Plamy na szyi – 5 domowych rozwiązań

Pamiętaj o tym, że stosowanie cytryny do wybielania plam skórnych wiąże się z ryzykiem pogorszenia problemu. Zawsze należy stosować sok z cytryny na skórę w godzinach wieczornych, by uniknąć bezpośredniego kontaktu z promieniowaniem słonecznym.
Plamy na szyi – 5 domowych rozwiązań
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciemne plamy na szyi to problem wielu kobiet. Jego źródło leży zazwyczaj w zaburzeniach na poziomie komórkowym. Pojawiają się, gdy nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie kontrolować produkcji pigmentu odpowiedzialnego za koloryt naszej skóry.

Nieestetyczne, ciemne plamy na szyi są związane z częstą i intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie słoneczne oraz na kontakt z toksynami pochodzącymi ze środowiska naturalnego. Nierzadko problem może być również wynikiem zmian hormonalnych badź rozwoju choroby skóry o nazwie rogowacenie ciemne (acanthosis nigricans).

Chociaż ciemne przebarwienia na skórze szyi nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszego organizmu, warto się ich pozbyć. Mogą one bowiem niekorzystnie wpływać na samoocenę osób, u których występują.

Ciemne plamy i zrogowaciały, suchy naskórek są nieestetyczne i na pierwszy rzut oka wskazują na zaniedbanie codziennej higieny.

Jeśli chcesz bez skrępowania nosić swoje ulubione ubrania, odkrywać szyję i dekolt, a także cieszyć się piękną i gładką skórą, regularnie stosuj któryś z poniższych domowych sposobów na utrzymanie skóry szyi czystej i wolnej od nieestetycznych plam. Poznaj dziś z nami 5 sprawdzonych, naturalnych sposobów na codzienną pielęgnację skóry szyi!

1. Jogurt naturalny, cytryna i cukier – sposobem na ciemne plamy na szyi

Zawarty w jogurcie naturalnym kwas mlekowy w połączeniu z kwasem cytrynowym pozwala uzyskać bardzo silny naturalny kosmetyk zapobiegający tworzeniu się ciemnych plam na szyi. Możesz również stosować go do usuwania już istniejących przebarwień skóry.

Jogurt naturalny wybieli ciemne plamy na szyi

Jeśli zmieszamy jogurt ze świeżym sokiem z cytryny i niewielką ilością cukru, otrzymamy wspaniały, w 100% naturalny peeling, który fantastycznie usuwa martwe komórki skóry, pozostawiając ją jedwabiście gładką.

Składniki

 • 5 łyżek stołowych jogurtu naturalnego (100 g)
 • Sok z połówki cytryny
 • 2 łyżki stołowe gruboziarnistego cukru (24 g)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Przygotuj niewielkie naczynie. Wlej do niego jogurt naturalny, sok z cytryny i na koniec dodaj dwie łyżki gruboziarnistego cukru.
 • Następnie wymieszaj wszystkie składniki tak, by otrzymać dość gęstą pastę.
 • Wcieraj powstały peeling w skórę szyi w celu jej dogłębnego oczyszczenia lub usunięcia nieestetycznych zabrudzeń w postaci nawarstwionego martwego naskórka. Wykonaj delikatny masaż kolistymi ruchami dłoni. Następnie pozostaw peeling na skórze przez około 15 minut, po czym dokładnie spłucz.
 • Powtarzaj zabieg 2 lub 3 razy w tygodniu. Regularne stosowanie tej jogurtowo-cytrynowej kuracji pomoże ci skutecznie zwalczyć plamy skórne oraz sprawi, że skóra twojej szyi będzie piękna, gładka i dogłębnie oczyszczona.

Uwaga: Stosuj jogurtowo-cytrynową kurację wybielającą zawsze w godzinach wieczornych, gdyż bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne tuż po zakończonym zabiegu może wywołać rezultat odwrotny do zamierzonego.

2. Pomidor z octem jabłkowym

Naturalna maseczka na bazie pomidora i octu jabłkowego to znakomity sposób na rozjaśnienie, odmłodzenie i regenerację skóry w okolicach szyi i dekoltu. Mieszanka ta stanowi również cenne źródło antyoksydantów, które – zwalczając wolne rodniki – pomagają opóźnić proces starzenia się organizmu.

Zarówno pomidor, jak i ocet jabłkowy znakomicie nawilżają nadmiernie wysuszony naskórek na szyi, który sprzyja odkładaniu się martwych komórek skóry. Dzięki temu naturalnemu, domowemu środkowi palmy na szyi znikają w krótkim czasie nasz dekolt odzyskuje nienaganny wygląd. Przekonaj się o tym sama!

