Upływ lat a starzenie się – dwie różne rzeczy

Nie tylko upływ lat, ale również wydarzenia traumatyczne wpływają na nasz wygląd. Ból emocjonalny może nas postarzeć bardziej niż bieg czasu.

Upływ lat jest nieunikniony. Nikt nie może go zatrzymać: ani nauka, ani medycyna, ani najlepszy krem przeciwzmarszczkowy. Nadchodzi powoli, ze spokojem; jak promienie słoneczne o zachodzie słońca.

Upływ lat niesie ze sobą niejedną zmarszczkę, które stopniowo pojawiają się na naszej twarzy… A starzenie się? Myślisz, że prawdziwa starość przychodzi wraz z pojawieniem się zmarszczek wokół oczu?

Zastanów się nad tym. Na pewno dojdziesz do wniosku, że upływ lat i starość, to dwie różne rzeczy.

Starość to coś więcej, niż upływ lat

Są osoby, które w wieku 40 lat mają mentalność 80-latka. Osobowość bez marzeń, bez werwy, bez celów… Smutne, ale prawdziwe.

Na pewno Ty również znasz kogoś, kto – mimo tego, że żyje już 8 dekad – jest pełen młodego ducha i radości. Tego typu osoby nie dają się upływowi czasu i dalej cieszą się życiem.

Przeczytaj też: Kobieta po czterdziestce – jak żyć pełnią życia?

  • Zaakceptuj, że upływ lat jest czymś naturalnym. Oczywiście, nie oznacza to, że powinnyśmy przestać o siebie dbać, walczyć ze zmarszczkami i nadwagą związaną ze zmianami hormonalnymi.
  • Upływ czasu zwalcza się witalnością i zdrowym organizmem. Powinnyśmy uważać na to, co jemy, i być aktywne fizycznie.
  • Nie chodzi o to, żeby zapobiec starości. Ona, prędzej czy później, na pewno nadejdzie. Naszym celem jest odpowiednie samopoczucie, zadowolenie z samej siebie, ze spełnionych marzeń itd. Wszystko to jest widoczne na naszej twarzy.
Dziadkowie

Starzenie się – można z nim walczyć na wiele sposobów

Jeżeli powiemy Ci, że starzenie się to Twój własny wybór, na pewno nam nie uwierzysz. Pewnie brzmi to jak zdanie wycięte z podręcznika do autopomocy, które widujesz na portalach społecznościowych.

Powinnaś jednak wiedzieć, że istnieje wiele czynników, które sprawiają, że starzejemy się dużo wcześniej, niż powinnyśmy. I nie mamy tutaj na myśli ataku tych sławnych wolnych rodników, ani nieodpowiedniej diety bogatej w tłuszcze. To coś zupełnie innego.

Rozczarowania pozostawiają po sobie ślad. Nieosiągnięte marzenia odbierają nam radość. Nieodwzajemniona miłość wyrządza nam krzywdę. Frustracja wypełnia nas negatywnością.

Wszystko to, oprócz tego, że wpływa na nasz stan emocjonalny, jest widoczne również na zewnątrz.

Chcesz wiedzieć więcej? Dziadkowie – emocjonalne dziedzictwo pokoleń

Co mamy na myśli? Że sam fakt starzenia się, to nie tylko upływ lat. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że nasza twarz wygląda na zgaszoną, pojawiają się bóle pleców. Najgorszym ze wszystkich jest ból duszy – to on sprawia, że naprawdę się starzejemy.

Staraj się wykorzystać poniższe wskazówki i powiedz „nie” starości.

Bądź własnym priorytetem

Na pewno masz wiele obowiązków: praca, dzieci, dom; może nawet wnuki. Oczywiście są one, i zawsze będą, bardzo ważną częścią Twojego życia. Ale czy oznacza to, że możesz zapominać o sobie?

  • Ty jesteś najważniejsza i, jeżeli nie czujesz się szczęśliwa, nie możesz zaoferować Twoim bliskim najlepszej wersji siebie.
  • Poszukaj tego, co czyni Cię szczęśliwą; co sprawia, że się relaksujesz i cieszysz się życiem. Wygospodaruj dwie godziny dziennie dla siebie samej. To Twoja osobista przestrzeń.
  • Pamiętaj: martwisz się o innych i jest to wspaniałe. Jednak zasługujesz na to, żeby inni martwili się i dbali również o Ciebie.

Nigdy nie jest za późno, żeby robić to, co lubisz

Kto powiedział, że Twój pociąg już odjechał? Że Twoje 5 minut już minęło? Jeżeli ktoś Ci tak powiedział, to znaczy, ża ma niewielkie pojęcie o życiu, marzeniach i szczęściu.

Przeczytaj też: Szczęście – zasługujesz na nie

  • Nigdy nie jest za późno na nowe marzenia i projekty. Kto nie walczy o to, co kocha, ten nie zaczął jeszcze żyć pełnią życia.
  • Nigdy nie jest za późno na to, żeby kochać, żeby się rozwijać, żeby się uśmiechać i wywoływać uśmiech. Powinnaś zawsze o tym pamiętać.
Matka z córką

Ciesz się życiem! Wypełnij Twoją codzienność ciepłym światłem. Zyskają na tym również Ci, którzy Cię otaczają. Upływ czasu jest nie do uniknięcia. Ale starzenie się… Starzenie się zostaw innym, bo Ty żyjesz pełnią życia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE