Zatrzymanie płynów i słabe krążenie – 7 wskazówek

Zarówno regularne ćwiczenia, jak i odpoczynek to niezbędne czynniki przy zapobieganiu zatrzymaniu płynów w organizmie, ponieważ przyczyniają się do wspierania eliminacji tego problemu oraz pomagają oczyścić ciało. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Zatrzymanie płynów i słabe krążenie – 7 wskazówek
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Obrzęk, znany również jako zatrzymanie płynów, jest problemem, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej powszechny. Chociaż nie jest to choroba sama w sobie, zatrzymanie płynów może wywołać szereg reakcji ostrzegających o poważniejszych zaburzeniach, takich jak niewydolność nerek lub zapalenie stawów.

Zatrzymanie płynów występuje wtedy, gdy płyny zostają uwięzione w tkankach organizmu, zwiększając poziom stanu zapalnego oraz powodując problemy z układem krążenia i układem chłonnym.

Najczęstszym objawem jest obrzęk kończyn. Zatrzymanie płynów może powodować jednak także ból, zmęczenie i trudności podczas wykonywania pewnych ruchów. Mamy jednak dobrą wiadomość. Istnieją pewne zdrowe praktyki, które mogą pomóc w uniknięciu tego problemu pod warunkiem, że będziesz regularnie się do nich stosować.

Dziś chcemy zaprezentować siedem z nich.

1. Na zatrzymanie płynów, pij więcej wody

Picie wody

Chociaż dla większości ludzi picie wystarczającej ilości wody każdego dnia jest problematyczne, ważne jest aby pamiętać, że woda jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania stanowi zapalnemu i nadmiernemu gromadzeniu się płynu w tkankach.

Woda nie zwiększa ilości płynu w organizmie. Wręcz przeciwnie. Wspomaga pracę nerek i pobudza wydalanie płynów. Detoksykująca i moczopędna moc wody pomaga wyeliminować wszelkie nieczystości przepływające przez krwiobieg, co może mieć korzystny wpływ na omawiane zaburzenie.

2. Zmniejsz spożycie soli

Nadmierne spożycie soli jest jednym z głównych czynników związanych z tendencją do zatrzymywania płynów w organizmie wśród osób dorosłych. Gromadzenie się sodu powoduje zaburzenie równowagi elektrolitowej i wpływa na przebieg procesów zapalnych.

Z tego powodu ważne jest, aby zmniejszyć zawartość soli w głównych posiłkach i pamiętać, że wysoki poziom sodu można również znaleźć w pewnych rodzajach żywności, na przykład w:

  • Kiełbaskach
  • Konserwach
  • Dressingach do sałatek i sosach
  • Popcornie
  • Smażonych potrawach i przekąsach
  • Serach

3. Unikaj noszenia obcisłych ubrań

ciasne spodnie

Noszenie obcisłych ubrań jest obecnie tak powszechne, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych. Może się wydawać, że ich noszenie jest nieszkodliwe, ale w rzeczywistości ucisk wywierany na ciało ma negatywny wpływ na krążenie i na procesy, które prowadzą do normalnego usuwania płynów.

Właśnie dlatego lepiej wybierać większe rozmiary lub ubrania wykonane z materiałów, które nie blokują funkcji Twojego ciała.

4. Regularnie ćwicz a zwalczysz zatrzymanie płynów

Świetnym sposobem na zapobieganie zatrzymaniu płynów i wszelkim innym zaburzeniom, które są z tym związane, jest wypracowanie nawyku regularnych ćwiczeń fizycznych.

Ruchy wykonywane podczas każdej aktywności mogą poprawić działanie układu krążenia i układu chłonnego. To z kolei pozytywnie wpływa na odprowadzanie płynów i nieczystości. Ćwiczenia wpływają również korzystnie na zdrowie nerek, poprawiają produkcję moczu i wzmacniają drogi moczowe.

5. Pobudź swoje krążenie

Masaż nóg

Codzienne zdrowe nawyki, na przykład masaże lub zimne prysznice, to prosty sposób na wspieranie dobrego krążenia. Problemy z drenażem płynów mogą być związane ze słabym krążeniem, a przy tym łatwo je zignorować lub pomylić z innymi schorzeniami.

Właśnie dlatego konieczne jest podjęcie środków, które pomogą przywrócić przepływ krwi, aby zapobiegać temu schorzeniu i je leczyć.

6. Dobrze śpij by nie dopadło Cię zatrzymanie płynów

Dobry jakościowo sen także ma wpływ na zapobieganie obrzękom i innym stanom zapalnym. Podczas snu mięśnie się relaksują, a przepływ krwi jest łatwiejszy. Dodatkowo organizm wykonuje pewne kluczowe funkcje związane z detoksem.

To sprzyja eliminacji zatrzymanych płynów, a także zwiększa poziom energii dla większej produktywności.

7. Jedz więcej warzyw i owoców

Jedzenie sałatki a zatrzymywanie płynów

Codzienne spożywanie świeżych produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa, zapewnia organizmowi bogactwo korzyści mających wpływ na zatrzymanie płynów i stan zapalny.

Zawarte w nich przeciwutleniacze, woda, błonnik i inne kluczowe składniki odżywcze poprawiają funkcjonowanie nerek. Dodatkowo sprzyjają odprowadzaniu nieczystości.

To z kolei pomaga zwalczać wysokie ciśnienie krwi, dolegliwości mięśniowe i inne schorzenia związane z zatrzymaniem płynów.

Czy obawiasz się, że cierpisz na zatrzymanie płynów? Wprowadź w życie te proste wskazówki!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.