Dlaczego włosy wypadają?

Mimo że wypadanie włosów to problem, z którym borykają się głównie mężczyźni, często dotyka on również kobiet. Wypadające włosy mogą przysporzyć Ci sporo nerwów, zwłaszcza jeśli nie wiesz czy jest to tymczasowe, wywołane na przykład niedoborem witamin, czy może stoi za tym jakaś poważniejsza dolegliwość.

Poniżej znajdziesz listę najpowszechniejszych powodów, przez które włosy mogą wypadać.

Dlaczego włosy wypadają?

Dolegliwości fizyczne

Wszelkiego rodzaju osłabienie fizyczne, związane z przejściem operacji, poważną chorobą czy wypadkiem, mogą wywoływać czasowe wypadanie włosów. Włosy i ich wzrost są bowiem silnie dostosowane do normalnego cyklu życia.

Każde jego zaburzenie wpływa również na ich kondycję, co sprawia, że wypadają one przedwcześnie. Na szczęście, gdy tylko wydobrzejesz, Twoje włosy również wrócą do siebie.

Ciąża

Ciąża

Ciążę również możemy uznać za swego rodzaju dodatkowe obciążenie fizyczne dla Twojego organizmu, jednak dodatkowo, włosy w ciąży mogą być osłabione i wypadać w związku ze zmianami hormonalnymi.

Najczęściej włosy zaczynają wypadać już w początkowej fazie ciąży, a stan ten nasila się zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed porodem. Niektórym kobietom problem wypadających w ciąży włosów jest obcy, nie martw się jednak, jeśli nie będziesz mieć tyle szczęścia.

Po kilku miesiącach włosy odzyskają swoją dawną kondycję.

Nadmiar witaminy A

Spożywanie zbyt dużych ilości produktów i suplementów diety zawierających witaminę A również może przyczynić się do wypadania włosów. Zalecane dzienne spożycie witaminy A to 800 µg dla osób dorosłych, a dostępne na rynku preparaty mogą zawierać między 400 a 1600 µg.

Dbaj po prostu o rozsądne dawkowanie tej witaminy, a po kilku tygodniach włosy powinny przestać wypadać.

Niedobór protein

Jajka

Jeśli nie dostarczasz sobie wystarczającej ilość protein, Twój organizm zacznie wydzielać Ci mniejsze racje tych składników. W związku z tym może na przykład ograniczyć tempo wzrostu włosów, co w efekcie daje podobny rezultat jako wypadanie włosów samo w sobie.

Oczywiście każdego dnia włosy wypadają i jest to całkowicie normalne, jednak przy normalnym tempie wzrostu prawie tego nie zauważamy. Aby uporać się z niedoborem białek, wzbogać swoją dietę w ryby, mięso i jajka. Jeśli jesteś wegetarianinem sięgnij po większe ilości warzyw oraz suplementy diety.

Czynniki dziedziczne

Jest to główna przyczyna wypadania włosów u mężczyzn, jednak zdarza się również w przypadku kobiet. Z czynnikami genetycznymi uporać może się tylko specjalista, więc nie zwlekaj i udaj się do swojego lekarza, aby wypadające włosy nie spędzały Ci snu z powiek.

Obecnie na rynku pełno jest kosmetyków oraz doustnych środków, które mogą zapobiegać lub spowalniać proces łysienia. W skrajnych wypadkach rozwiązaniem jest także przeszczep włosów.

Hormony żeńskie

Czesanie włosów

Taki sam efekt jak zmiany hormonalne związane z ciążą może mieć także stosowanie antykoncepcji doustnej lub menopauza. Niemal każdy wzrost poziomu hormonów żeńskich w organizmie może sprawiać, że włosy stają się słabsze i zaczynają wypadać.

Jeśli podejrzewasz, że winne w Twoim przypadku jest antykoncepcja lub menopauza, skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby dobrać odpowiednią terapię hormonalną lub zmienić już przyjmowane leki na inne.

Stres

Problemy emocjonalne lub ciągły stres również wpływają na Twoje włosy. Jeśli przechodzisz w swoim życiu wyjątkowo trudny okres, postaraj się znaleźć sobie zajęcie, które pomoże Ci się odprężyć i odstresować. Warto spróbować jogi, spacerów, ćwiczeń fizycznych lub nawet udać się do terapeuty.

Anemia

Czerwone krwinki

Co dziesiąta kobieta między 20 i 49 rokiem życia cierpi na anemię lub niedobór żelaza. Przez te dolegliwości nie tylko wypadają włosy, ale mogą one prowadzić do dalszych konsekwencji zdrowotnych. Inne problemy, które mogą świadczyć, że jest to anemia to przemęczenie, zimne dłonie i stopy, bóle głowy i blada cera.

Udaj się do lekarza i wykonaj podstawowe badania krwi, które pozwolą określić czym spowodowane jest wypadanie włosów. Jeśli jest to anemia, wystarczy regularne stosowanie suplementów diety z żelazem, aby włosy odzyskały dawną kondycję.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to schorzenie związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego gruczołu odpowiedzialnego za produkowanie między innymi hormonów związanych ze wzrostem i metabolizmem.

Jednym z symptomów niedoczynności tarczycy może być właśnie wypadanie włosów. W tym wypadku również należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i dalsze leczenie.

Wypadanie włosów może być związane z bardzo wieloma czynnikami. Sprawdź dlaczego Twoje włosy wypadają i jak najszybciej zadbaj o powrót do normalności!

WIĘCEJ DLA CIEBIE