Sposób na płaski brzuch - 7 bezbolesnych wskazówek

Każdy z nas słyszał już wielokrotnie czego potrzeba aby osiągnąć efekt płaskiego brzucha. Zbilansowana dieta, która zapewnia wszystkie składniki odżywcze oraz niezbędna aktywność fizyczna. Połączenie tych dwóch składników pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Sposób na płaski brzuch - 7 bezbolesnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sposób na płaski brzuch nie jest oparty na jednym jedynym panaceum, takowe nie istnieje’; to kompilacja kilku czynników. Modyfikacja diety i stylu życia oraz uwzględnienie kilka innych czynników pozwolą wyglądać zdrowo i pozbyć się frapującej “oponki” z brzucha.

Czy sposób na płaski brzuch musi być pełen wyrzeczeń i bólu? Tak i nie. Istnieje cała masa pośrednich środków, które nieinwazyjnie mogą przybliżyć nas do wymarzonego efektu. Bez głodzenia się i katowania ćwiczeniami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni.

Czy jesteś gotowy aby poznać 7 bezbolesnych wskazówek, które pomogą Ci na drodze do smukłej sylwetki i pozwolą zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha? Znajdziesz je właśnie w tym artykule.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że to jaki osiągniesz efekt zależy tylko i wyłącznie od wysiłku jaki włożysz na drodze do sukcesu. Nie ma magicznych rozwiązań bez Twojego udziału. Należy uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o konsekwencji, bowiem nawet najlepszy plan nie przyniesie efektów z dnia na dzień.

Sposób na płaski brzuch u swoich podstaw ma wytrwałość i silną wolę. Nie przejmuj się! Cel jest w zasięgu Twojej ręki.

1. Spożywaj diuretyki – to świetny sposób na płaski brzuch

Czym są diuretyki? Są to pokarmy i środki moczopędne. Niezwykle ważne podczas diety odchudzającej. Zdarza się, że ostatnie niedoskonałości związane są z zatrzymaniem wody w organizmie. Doprowadza to do wzdętego i mniej atrakcyjnego wyglądu naszego brzucha.

Krojony ananas

Ponadto właściwości tych składników wzmacniają funkcje układu limfatycznego, co ma kluczowe znaczenie w usuwaniu toksyn i optymalizacji metabolizmu. Które z diuretyków zaleca się najbardziej?

  • Bulion z selera i cebuli
  • Sok ananasowy
  • Koktajl z selera
  • Napar z pietruszki
  • Arbuz spożywany na czczo
  • Sałatkę z cebulą
  • Napar z karczocha

2. Jedz tylko pełnowartościowe produkty

Wszystkie plany żywnościowe, które zalecają wykluczenie z diety węglowodanów – powinniśmy wyrzucić do kosza, jeśli chcemy znaleźć skuteczny sposób na płaski brzuch. Te makroelementy są głównym źródłem energii dla organizmu i wpływają pozytywnie na wiele jego funkcji.

Oczywiście należy rozgraniczyć dwa rodzaje węglowodanów: te rafinowane (przetworzone) oraz dobre węglowodany. Pierwsze przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu w jamie brzusznej, zatem należy ich bezwzględnie unikać.

Jednakże dobre węglowodany dostarczają nam błonnika pokarmowego i niezbędnych składników odżywczych, które przydadzą się aby przyspieszyć metabolizm i wspomóc procesy trawienne a także zaspokoić wilczy apetyt.

Kiedy zatem masz do wyboru między konkretnymi produktami, zdecyduj się na te wymienione poniżej:

  • Owies zwyczajny
  • Chleb pełnoziarnisty
  • Mąka żytnia
  • Kiełki pszenicy
  • Płatki kukurydziane

3. Pij oliwę z oliwek

Bezbolesny sposób na płaski brzuch nie istnieje bez odpowiednio, zbilansowanej diety. Oprócz przyjmowania białka i węglowodanów, musimy dostarczyć odpowiednią ilość pokarmów bogatych w zdrowe tłuszcze.

Pewnie na myśl przychodzą Ci produkty mleczne czy mięsa nasycone tłuszczami? Niekoniecznie!

Sposób na płaski brzuch to oliwa z oliwek

Możesz sięgnąć do źródła i spożywać oliwę z oliwek. Ta bohaterka diety śródziemnomorskiej zawiera witaminę E i kwasy tłuszczowe, które pozwolą zadbać o układ sercowo-naczyniowy.

Wystarczy przyjmować kilka łyżek dziennie, nawet na czczo. Świetnie sprawdzi się wraz z pełnoziarnistych pieczywem.

4. Sposób na płaski brzuch – świeże warzywa

Jaki jest najlepszy sprzymierzeniec w walce z nadmierną tkanką tłuszczową brzucha? Są to świeże warzywa, pełne składników odżywczych i wspierające prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu. Mają też właściwości pozwalające na eliminację zatrzymanych w organizmie płynów i toksyn. 

Innym ważnym elementem jest bogactwo w błonnik pokarmowy i enzymy trawienne, które stymulują funkcjonowanie jelit pozwalając tym samym uniknąć problemów z zaparciami. Co najważniejsze są niezwykle syte, dzięki czemu nie mamy potrzeby podjadania między posiłkami.

5. Orzechowe przekąski

Wyobraź sobie tylko jak wiele może się zmienić kiedy zastąpisz niezdrowe przekąski w postaci batonów czy chipsów na pożywne orzechy. Aby uspokoić apetyt między posiłkami i nie zaprzepaścić całej pracy włożonej w smukłą sylwetkę: zasmakuj się w orzechach.

Orzechy

Nawet niewielka garść pistacji czy mieszanki orzechowej może zaspokoić głód. Są niezwykle bogate w kwasy omega 3 oraz białka i przeciwutleniacze. Dzięki tym właściwościom ułatwiają spalanie tłuszczu i utrzymują nasze serce w zdrowiu. 

Tutaj warto wspomnieć aby wszystkie posiłki były spożywane częściej i w mniejszych porcjach. Jedzenie 5 mniejszych posiłków dziennie pozwoli szybciej osiągnąć wymarzony efekt. 

6. Aktywność fizyczna

Na samym początku chcemy zaznaczyć: ćwiczenia fizyczne nie muszą być bolesne i inwazyjne.

Zwalczanie tkanki tłuszczowej z brzucha nie musi wiązać się ze skomplikowanymi, złożonymi planami treningowymi. Oczywiście potrzebny jest wzmożony wysiłek, ale istnieją sposoby aby pozbawiony był cierpienia.

Stała aktywność fizyczna oczywiście jest najlepszą praktyką aby osiągnąć płaski brzuch i smukłe ciało. Stanowi znakomite uzupełnienie diety. Pozwala też utrzymać mięśnie i kości w dobrej kondycji. Nie chcesz słyszeć o siłowni? Przedstawiamy Ci alternatywne rozwiązania.

  • Pływanie
  • Ćwiczenia w domu
  • Rower
  • Spacery
  • Joga i pilates
  • Zumba i lekcje tańca
  • Nieinwazyjne ćwiczenia na brzuch (np. tradycyjne brzuszki)

7. Sposób na płaski brzuch: ograniczenie konsumpcji cukru i sodu

Żywność bogata w cukry i sód najczęściej zwiększa wskaźnik masy ciała i rozregulowuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wiele z produktów, które są bogate w te dwa związki wydaje się nieszkodliwych, jednak podnosząc poziom cukru zwiększamy ryzyko nadwagi.

Na pewno nie pomoże to uzyskać efektu płaskiego brzucha przed wakacjami!

Makaroniki

Konsekwencje spożywania nadmiaru cukru i sodu to między innymi: większe stężenie tłuszczu w obszarze brzucha, a także zatrzymywanie płynów w organizmie.

Unikaj zatem wszystkich sztucznych pokarmów, które zawierają duże ilości soli i cukru. Możesz też przeprowadzić tzw. detoks cukrowy, czyli ograniczenie spożycia wyłącznie cukrów prostych, bez eliminacji węglowodanów złożonych.

Produkty, których należy unikać:

  • Wędliny i wyroby kiełbasiane
  • Cukierki i wyroby cukiernicze
  • Solone przekąski
  • Gotowe i przetworzone potrawy
  • Lody i koktajle mleczne
  • Sztuczne soki i kolorowe napoje gazowane

Wskazówka: zamiast soli używaj aromatycznych przypraw. Do mięs świetnie nadaje się żurawina, cebula, czosnek, tymianek, curry, papryka, imbir czy oregano. Nie stawiaj solniczki na stole podczas posiłków a jeśli musisz: wybieraj sól o niskiej zawartości sodu. Pamiętaj: sód sprawia, że Twoje ciało gromadzi wodę.

Podsumowując, jaki jest najlepszy sposób na płaski brzuch? Aby proces przebiegał bezboleśnie należy uwzględnić wiele czynników i małych zmian w swoim trybie życia. Nawet jeśli zmiany toczą się na wielu płaszczyznach – nie zauważysz kiedy wejdą Ci w nawyk, a na pewno dostrzeżesz smukłą sylwetkę i wymarzony płaski brzuch.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74: 131-47.
  • Aune D., Giavannucci E., Boffetta P., Fadness LT., Keum N., Norat T., Greenwood DC., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cáncer and all cause mortality – a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.