7 rzeczy, których będziesz żałować na starość

Prędzej czy później uświadomisz sobie w życiu, że to, na co poświęciłeś znaczną część swojego czasu wcale nie jest najważniejsze. Z wiekiem wielu z nas zdaje sobie sprawę z popełnionych błędów i odczuwa silny żal oraz tęsknotę za niespełnionymi marzeniami.
7 rzeczy, których będziesz żałować na starość

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Chcielibyśmy dziś zaprosić cię do refleksji nad jednym z największych paradoksów życia. Dlaczego większość z nas spędza długie lata na robieniu rzeczy, które nie sprawiają nam żadnej satysfakcji? Dlaczego dopiero na starość uświadamiamy sobie, że tak naprawdę zmarnowaliśmy najpiękniejsze lata naszego życia?

Obarczeni ciężarem wieku spoglądamy wstecz i zauważamy, że nasze życie wcale nie było takie, jak sobie wymarzyliśmy w młodości. Zabrakło w nim miejsca na dawne ideały, pasje, kontakt z przyrodą, szczere przyjaźnie, zabawy z własnymi dziećmi…

Wielu ludzi na starość dałaby wszystko, by móc przeżyć swoje życie jeszcze raz. Ale tym razem lepiej i mądrzej. W miarę upływu lat dociera do nas bowiem, że w życiu liczą się nie tylko pieniądze i kariera zawodowa. Uświadamiamy sobie, że najważniejsza jest rodzina, miłość, przyjaciele, zdrowie, rozwijanie własnych pasji oraz spełnianie marzeń.

Chociaż zwykle młodych ludzi nie nurtują sprawy życiowej dojrzałości, rozważania nad egzystencją czy żal za straconymi złudzeniami i nigdy niespełnionymi marzeniami, chcielibyśmy nieco „otworzyć” Ci dziś oczy. Zamierzamy przedstawić listę siedmiu rzeczy, które stają się źródłem głębokiego żalu i rozczarowania na starość. Być może pozwolą Ci one odmienić swój los.

1. Często dopiero na starość mamy odwagę być sobą

To jedna z wartości, których większość ludzi będących u kresu życia żałuje najbardziej. Narzucany przez społeczeństwo i rodzinę “obowiązek” sprostania tysiącom norm, zasad i wyznaczników społecznych sprawia, że spychasz swoje wewnętrzne potrzeby na bardzo odległy plan.

Przekonanie o tym, co powinniśmy zrobić, bierze górę nad tym, co mamy ochotę robić. Człowiek jako stworzenie społeczne stopniowo zaczyna zapominać o swoich ideałach i marzeniach. Przemienia się w maszynę, która pracuje w rytm „tego co należy”, „tego, co wypada”, „tego, co robią inni”.

Szkoda, że dopiero na starość większość z nas uświadamia sobie, że byliśmy niewolnikami społecznego systemu. I że nigdy nie mieliśmy odwagi, by się choć odrobinę mu przeciwstawić, krzyknąć głośno „NIE”, przemówić choćby jedno zdanie swoim własnym głosem.

Pamiętajmy, że kiedy robimy na co dzień rzeczy, które sprawiają nam radość, jesteśmy z siebie dumni. Czujemy się wartościowymi osobami i czerpiemy z tego ogromne pokłady pozytywnej energii i optymizmu. Czy ktoś, kto spędził życie na przyjemnościach, na starość będzie z niego niezadowolony?

2. Brak chęci zmiany pracy, która cię nie satysfakcjonuje

Ten życiowy błąd idzie w parze z problemem poruszonym w poprzednim punkcie. To my sami decydujemy o tym, gdzie chcemy pracować, czyli spędzać sporą cześć naszego życia.

Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętnie na pracę poświęcamy 40 godziny tygodniowo i mamy około trzech tygodni wakacji na rok, decyzja ta wywiera ogromny wpływ na całe nasze życie.

Mężczyzna w pracy

Jeśli codziennie spędzasz 8 godzin w pracy, której nie lubisz i która nie przynosi Ci żadnej satysfakcji, sam siebie skazujesz na nieszczęście. A swoje talenty, pasje i umiejętności – na zapomnienie.

Przestań zadręczać się tym, jak będziesz postrzegany w oczach świata. Nie myśl o tym, co myślą o Tobie i Twoim życiu inni. Pamiętaj, że w Twoim życiu najbardziej liczysz się Ty i Twoje pragnienia. Szczęście i spełnienie można osiągnąć tylko wtedy, gdy robimy to, co kochamy i to, co umiemy robić najlepiej. Nie ma lepszego uczucia niż chęć pójścia do pracy każdego dnia!

3. Brak czasu dla najbliższych

Dorastamy w przekonaniu, że rodzina powinna stanowić centrum naszego życia. Niestety jednak w miarę upływu lat i postępów w wyścigu szczurów okazuje się, że jedyne, co możemy zaoferować swoim bliskim to dobrobyt i kosztowne prezenty.

Ile razy zamiast kolacji z rodziną wybieramy nadgodziny? A zamiast rodzinnego wyjazdu – wyjazd służbowy?

Nie stawiaj pracy zawsze na pierwszym miejscu. Postaraj się regularnie znajdować czas na rodzinną kolację, odwiedziny rodziców, spotkania z przyjaciółmi. Jeśli mieszkacie od siebie daleko, doskonałym rozwiązaniem będzie Skype lub Whatsapp. Nieistotny jest sposób, ważne by znaleźć czas dla swoich bliskich.

Nie oddawaj się nadto swojej pracy, ponieważ gdy uświadomisz sobie, że twoja własna rodzina jest ci praktycznie obca, może być już za późno. Nie igraj z losem, ponieważ możesz naprawdę wiele stracić w życiu, jeśli zawsze będziesz stawiać pracę na pierwszym miejscu.

4. Brak odwagi do wyrażania prawdziwych uczuć

Kolejną rzeczą, której bez wątpienia będziesz żałować na starość jest brak odwagi do wyrażania swoich prawdziwych uczuć. Im jesteśmy starsi, tym trudniej nam zmienić rożne nawyki oraz sposoby komunikowania się z innymi.

Obejmująca się para, a szczęśliwa starość

Jeśli nie wyrobisz sobie w młodości nawyku spontanicznego wyrażania emocji i uczuć, licz się z tym, że na starość będzie to naprawdę wielkim wyzwaniem. Nawet jeśli trudno ci to przychodzi, mów od czasu do czasu swoim bliskim, jak są dla ciebie ważni. Nie ignoruj ludzi, lecz doceniaj ich i – co najważniejsze – mów im o tym.  

Przekonaj się sam, że po takim szczerym wyznaniu poczujesz się dobrze z samym sobą, staniesz się w swoich własnych oczach lepszą osobą. Lepiej zdobyć się teraz na odwagę, niż u kresu życia pluć sobie w brodę, że przez całe życie stawialiśmy dumę ponad szczere i prawdziwe uczucia.

5. Brak kontaktu ze starymi przyjaciółmi

Bardzo często los rozdziela nas z dawnymi przyjaciółmi i znajomymi. Kończymy szkoły, idziemy na studia, przeprowadzamy się do innego miasta, kraju… Nasze drogi po prostu rozchodzą się. Jeśli nie będziemy pielęgnować tych starych przyjaźni, nie będą one w stanie utrzymać się przez następne lata.

Pięcioro przyjaciół

Rozmawiajcie ze sobą regularnie przez telefon, odwiedzajcie się, opowiadajcie sobie o swoim życiu. W młodości często myślimy, że znajdziemy nowych znajomych, nawiążemy dziesiątki innych przyjaźni… Jednak życie zwykle boleśnie weryfikuje nasze kontakty społeczne.

A któż zna nas lepiej od osoby, która dorastała razem z nami i której powierzaliśmy swoje najgłębsze sekrety, marzenia i obawy?  Nie zaniedbuj przyjaciół, bo w przeciwnym razie u schyłku życia będziesz miał o to ogromny żal do siebie.

Nawet jeśli minęło wiele lat i nagle sobie o kimś przypomnisz, koniecznie napisz do niego, skontaktuj się i spróbujcie odkurzyć dawne uczucia i więzy. W dzisiejszych czasach to naprawdę nie jest trudne, wystarczy odszukać kogoś na Facebooku i umówić się na kawę.

6. Praca, praca, praca

Nadmiar pracy to kolejna bolączka, która zaprząta myśli starszych ludzi. Nie chodzi tu jednak o to, by w ogóle nie pracować, lecz o umiejętność znalezienia złotego środka między pracą zawodową a czasem na przyjemności. Poza godzinami pracy rób wszystko to, co czyni Cię szczęśliwym i wartościowym człowiekiem .

Wcale nie muszą to być wielkie rzeczy. Wystarczy codzienny spacer z ukochaną osobą, zabawa z psem, bose chodzenie po mokrej trawie, nauka języka obcego, gra w szachy, itp. Nie trać cennego czasu na nadgodziny, kanapę i telewizor. Świat czeka na ciebie!

7. Rzadkie podróże i krótkie wakacje

Bardzo często z naszych ust pada stwierdzenie: „Chciałbym podróżować, ale nie mogę sobie na to pozwolić.” „Przecież w pracy sobie beze mnie nie poradzą.” „Mam zbyt mało urlopu, by pojechać gdzieś daleko.” „Jak będę na emeryturze, to będę podróżować…”

Wszystkie te zdania to jedynie tania wymówka. W rzeczywistości istnieje wiele rozmaitych sposobów na to, by cieszyć się podróżami.

Przecież możemy poprosić o bezpłatny urlop i wybrać się w upragnioną podróż dookoła świata. Na rynku pracy coraz częściej pojawiają się oferty pracy zdalnej, z dowolnego zakątka kuli ziemskiej. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy tylko chcieć.

Kobieta z dzieckiem w basenie

Wyznacz dokładne granice Twojego czasu: ile chcesz poświęcać na pracę, a ile na życie prywatne i rygorystycznie zadbaj o ich nieprzekraczanie. Jeśli obecna praca nie pozwala Ci na nawet na krótkie weekendowe wyjazdy, a o dłuższych wakacjach już nie wspominając, czas na poszukanie nowego, lepszego zajęcia.

Przemyśl dokładnie tę kwestię, jeśli na starość nie chcesz pogrążyć się w żalu i rozpaczy nad bezpowrotnie utraconym życiem, którego nie Ty byłeś głównym bohaterem. Jeśli widzisz, że brak Ci czasu na poznawanie świata, zrób coś z tym już dziś i po prostu zacznij żyć. Nie czekaj, aż będzie za późno, bo wtedy będziesz zbyt stary na to, by żyć pełnią życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Azzarelli, K. K. (2016). Rethinking happiness: using your power for purposea. Annals of the New York Academy of Sciences, 1384(1), 32–35. https://doi.org/10.1111/nyas.13149
  • Johnson, B. T., & Acabchuk, R. L. (2018). What are the keys to a longer, happier life? Answers from five decades of health psychology research. Social Science & Medicine, 196, 218–226. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2017.11.001; texto completo
  • Lee, M.-A., & Kawachi, I. (2019). The keys to happiness: Associations between personal values regarding core life domains and happiness in South Korea. PLoS One, 14(1), e0209821. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0209821

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.