Nocne wizyty w toalecie – czy to jest normalne?

Potrzeba częstszego niż zwykle wstawania nocą w celu pójścia do toalety i oddania moczu staje się problemem, jeśli pojawia się częściej niż dwa razy w ciągu nocy. Przerywa ona nasz cykl snu, w efekcie czego rano wstaniesz bardzo zmęczony, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na komfort i jakość Twojego życia.
Nocne wizyty w toalecie – czy to jest normalne?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2019

Choroba ta jest nazywana “nykturią”. Chociaż częściej spotykana jest przede wszystkim wśród osób starszych, to również i młodzi ludzie mogą uskarżać się na częste nocne wizyty w toalecie z powodu specyficznych problemów zdrowotnych.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam najczęstsze przyczyny powodujące częste wizyty w toalecie w ciągu nocy. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Warto upewnić się, czy rzeczywiście kłopoty są przejściowe, czy też są objawem poważniejszych zaburzeń zdrowotnych.

Czym są spowodowane nocne wizyty w toalecie?

Konieczność wstawiania w środku nocy nie należy do przyjemności, a częste wizyty w toalecie w celu oddania moczu potrafią naprawdę poważnie zakłócić nasz cykl nocnego odpoczynku.

Zdaniem lekarzy problem ten bardzo często występuje zwłaszcza u mężczyzn w wieku między 55 a 70 rokiem życia. Jest on zwykle spowodowany “zapaleniem gruczołu krokowego”.

Jednym z objawów tej choroby jest powiększenie się prostaty i częściowe zablokowanie przez to moczowodu w sposób uniemożliwiający całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. To z kolei powoduje konieczność znacznie częstszego oddawania moczu, aż do momentu uzyskania całkowitej ulgi.

Ból brzucha i nocne wizyty w tolaecie

Z kolei dla kobiet mamy na szczęście dobrą wiadomość! Częste wizyty w toalecie mogą mieć wiele różnych przyczyn. W większości przypadków wiążą się z konkretnymi chorobami, które nie są jednak zaliczane do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Mimo to należy zwracać baczną uwagę na wszelkie niepokojące objawy. Koniecznie powinieneś uświadomić sobie, że częste wizyty w toalecie – więcej niż dwa razy w ciągu nocy nie są normalne.

Pora więc omówić niektóre z przyczyn powodujących częste wizyty w toalecie:

Bezsenność

Oczywiste jest, że ludzie cierpiący na bezsenność, na ogół częściej odwiedzają toaletę nocą. Nie jest to objaw żadnej choroby. Jest to po prostu podświadoma próba odprężenia się poprzez chwilową zmianę otoczenia.

Nie jest to więc poważny problem. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, częste chodzenie do łazienki jest charakterystyczne u ludzi, którzy mają trudności z zasypianiem.

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Ten rodzaj dolegliwości jest bardzo często spotykany wśród kobiet w starszym wieku. Generalnie może być związany z różnego rodzaju chorobami, takimi jak na przykład klasyczne zapalenie pęcherza moczowego lub cukrzyca typu 2.

Możliwe jest nawet wystąpienie zespołu pęcherza nadreaktywnego wskutek udaru. Jak już wspomnieliśmy powyżej, schorzenie to jest częstym zjawiskiem u osób starszych. Jednocześnie może być ono powiązane z wieloma różnymi chorobami.

Zapalenie pęcherza moczowego

Dolegliwości wywołane przez zapalenie pęcherza moczowego w ostatnich latach są bardzo powszechne również u osób młodszych. Grupą, która szczególnie je odczuwa, są kobiety.

Są chwile, w których nagle czujesz konieczność odwiedzenia toalety. Ponadto w trakcie oddawania moczu odczuwasz ból w okolicy pęcherza lub odnosisz wrażenie, że nie udało Ci się całkowicie opróżnić pęcherza.

Aby w prawidłowy sposób wyleczyć zapalenie pęcherza moczowego należy najpierw poznać przyczynę wystąpienia tej choroby. Może ona być wynikiem zwyczajnego zakażenia bakteryjnego lub też problemem związanym z nerkami. W takim przypadku zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Niektóre lekarstwa

Lekarstwa

Przyjmowanie niektórych lekarstw to kolejny czynnik mogący wywoływać częste chodzenie do łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele leków stymulujących produkcję moczu, a jednocześnie wywołujących zapalenie pęcherza moczowego lub różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy nerek.

Jeśli jesteś właśnie w trakcie jakiejś terapii leczniczej, nigdy nie powinieneś lekceważyć skutków ubocznych lekarstw lub innych objawów, jakie mogą one powodować. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj także artykuł: 10 najlepszych diuretyków naturalnych

Cukrzyca

Obecność glukozy we krwi powoduje w konsekwencji wzrost ilości produkowanego moczu, odwodnienie, pocenie się, a przede wszystkim, częste wizyty w toalecie nocą w celu oddania moczu.

Nigdy nie lekceważ objawów tej choroby, a zwłaszcza jeśli regularnie wstajesz od 3 do 6 razy każdej nocy i stało się to już swego rodzaju nawykiem w Twoim życiu. Nie zaniedbuj tego problemu.

Picie sporej ilości płynów w ciągu całego dnia

Bez wątpienia jest to sytuacja, która przydarza się jedynie raz na jakiś czas. Są dni, w których możemy wypić trochę więcej wody, napojów gazowanych i soków lub może też zdarzyło nam się wypić nieco więcej alkoholu na jakiejś imprezie.

Wszystkie powyższe zdarzenia mogą wywołać częste wizyty w toalecie w ciągu nocy w celu usunięcia nadmiaru płynów z organizmu.

Jak już wspomnieliśmy, jest to coś, co zdarza się tylko raz na jakiś czas i na ogół nie będzie nas męczyć przez więcej niż jedną noc.

Na co należy zwrócić uwagę, jeśli męczą Cię częste wizyty w toalecie?

Kobieta u lekarza

Niezwykle istotna jest świadomość różnego rodzaju symptomów mogących wskazywać na konieczność skonsultowania się z lekarzem i zasięgnięcia porady na temat tego, czy problem jest czymś poważnym,czy tylko przejściowym zaburzeniem.

Pamiętaj zatem, aby zwrócić szczególną uwagę na to, czy występują u Ciebie następujące objawy:

  • Kiedy zauważyłeś u siebie częste wizyty w toalecie w ciągu nocy, czyli początki nykturii? Czy jest to coś, co wydarza się raczej rzadko czy też zmagasz się z tym problemem każdej nocy?
  • Ile razy w ciągu każdej nocy wstajesz w celu oddania moczu?
  • Jaką ilość napojów zazwyczaj wypijasz przed snem?
  • Czy często masz opuchnięte stopy? Często odczuwasz pragnienie? Miewasz zawroty głowy w ciągu dnia? (Są to typowe objawy zaburzeń czynności nerek lub cukrzycy).
  • Jakie leki zazwyczaj zażywasz?
  • Czy Twoi rodzice lub rodzeństwo również chorują na te same schorzenie?
  • Czy zauważyłeś ostatnio jakieś inne objawy? Ból pleców? Ból brzucha?
  • Czy nocne wizyty w toalecie zakłócają Twój nocny odpoczynek i sen? Czy wstajesz rano z poczuciem silnego zmęczenia?

Jeśli odpowiesz precyzyjnie na powyższe pytania, Twój lekarz będzie miał o wiele lepszy obraz Twojego przypadku. Zadbaj o siebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.