Zaburzenia funkcjonowania tarczycy? Pomoże rabarbar

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Hormony produkowane przez tarczycę biorą bowiem udział w wielu procesach życiowych. Warto więc nieco lepiej zadbać o ten gruczoł. Pomoże ci w tym rabarbar!
Zaburzenia funkcjonowania tarczycy? Pomoże rabarbar
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy odbijają się na pracy całego naszego organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który wydziela hormony o zasadniczym działaniu dla podstawowych procesów biologicznych. Ich wysokie bądź niskie stężenie wpływa na działanie pozostałych narządów.

Jednym z podstawowych hormonów tarczycy jest tyroksyna, która odpowiada między innymi za prawidłowy przebieg przemiany materii. Łatwo więc wyobrazić sobie, iż zaburzenia funkcjonowania tarczycy są widoczne gołym okiem w naszym wyglądzie.

Gruczoł ten znajduje się w obszarze szyi, nieco powyżej obojczyka, tuż przy tchawicy. Produkowane przez niego hormony oddziałują praktycznie na wszystkie tkanki organizmu. Oprócz metabolizmu tłuszczów i węglowodanów regulują również proces wzrostu i rozwoju układu nerwowego.

Jak widać, tarczyca pełni bardzo ważne funkcje w naszym ciele, dlatego też należy szczególnie o nią dbać. Każda odnotowana nieprawidłowość powinna być skonsultowana z lekarzem. Ponadto zaleca się stosowanie naturalnych kuracji, które pomagają ustabilizować pracę tarczycy, a także zapobiec możliwym problemom w przyszłości.

Rośliną, która przyniesie wiele korzyści temu ważnemu gruczołowi jest nasz poczciwy rabarbar! Dowiedz się więcej na ten temat!

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy – czy rzeczywiście są poważne?

Powtórzmy jeszcze raz – tarczyca odgrywa ogromnie istotną rolę w naszym organizmie, ponieważ od niej zależy nie tylko produkcja ważnych hormonów, ale także nasze zdrowie psychiczne.

Jednym z pierwszych objawów rozstroju tego gruczołu jest pogorszenie samopoczucia, przybieranie na wadze i charakterystyczne “wole” wskazujące na powiększenie gruczołu. Co więcej, pojawiają się problemy z koncentracją, drażliwość, uczucie ciągłego zmęczenia, wyczerpanie a nawet stany depresyjne.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Krótko mówiąc, zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą bardzo negatywnie wpływać na jakość naszego codziennego życia.

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy – jasne sygnały

Oto sześć wyraźnych symptomów wskazujących na to, że z twoja tarczycą może być coś nie tak:

  • Nagłe, niekontrolowane przybieranie na wadze
  • Stale nawracające skurcze mięśni
  • Częste zmiany nastroju bez wyraźnych motywów (przygnębienie, smutek…)
  • Wypadanie włosów i odbarwienia na paznokciach
  • Odczuwanie nadmiernego ciepła bądź zimna
  • Zaburzenia w cyklu miesiączkowym

Najczęściej występujące choroby tarczycy

  • Nadczynność tarczycy, czyli stężenie produkowanych przez nią hormonów jest zbyt wysokie
  • Niedoczynność tarczycy: gruczoł nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów
  • Wole: występują przy przeroście gruczołu tarczycy
  • Rak tarczycy
  • Guzki
  • Zapalenie tarczycy

Diagnoza powyższych chorób musi być postawiona przez specjalistę, który skieruje cię na niezbędne badania. Bez wymaganych wyników nie można bowiem dobrze dobrać terapii leczniczej. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się biopsja, zabieg chirurgiczny bądź leczenie radioaktywnym jodem.

Rabarbar – naturalny lek na zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Rabarbar to roślina o wielu cennych właściwościach leczniczych. Co więcej, uniwersalność tego warzywa w kuchni jest przeogromna: jest świetnym dodatkiem do deserów, a nawet mięsa i ryb. Świetnie smakuje zarówno na surowo, jak i pieczony czy gotowany na parze.

Soczyste łodygi rabarbaru obfitują w witaminy i minerały. Ponadto wykazują silne działanie oczyszczające, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Są też powszechnie stosowane do naturalnego leczenia zaparć.

Właściwość rabarbaru, która nas dziś najbardziej interesuje, to jego wpływ na zdrowie i funkcjonowanie gruczołu tarczycy.

Rabarbar a zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Rabarbar charakteryzuje się wysokim stężeniem emodyny. Jest to naturalna i w pełni bezpieczna dla organizmu substancja o działaniu przeczyszczającym i przeciwzapalnym.

Badania naukowe dowodzą, że spożywanie rabarbaru we wczesnej fazie zaburzeń pracy tarczycy może znacząco złagodzić dolegliwości. Pamiętaj jednak, że bez względu na wszystko, każdą zmianę w obrębie gruczołu tarczycy powinnaś skonsultować z lekarzem. W tym przypadku leczenie na własną rękę nie wchodzi w grę.

Bogate źródło witamin

Aby nasza tarczyca funkcjonowała bez zarzutu, musimy jej zapewnić stały dostęp całej gamy witamin i składników mineralnych. Świetnym na to sposobem jest wzbogacenie codziennej diety o rabarbar. Roślina ta obfituje we wszystko, czego gruczoł tarczycy potrzebuje:

  • Witaminy: A, C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, B6, B9
  • Minerały: fosfor, żelazo, wapń, magnez, miedź, selen, cynk, potas, sód

Detoks organizmu a zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Każdego dnia do naszego organizmu przedostają się toksyny i metale ciężkie – rezultat zanieczyszczenia środowiska, złych nawyków bądź stosowania niezdrowej, bogatej w przetworzone produkty diety. Fakt ten bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie tarczycy i przemianę materii.

Tarczyca

Aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się toksyn w komórkach ciała, powinniśmy regularnie przeprowadzać detoks – oczywiście na bazie naturalnych składników. W tym przypadku takim naturalnym środkiem oczyszczającym będzie właśnie rabarbar. Zawiera on mnóstwo błonnika oraz wykazuje delikatne działanie przeczyszczające.

Wnętrze łodyg rabarbaru przepełnione jest tainami, czyli substancjami, które znakomicie stymulują oczyszczanie organizmu z wolnych rodników i toksyn, które zagrażają naszemu zdrowiu. Ponadto przyspieszają leczenie ran, a także mają silne działanie przeciwzapalne.

Rabarbar może mieć działanie przeciwnowotworowe

Wyniki różnych badań naukowych insynuują, że rabarbar może mieć działanie przeciwrakowe. Podstawą tej tezy jest fakt, iż zawiera on bardzo dużą dawkę przeciwutleniaczy, które z kolei hamują szkodliwe działanie wolnych rodników. Te wywołują poważne uszkodzenia na poziomie komórkowym, mogące prowadzić do rozwoju nowotworów.

Jak można zaobserwować, rabarbar może okazać się wielkim sprzymierzeńcem osób zmagających się z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy. Pamiętaj, by regularnie się badać i kontrolować stan zdrowia tego gruczołu – od niego bowiem w dużym stopniu może zależeć jakość twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.