Galaretka – sprzymierzeniec Twoich stawów!

Regularne spożywanie galaretki, dzięki dostarczanemu przez nią kolagenowi, pomaga wzmocnić kości, ścięgna, chrząstki i więzadła.
Galaretka – sprzymierzeniec Twoich stawów!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Galaretka jest jednym z tradycyjnych deserów w naszym kraju. Warto sięgać po nią często, ponieważ zawarte w niej składniki mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na naszą urodę.

Ten wspaniały produkt dba między innymi o zdrowie zębów, kości i stawów. Galaretka nie zawiera cholesterolu ani tłuszczów. Ponadto świetnie komponuje się z przeróżnymi dodatkami. Poza tym jest naprawdę pyszna i smakuje każdemu – od maluchów po seniorów.

Dowiedz się więcej na temat leczniczych właściwości galaretki. Czy wiesz, że jest ona wielkim sprzymierzeńcem w walce o zdrowe stawy? Regularne spożywanie tego pysznego deseru może mieć bardzo korzystny wpływ na sprawność ruchową naszych kończyn.

Galaretka – jaki jest jej wpływ na stawy?

Galaretka owocowa pochodzi od żelatyny. Chociaż wydaje się, że jest prawie bezsmakowa, pozostawia wrażenie orzeźwienia. W rzeczywistości jednak nie chodzi o jej smak, lecz niezliczone korzyści, jakich dostarcza naszym stawom i kościom.

  • Żelatyna to przede wszystkim wysokobiałkowy produkt, który otrzymuje się poprzez wydobycie i przetworzenie kolagenu skóry i tkanki kostnej pochodzenia zwierzęcego. Zawiera ona 90% białka, 2% soli mineralnych, a resztę stanowi woda.
  • Galaretka to również wspaniały sposób, aby zadbać o nasze stawy i wzmocnić je. Jest to możliwe dzięki jej zdolności do realizacji syntezy kolagenu w naszym organizmie. Wzbogacenie codziennej diety o ten produkt pozwala nam w naturalny sposób wzmocnić paznokcie, włosy, zęby i kości. Poza tym odpowiednia ilość zawartego w niej fluoru umożliwia ochronę szkliwa i pomaga zapobiegać próchnicy.
Kawałek galaretki owocowej na łyżeczce

  • Galaretka stanowi również naturalne uzupełnienie leczenia chorób związanych ze złą kondycją tkanki łącznej. Mamy tu na myśli głównie zapalenie stawów. Zawarte w żelatynie składniki skutecznie pomagają zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból, a także przyspieszają regenerację chrząstki stawów.
  • Poza tym produkt ten zawiera aminokwas o nazwie lizyna, który ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie naszych mięśni.
  • Być może zadziwi cię fakt, że galaretka jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pokarm o takim samym znaczeniu odżywczym jak chleb!
  • Na koniec warto wspomnieć, że galaretka jest również wartościowym elementem profilaktyki osteoporozy. Wzmacnia bowiem kości i zapobiega utracie z nich ważnych dla zdrowia składników odżywczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie artykuł: Korzyści ze spożywania kolagenu

Galaretka na stawy – jaka dawka jest dobra dla zdrowia?

To naprawdę proste. Aby pomóc w odbudowie chrząstki i kości oraz przyśpieszyć proces regeneracji stawów, potrzebujemy tylko 10 gramów żelatyny dziennie.

Galaretka owocowa to doskonały pomysł na deser! Poza tym, przy jej spożyciu nie musisz martwić się o cholesterol, który zawierają prawie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

Ból stawu łokciowego
Za sprawą dostarczonego przez galaretkę kolagenu wzmacniają się nasze kości, ścięgna, wiązadła oraz chrząstka. Dlatego pamiętaj o tym, aby spożywać galaretkę regularnie. Możesz stworzyć z niej doskonały deser dla całej swojej rodziny.

Staraj się jednak wybierać galaretki o niskiej zawartości cukru. Na ich bazie wyczarujesz zdrową, niskokaloryczną przekąskę, która nie tylko w pyszny sposób zadba o kości i stawy, ale także korzystnie wpłynie na Twoją figurę.

Galaretka owocowa – wiele pomysłów na jej podanie

Jak już wspominaliśmy, galaretka jest doskonałym sprzymierzeńcem w utrzymaniu zdrowych stawów. Przy regularny spożyciu jest nawet w stanie odbudować uszkodzoną chrząstkę.

Wystarczy regularnie spożywać tylko 10 gramów galaretki dziennie, by zauważyć pozytywne efekty terapii.

Oczywiście, jeśli mamy ochotę, bez najmniejszego problemu możemy zjeść większe porcje galaretki. W celach zdrowotnych wystarczy jednak mała, lecz codzienna jej dawka. Galaretka raz na dzień to doskonała opcja dla Ciebie i Twoich stawów.

Galaretka truskawkowa

Poza tym, dietetycy polecają spożywanie tego deseru wraz z owocami. Możemy zrobić pyszny mus albo inną, delikatną przekąskę na bazie galaretki. Przygotowując ją z owocami powinniśmy jednak pamiętać, by unikać łączenia jej z ananasem i kiwi. Otóż owoce te zawierają enzymy, które uniemożliwiają tężenie żelatyny.

Łącząc galaretkę z tymi owocami, hamujemy jej lecznicze właściwości. Nie zapomnij więc o tym szczególe! Włącz galaretkę do twojego jadłospisu już dziś, a na pewno zauważysz poprawę stanu zdrowia i to już po krótkim czasie. Czy istnieje przyjemniejszy sposób na zadbanie o zdrowie stawów?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meléndez-Hevia, E., De Paz-Lugo, P., Cornish-Bowden, A., & Cárdenas, M. L. (2009). A weak link in metabolism: the metabolic capacity for glycine biosynthesis does not satisfy the need for collagen synthesis. Journal of Biosciences. https://doi.org/10.1007/s12038-009-0100-9
  • Lodish H, Berk A, Zipursky SL, et al. (2000). Collagen: The fibrous Proteins of the Matrix. In Molecular Cell Biology.
  • Hegazy, E. M., & El-Sayed Khamis, N. H. (2014). Effect of fresh garlic and ginger on the shelf-life of Gelatin waste used for improvement of plant growth. World Applied Sciences Journal. https://doi.org/10.5829/idosi.wasj.2014.30.01.821
  • Schauss, A. G., Stenehjem, J., Park, J., Endres, J. R., & Clewell, A. (2012). Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, biocell collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf205295u

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.