Ciało człowieka – 8 popularnych mitów

Przez tysiące lat istnienia naszego gatunku powstały tysiące, jeśli nie miliony mitów na temat ludzkiego ciała i zdrowia. Dzisiaj chcielibyśmy rozprawić się z pięcioma z nich.
Ciało człowieka – 8 popularnych mitów

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciało człowieka to niezwykły system naczyń połączonych; to tkanki i organy wypełniające swoje indywidualne funkcje, ale i tworzące jedną wspólną całość. Nic więc dziwnego, że od wieków to, jak i dlaczego funkcjonuje ludzki organizm, fascynowało nie tylko badaczy, ale i zwykłych ludzi.

Właśnie dlatego ludzkie ciało było od zawsze obiektem wielu pytań, wątpliwości, teorii czy hipotez. Wokół niektórych procesów narosło wiele mitów i nie wszystkie one znajdują swoje odzwierciedlenie w naukowych faktach. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Czytaj dalej i poznaj 8 najpopularniejszych mitów dotyczących ludzkiego ciała.

Relacja człowieka z jego ciałem od wieków była dość problematyczną kwestią.

Z jednej strony każdemu zależało na zdrowiu i pięknie, z drugiej jednak publiczne pytanie o przyczyny i przebieg pewnych procesów przez lata było uznawane za coś nieodpowiedniego i niewskazanego – ciało ludzkie stało się więc tematem tabu.

Co więcej, w minionych czasach medycyna i nauka nie były tak rozwinięte jak teraz, przez co odpowiedzi na niektóre pytania po prostu nie znano.

Niewiedza..

Niewiedza połączona ze wstydem były świetną bazą do stworzenia wielu mitów i legend dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dzisiaj, gdy mamy już nie tylko dostęp do wiedzy medycznej, ale i do licznych technologii, mogłoby się wydawać, że mity na temat zdrowia nie mają już racji bytu.

Okazuje się jednak, że internet i cała zgromadzona w nim wiedza zamiast walczyć z pewnymi błędnymi informacjami, tylko przyczynia się do ich rozpropagowania.

Ludowe przekonania niepoparte wiedzą medyczną są na tyle zakorzenione w naszych umysłach, że nawet nie zaprzątamy sobie głowy, by skonfrontować je ze stanem faktycznym.

Jeśli Ty jednak nie jesteś w grupie osób, które zadowalają się najprostszymi rozwiązaniami, zapraszamy Cię do lektury artykułu, w którym rozprawimy się z aż 5 popularnymi mitami na temat zdrowia i ciała człowieka.

Ludzkie ciało i 5 mitów na jego temat

1. Szampon sklei Twoje rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki

Niemal każda prezentowana w telewizji reklama szamponu proponuje nas przekonać, że właśnie ten konkretny produkt danej firmy posiada magiczną zdolność sklejania i regenerowania rozdwojonych końcówek.

Każda z nas marzy o pięknych i zdrowych włosach, bardzo łatwo wpadamy więc w tę zastawioną na nas marketingową pułapkę, licząc na to, że użycie odpowiedniego szamponu uchroni nas przed koniecznością obcięcia włosów.

Niestety – prawda jest taka, że nawet stosując dany produkt codziennie, najlepiej w połączeniu z kilkoma komplementarnymi produktami tej samej firmy, nie uda nam się osiągnąć efektu zupełnie nierozdwojonych końcówek.

Produkty tego rodzaju mogą spowalniać proces degeneracji struktury włosa, ale gdy już do niej dojdzie, rozwiązanie jest tylko jedno – podcięcie końcówek.

2. Człowiek używa tylko 10% możliwości swojego mózgu

To zdanie, które od lat powtarzano nam ustami setek pseudonaukowców i trenerów osobistych, który w ten sposób starali się udowodnić, że to oni posiadają prawdziwą moc zmieniania rzeczywistości siłą woli.

