Zaburzenia tarczycy - Poznaj 7 przyczyn

Czy wiesz, że nie tylko stres negatywnie wpływa na zdrowie tarczycy, ale także siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej? Te dwa czynniki odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tego gruczołu. Zadbaj więc o codzienny spokój i regularnie się ruszaj – dzięki temu zapobiegniesz rozstrojowi całego organizmu!
Zaburzenia tarczycy - Poznaj 7 przyczyn

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gruczoł tarczycy, zlokalizowany tuż nad obojczykiem (w przedniej części szyi), bierze bezpośredni udział w wielu rozmaitych procesach życiowych przeprowadzanych przez praktycznie wszystkie układy naszego organizmu.

Gruczoł ten wytwarza hormony biorące udział w procesach metabolicznych, wpływające na rytm i pracę serca, odpowiadające za nasz nastrój i samopoczucie oraz wiele innych życiowych procesów. Kiedy gruczoł tarczycy nie pracuje prawidłowo, wiele funkcji całego organizmu również ulega zaburzeniu.

Codzienna praca tego niewielkiego narządu wydalniczego determinuje funkcjonowanie całego organizmu oraz nasze samopoczucie.

Stąd też, gdy jego funkcje ulegają zaburzeniu, chory natychmiast zaczyna odczuwać szereg rozmaitych objawów, które mogą być zwiastunem poważnych chorób. Nigdy więc nie należy lekceważyć kłopotów z tarczycą.

Warto więc poznać czynniki, które sprzyjają powstawaniu zaburzeń pracy gruczołu tarczycy.

Być może nie jesteś świadoma tego, że Twoje codzienne nawyki bardzo niekorzystnie wpływają na pracę tego gruczołu. Poznaj 7 przyzwyczajeń, które stopniowo niszczą twoją tarczycę.

1. Siedzący styl życia – wróg nr 1 zdrowej tarczycy

Siedzący tryb życia jest wrogiem nie tylko zdrowia tarczycy, ale i wszystkich innych narządów naszego organizmu.

Brak ruchu na co dzień oraz przebywanie przez długie godziny w tej samej pozycji mogą stać się bezpośrednią przyczyną zaburzeń funkcjonowania tarczycy, zwłaszcza niedoczynności tego gruczołu.

Siedzący tryb życia a twoja tarczyca

Niska aktywność tarczycy odbija się bardzo negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego naszego organizmu.

Jedną z nich jest drastyczne zwolnienie metabolizmu, a zatem kobieta staje się szczególnie podatna na nadwagę, otyłość i cukrzycę.

Koniecznie przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i jeśli nie poświęcasz chociaż chwili na aktywność fizyczną każdego dnia, możesz zauważyć u siebie pierwsze objawy zaburzeń pracy gruczołu tarczycy, takie jak:

  • Często pojawiające się uczucie zmęczenia, nawet już o poranku
  • Bóle mięśni i stawów
  • Osłabione włosy i paznokcie
  • Utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu we krwi
  • Wysokie ciśnienie tętnicze krwi

2. Dieta uboga w jod

Dieta uboga w jod może doprowadzić do obniżenia aktywności tarczycy, czyli do niedoczynności tego gruczołu.

Warto zaznaczyć, że jod jest jednym z niezbędnych składników biorących udział w procesach naturalnej regulacji wytwarzania hormonów przez tarczycę.

Każda kobieta powinna zadbać o to, by w jej codziennej diecie gościły produkty bogate w jod. Warto również przywiązywać odpowiednią wagę do ilości spożywanych produktów – niektóre bowiem w nadmiarze mogą szkodzić naszemu organizmowi.

Najpopularniejsze produkty bogate w jod to:

  • Sól morska
  • Różowa sól himalajska
  • Jagody
  • Rzodkiewka
  • Fasola
  • Algi
  • Czekolada
  • Jogurt naturalny
  • Zielony groszek

3. Palenie tytoniu

Wielu z nas jest przekonana, że palenie tytoniu negatywnie wpływa wyłącznie na zdrowie płuc i reszty układu oddechowego.

To nieprawda – nałogowi palacze są narażeni na wiele rozmaitych chorób, infekcji i zaburzeń pracy praktycznie wszystkich narządów ciała.

Zawarte w papierosach toksyny wędrują wraz z krwią po całym organizmie, docierając do wszystkich organów, tkanek i komórek ciała, również do tarczycy.

Kobieta z papierosem a zdrowie tarczycy

Chemiczne substancje tytoniu prowadzą do obniżenia hormonu tarczycy (TSH9), a zatem stają się przyczyną zwolnienia procesu przemiany materii, problemów ze wzrokiem oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

4. Stosowanie diety bogatej w gluten

Gluten to białko, które może powodować poważne komplikacje pokarmowe u osób chorych na celiakię lub wykazujących niską tolerancję na tego typu białko.

