu łokciowego
Za sprawą dostarczonego przez galaretkę kolagenu wzmacniają się nasze kości, ścięgna, wiązadła oraz chrząstka. Dlatego pamiętaj o tym, aby spożywać galaretkę regularnie. Możesz stworzyć z niej doskonały deser dla całej swojej rodziny.

Staraj się jednak wybierać galaretki o niskiej zawartości cukru. Na ich bazie wyczarujesz zdrową, niskokaloryczną przekąskę, która nie tylko w pyszny sposób zadba o kości i stawy, ale także korzystnie wpłynie na Twoją figurę.

Galaretka owocowa – wiele pomysłów na jej podanie

Jak już wspominaliśmy, galaretka jest doskonałym sprzymierzeńcem w utrzymaniu zdrowych stawów. Przy regularny spożyciu jest nawet w stanie odbudować uszkodzoną chrząstkę.

Wystarczy regularnie spożywać tylko 10 gramów galaretki dziennie, by zauważyć pozytywne efekty terapii.

Oczywiście, jeśli mamy ochotę, bez najmniejszego problemu możemy zjeść większe porcje galaretki. W celach zdrowotnych wystarczy jednak mała, lecz codzienna jej dawka. Galaretka raz na dzień to doskonała opcja dla Ciebie i Twoich stawów.

Galaretka truskawkowa

Poza tym, dietetycy polecają spożywanie tego deseru wraz z owocami. Możemy zrobić pyszny mus albo inną, delikatną przekąskę na bazie galaretki. Przygotowując ją z owocami powinniśmy jednak pamiętać, by unikać łączenia jej z ananasem i kiwi. Otóż owoce te zawierają enzymy, które uniemożliwiają tężenie żelatyny.

Łącząc galaretkę z tymi owocami, hamujemy jej lecznicze właściwości. Nie zapomnij więc o tym szczególe! Włącz galaretkę do twojego jadłospisu już dziś, a na pewno zauważysz poprawę stanu zdrowia i to już po krótkim czasie. Czy istnieje przyjemniejszy sposób na zadbanie o zdrowie stawów?

To może Cię zainteresować ...
Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów

Zdecydowanie warto spróbować dopasować codzienny jadłospis do wymagań, jakie stawia dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów. Dowiedz się wię...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meléndez-Hevia, E., De Paz-Lugo, P., Cornish-Bowden, A., & Cárdenas, M. L. (2009). A weak link in metabolism: the metabolic capacity for glycine biosynthesis does not satisfy the need for collagen synthesis. Journal of Biosciences. https://doi.org/10.1007/s12038-009-0100-9
  • Lodish H, Berk A, Zipursky SL, et al. (2000). Collagen: The fibrous Proteins of the Matrix. In Molecular Cell Biology.
  • Hegazy, E. M., & El-Sayed Khamis, N. H. (2014). Effect of fresh garlic and ginger on the shelf-life of Gelatin waste used for improvement of plant growth. World Applied Sciences Journal. https://doi.org/10.5829/idosi.wasj.2014.30.01.821
  • Schauss, A. G., Stenehjem, J., Park, J., Endres, J. R., & Clewell, A. (2012). Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, biocell collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf205295u

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.