Okazuje się jednak, że w rzeczywistości każdy z nas morze pracować na swoim umysłem  – ba! – jest to nawet wskazane, jeśli chcemy cieszyć się sprawnością intelektualną jak najdłużej.

Twierdzenie, że człowiek używa zaledwie 10% możliwości swojego mózgu to oczywisty mit.

Prawdziwe badania naukowe wykazały bowiem, że nawet podczas snu kora mózgowa nie przestaje pracować, każdy z nas wykorzystuje więc dużą część potencjału własnego umysłu.

3. W dorosłym organizmie nie tworzą się nowe komórki

Komórki ciała

Bardzo powszechne jest myślenie, że starzenie się organizmu wynika z faktu, że u dorosłego człowieka nie tworzą się już nowe komórki – do myślenia dają nam coraz słabsze kości czy zmarszczki, które pojawiają się na twarzy.

Oczywiście to kolejny mit – ludzkie ciało nigdy  nie przestaje się rozwijać, nowe komórki powstają w organizmie nawet starszych osób i stąd właśnie biorą się zachodzące w nim zmiany.

Bez wątpienia z wiekiem zmienia się sposób, w jaki pracują poszczególne organy i tkanki; zmienia się także aktywność komórkowa. Niezależnie jednak od tego, ile mamy lat, procesy te nigdy nie ustają i komórki nie przestają się rozmnażać.

4. Zęby są białe

Białe zęby

Gdy tylko włączamy telewizor, z każdej strony bombardowani jesteśmy zdjęciami gwiazd o śnieżnobiałych uśmiechach. Stajemy więc przed lustrem i patrzymy na swoje odbicie, zastanawiając się, dlaczego nasze zęby nie są równie białe i pozbawione przebarwień?

Przecież staramy się dbać o zdrowie jamy ustnej, myjemy zęby codziennie, używamy różnych produktów wybielających, a to wszystko na marne.

Odpowiedź jest prosta – naturalnym kolorem zębów wcale nie jest śnieżna biel.

Śnieżnobiałe zęby to efekt stosowania sztucznych substancji wybielających, które w efekcie mogą mieć nawet szkodliwy wpływ na ludzkie ciało.

5. Zimno sprzyja chorobom

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów o ludzkim organizmie.

Powszechnie uważa się bowiem, że skoro zimą chorujemy częściej, musi mieć to związek z niskimi temperaturami, które miałyby przyspieszać rozwój chorób i osłabiać ludzkie ciało na tyle, że staje się ono bardziej podatne na wpływ chorobotwórczych wirusów i bakterii.

W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – to nie nasze ciało jest osłabione, tylko wirusy w zimnych warunkach stają się silniejsze. W niskiej temperaturze wirusy żyją dłużej, szybciej się rozprzestrzeniają i łatwiej jest im wniknąć do naszego organizmu.

Nie wzrasta więc nasza podatność na choroby, a tylko czynniki chorobotwórcze mają większą moc oddziaływania.

Czy sądzisz, że opisane wyżej mity mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu? Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte i szukać informacji na temat zdrowia w sprawdzonych źródłach, aby dojść do prawdy.

Walcząc z mitami jesteśmy o krok bliżej zdrowego i świadomego stylu życia. Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł okaże się przydatny i ochroni Cię przed wiarą w zabobony.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oral health conditions. (2016).
    cdc.gov/oralhealth/conditions/index.html
  • Robynne Boyd, “Do People Only Use 10 Percent Of Their Brains?,” Scientific American, February 7, 2008
  • Boldrini M, Fulmore CA, Tartt AN, Simeon LR, Pavlova I, Poposka V, et al. Human Hippocampal Neurogenesis Persists throughout Aging. Cell Stem Cell [Internet]. 2018 Apr 5 [cited 2019 Jan 24];22(4):589–599.e5. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29625071
  • Tamerius J, Nelson MI, Zhou SZ, Viboud C, Miller MA, Alonso WJ. Global influenza seasonality: Reconciling patterns across temperate and tropical regions. Environmental Health Perspectives. 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.