Jak się okazuje gluten nie tylko wywołuje spustoszenie w jelitach, ale także niekorzystnie wpływa na tarczycę.

Białko to – po wykryciu go przez komórki układu immunologicznego – może być sprawcą stanów zapalnych oraz anormalnych reakcji metabolicznych w organizmie.

Bez względu na to, czy twój organizm toleruje gluten, czy nie, chcąc zadbać o zdrowie gruczołu tarczycy, powinnaś ograniczyć spożywanie produktów zawierających gluten lub zrezygnować z nich całkowicie.

5. Nadmierne spożywanie soi

Chociaż wielokrotnie pisaliśmy o ogromnych zaletach spożywania soi, warto zaznaczyć, że nadmiar tej rośliny strączkowej w diecie kobiety może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.

Problem ten wynika z faktu, że zawarte w ziarnach soi składniki hamują absorpcję produkowanego przez tarczycę hormonu.

Osobami szczególnie narażonymi na tego typu nieprawidłowości są pacjenci, u których stwierdzono zwiększone ryzyko chorób tarczycy lub u których zdiagnozowano nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu.

Soja a praca tarczycy

Jeśli lekarz stwierdził u ciebie zaburzenia pracy tarczycy lub zwiększone ryzyko chorób tego gruczołu, dla pewności i zachowania zdrowia powinnaś zrezygnować ze spożywania sojowych kotletów, mleka sojowego i innych dań na bazie tej rośliny.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Napoje bogate w jod na zdrową tarczycę

6. Częste spożywanie napojów alkoholowych

U osób, które często sięgają po napoje alkoholowe i nie potrafią zachować umiaru w ich konsumpcji, występuje zwiększone ryzyko kłopotów z tarczycą. Warto zaznaczyć, że problem ten nie pojawia się z dnia na dzień, lecz rozwija się powoli, często nawet latami.

Zawarte w alkoholu szkodliwe substancje krążą po całym ciele razem z krwią.

W przypadku częstego spożywania napojów wyskokowych nerki nie są w stanie prawidłowo filtrować dostarczonych im płynów. To powoduje również zaburzenia w procesach wytwarzania hormonów przez gruczoły organizmu.

7. Brak kontroli nad stresem

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że układ hormonalny naszego ciała jest bardzo wrażliwy na zmiany nastroju.

Tarczyca, która odpowiada między innymi za dobre samopoczucie organizmu, bardzo dotkliwie odczuwa skutki codziennego stresu.

Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z napięciem i stresem, następuje rozstrój produkcji hormonów przez tarczycę.

Stres w pracy

W momencie, gdy zaburzenia równowagi tego gruczołu nie podlegają żadnej kontroli, stres staje się czynnikiem wyzwalającym wiele rozmaitych dolegliwości i chorób.

Na zakończenie

Jak możemy zauważyć, istnieje wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na naszą tarczycę. Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z powyższych symptomów zaburzeń produkcji hormonów, koniecznie umów się na wizytę u lekarza.

Tylko w ten sposób będziesz mogła prawidłowo zapobiec niepotrzebnym konsekwencjom zaniedbania swego zdrowia. Prawidłowa diagnoza pomoże ci podjąć odpowiednie leczenie oraz wprowadzić nowe, zdrowe nawyki do twojej codziennej rutyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iodine Deficiency. American Thyrod Association.
    https://www.thyroid.org/iodine-deficiency/
  • Hypothyroidism and obesity: An intriguing link. Debmalya Sanyal and Moutusi Raychaudhuri. KPC Medical College, Kolkata, West Bengal, India (2016). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4911848/
  • Influence of cigarette smoking on thyroid gland–an update.
    Sawicka-Gutaj N, Gutaj P, Sowiński J, Wender-Ożegowska E, Czarnywojtek A, Brązert J, Ruchała M. (2014) 65(1):54-62, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24549603
  • Prevalence of thyroid disorders in untreated adult celiac disease patients and effect of gluten withdrawal: an Italian multicenter study. Sategna-Guidetti C, Volta U, Ciacci C, Usai P, Carlino A, De Franceschi L, Camera A, Pelli A, Brossa C. Universidad de Torino, Italia. University of Torino, Italy.
  • Impact of alcohol use on thyroid function. Yatan Pal Singh Balhara and Koushik Sinha Deb. Department of Psychiatry, All India Institute of Medical Sciences, New Delhi, India. (2013). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3743356/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.