Dobry sen – metoda 4-7-8

Dobry sen – metoda 4-7-8

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2020

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które cierpią na bezsenność i problemy z wysypianiem się w wystarczającej ilości, to jesteśmy przekonani, że zdołałeś już wypróbować wszystkich znanych Ci sposobów na dobry sen. Począwszy od naparów ziołowych o działaniu relaksujących, na spacerach przed snem skończywszy.

Dlatego też dziś zaprezentujemy Ci słynną metodę 4-7-8. Uważamy, że jest ona naprawdę ciekawa. Na dodatek warto przy tej okazji wiedzieć, że wiele osób regularnie ją stosuje nie tylko w celu zapewnienia sobie odpowiednich ilości snu.

Także do lepszego radzenia sobie ze stresem i uzyskania lepszych możliwości na zrelaksowanie. To co, wypróbujemy metodę 4-7-8 już dzisiaj i zobaczymy, czy uda się uzyskać dobry sen?

Jedną z rzeczy, o której powinieneś pamiętać, jest to, że jedna metoda na dobry sen może zadziałać dla jednej osoby. Ale niekoniecznie sprawdzi się w przypadku innej.

Zawsze więc warto włożyć trochę wysiłku w wypróbowanie różnych nowych sposobów. Dzięki temu będziesz mógł dowiedzieć się, co zadziała dobrze u Ciebie, a co okaże się mało skuteczne.

Czym jest metoda na dobry sen, znana jako 4-7-8?

Metoda na dobry sen, znana powszechnie jako 4-7-8 to bardzo skuteczny sposób na zrelaksowanie się poprzez prawidłowe oddychanie.

Została ona opracowana przez Andrewa Weila, lekarza medycyny na Uniwersytecie w Arizonie (w Stanach Zjednoczonych). Jest on bardzo znany z pracy nad terapiami pozwalającymi zmniejszyć stres i niepokój oraz pomocy ludziom, którzy mają problemy ze snem.

Ten lekarz znalazł się aż dwukrotnie na okładce magazynu Time. Prawdą jest, że stoi za nim silny dział marketingu korporacji. Ale opracowane przez niego metody i wskazówki wykazują się niezwykłą skutecznością w przypadku dla każdej osoby, której życie jest naznaczone pasmem zdenerwowania i stresu.

Kobieta cierpiąca na bezsenność

Jeśli powyższy opis pasuje także do Ciebie, to warto poznać i zapamiętać podstawy metody 4-7-8. Cechują opisane poniżej następujące zalety.

Jeśli zastosujesz ją przez jeden miesiąc, to szybko dostrzeżesz, jak łatwo Ci się śpi w nocy. Twoje ciało w mgnieniu oka się przyzwyczai do tych codziennych ćwiczeń relaksujących wykonywanych regularnie dzień po dniu.

Dlaczego ta metoda?

Twój oddech stanie się bardziej rytmiczny i wolniejszy. Mięśnie ulegną rozluźnieniu. A umysł stanie się bardziej zrelaksowany. Wszystkie te aspekty są poszczególnymi etapami przygotowania Twojego organizmu do nocnego odpoczynku.

Metoda 4-7-8 jest bardzo przydatna do zwalczania naszego codziennego stresu. Pozwala także lepiej zarządzać gniewem i wściekłością, które od czasu do czasu mogą zawładnąć na chwilę Twoim umysłem.

Przez pierwszy miesiąc należy zastosować metodę 4-7-8 cztery razy dziennie. Ale w późniejszym okresie wystarczy zrobić to dwa razy dziennie. Raz z samego rana, a następnie na pół godziny przed pójściem do łóżka.

Oznacza to, że nasze ciało i nasz mózg będzie przyzwyczajał się do tej metody. I w końcu stanie się to prawie automatycznym procesem pomagającym w zasypianiu.

Jak zastosować metodę 4-7-8?

Metoda 4-7-8 jest bardzo prosta do zastosowania. Aby to zrobić, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Są one następujące:

Głęboko oddychająca kobieta

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu należy zastosować metodę 4-7-8 cztery razy dziennie: pierwszy raz zaraz po obudzeniu się z rana, drugi po obiedzie, trzeci po powrocie do domu w godzinach popołudniowych, a czwarty na około pół godziny przed snem.

Jest to naprawdę proste, czy chciałbyś wiedzieć, jak to zrobić?

 • Usiądź w wygodnym miejscu, które pozwala Ci mieć proste plecy.
 • Ustaw język tuż za górnymi zębami, w miejscu, w którym zaczyna się podniebienie.
 • Teraz zamknąć usta i wciągnij powietrze przez nos, a robiąc to POLICZ DO 4.
 • Teraz wstrzymaj oddech NA 7 SEKUND.
 • Następnie wydychaj całe powietrze z płuc PRZEZ 8 SEKUND, a w tym samym czasie myśl o pozbywaniu się całego swojego zmęczenia, stresu i lęków. Będzie to bardzo relaksujące doświadczenie.
 • Powtórz ten sam cykl cztery razy.
 • I to wszystko. Jak widać, jest to naprawdę proste, ale jednocześnie pozwala nam wyregulować oddech i uwolnić się od codziennego stresu.
 • Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie zapomnieć o powtarzaniu przez jeden miesiąc opisanej procedury cztery razy dziennie każdego dnia.

Postępowanie przez następne miesiące

Już po pierwszym miesiącu nasze ciało i umysł będzie w stanie przyzwyczaić się do opisanego powyżej wzorca.

Jest to użyteczny sposób zarządzania zewnętrznymi źródłami stresu w ciągu dnia, który reguluje tempo naszego oddechu i w efekcie obniża budowane przez cały dzień napięcie aż do nocy, gdy narasta ono do postaci utrudniającej zdrowy,  spokojny i dobry sen.

Gdy już minie pierwsze 30 dni, to wystarczy zastosować metodę 4-7-8 dwa razy dziennie, pierwszy raz po wstaniu rano z łóżka oraz drugi na około pół godziny przed pójściem spać. Jednakże jeśli w pewnym momencie dnia dopadnie Cię silny stres lub na przykład ogarnie Cię gniew z powodu kłótni, nie wahaj się skorzystać z tej techniki, ponieważ pomoże Ci ona się skutecznie zrelaksować.

Zdrowy sen

Podsumowując, ważną kwestią jest dokładne przestrzeganie poniższych wskazówek, co pozwoli Ci uzyskać zdrowy, spokojny i dobry sen:

 • Zawsze należy przestrzegać rutynowego planu doby, to znaczy jeść obiad i kolację o tej samej porze każdego dnia i stosować metodę 4-7-8 o mniej więcej tych samych godzinach każdego dnia.
 • Jedz lekką kolację i nigdy później, niż na dwie godziny przed snem.
 • Weź relaksujący prysznic tuż przed pójściem do łóżka.
 • Bardzo ważne jest także to, aby na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek wyłączyć komputer i telefon komórkowy.
 • O ile to oczywiście możliwe, ponieważ ich ekrany działają jako środki pobudzające i powstrzymują nas od przejścia w stan relaksu niezbędnego do zapadnięcia w zdrowy, spokojny i dobry sen.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.