Składniki

 • 1 dojrzały pomidor
 • 2 łyżki stołowe octu jabłkowego (20 ml)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Zmieszaj miąższ pomidora z octem jabłkowym, dokładnie zmiażdż miksturę widelcem tak, by powstała dość gęsta pasta.
 • Następnie nałóż przygotowaną maseczkę na skórę szyi i pozostaw przez około 30 minut.
 • Po upływie wyznaczonego czasu, dokładnie oczyść skórę obfitym strumieniem wody.
 • Wykonuj zabieg regularnie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Tylko w ten sposób ciemne plamy na szyi znikną trwale i już nigdy więcej nie będą ci spędzały snu z powiek.

3. Soda oczyszczona i olej kokosowy na plamy na szyi

Naturalny krem złuszczający na bazie sody oczyszczonej i oleju kokosowego pomaga skutecznie usunąć ciemne, nieestetyczne plamy na szyi, które w miarę upływu lat przybierają coraz ciemniejszy kolor.

Olej kokosowy i orzech kokosa

Stosowany profilaktycznie pozwala zapobiec przebarwieniom oraz dogłębnie oczyszcza i wygładza skórę szyi.

Składniki

 • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (20 g)
 • 2 łyżki stołowe oleju kokosowego (30 g)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Dokładnie wymieszaj sodę oczyszczoną z olejem kokosowym tak, by otrzymać gęstą, jednolitą pastę.
 • Następnie rozprowadź powstałą maseczkę po skórze szyi, koncentrując się głównie na obszarach zdominowanych przez ciemne przebarwienia skórne.
 • Pozostaw maseczkę na skórze przez około 30 minut, po czym obficie spłucz wodą.
 • Powtarzaj zabieg regularnie 2 lub 3 razy w tygodniu.

4. Płatki owsiane i oliwa z oliwek

Płatki owsiane to fantastyczny naturalny produkt, który znajduje szerokie zastosowanie jako składnik domowych peelingów. Dodatkowo ziarna tego zboża wykazują silne właściwości rozjaśniające skórę.

Peeling na bazie płatków owsianych i oliwy z oliwek doskonale usuwa plamy na szyi oraz pomaga trwale pozbyć się wszelkich zmian w pigmentacji komórek naskórka. Przekonaj się, że domowej receptury peeling fantastycznie pielęgnuje skórę i dba o jej zdrowie.

Składniki

 • 2 łyżki stołowe mąki owsianej lub drobno zmielonych płatków owsianych (20 g)
 • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (32 g)

Sposób przygotowania i aplikacja

 • Zmieszaj zmielone płatki owsiane z oliwą z oliwek. Powinna powstać gęsta, jednolita pasta.
 • Wetrzyj powstałą maseczkę w ciemne plamy na szyi, a następnie pozostaw na skórze przez około 30 minut.
 • Po upływie wyznaczonego czasu spłucz maseczkę obfitym strumieniem wody, masując jednocześnie skórę szyi w celu dogłębnego jej oczyszczenia oraz całkowitego usunięcia martwych komórek naskórka.
 • Powtarzaj zabieg regularnie 3 lub 4 razy w tygodniu.

5. Cebula i cytryna rozjaśnią plamy na szyi

Cebula jest cennym źródłem związków siarki, które fantastycznie wspomagają usuwanie ciemnych plam i przebarwień na szyi.

Świeży sok z cebuli rozjaśnia plamy na szyi

Ponadto sok z cytryny dodatkowo pomaga rozjaśnić pociemniały od nadmiaru martwych komórek naskórek.

Składniki

 • Sok z połowy cebuli
 • Sok z jednej cytryny

Sposób przygotowania

 • Wyciśnij sok z cebuli i zmieszaj go ze świeżym sokiem z jednej cytryny.
 • Następnie wetrzyj powstały płyn w skórę szyi i dekoltu, szczególnie w miejsca, w których pojawiły się nieestetyczne plamy na szyi.
 • Pozostaw miksturę na szyi przez około 30 minut.
 • Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie spłucz skórę szyi obfitym strumieniem wody.
 • Powtarzaj zabieg codziennie w godzinach wieczornych, najlepiej tuż przed pójściem spać.

Uwaga: Stosuj cebulowo-cytrynową kurację wybielającą zawsze w godzinach wieczornych, gdyż bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne tuż po zakończonym zabiegu może wywołać rezultat odwrotny do zamierzonego. Następnego dnia nasmaruj skórę kremem z filtrem UV.

Jak możemy zauważyć, nie musimy kupować kosztownych kremów rozjaśniających skórę ani poddawać się specjalistycznym zabiegom w salonach kosmetycznych. Ciemne plamy na szyi można z powodzeniem usunąć domowymi, w 100% naturalnymi remediami. Wybierz ten, który najbardziej przyciągnął twoją uwagę i zacznij regularnie dbać o skórę i zdrowie skóry szyi i dekoltu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Healthline.com 6 Evidence-Based Health Benefits of Lemons [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits
 • Healthline.com 11 Proven Benefits of Olive Oil [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-olive-oil
 • Raigón MD, Navarro Calveras L. Estimación de modelos para evaluar la pungencia en cebolla. Escuela Técnica Superior de Ingeniería Agronómica y del Medio Natural. Universitat Politècnica de Valencia (2012).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.