Rwa kulszowa? Wypróbuj mleko czosnkowe!

Jeśli nie tolerujesz laktozy, to możesz mleko zastąpić warzywami. Dobre posiekanie czosnku pozwala wykorzystać więcej jego właściwości.
Rwa kulszowa? Wypróbuj mleko czosnkowe!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Rwa kulszowa to schorzenie związane z porażeniem nerwu kulszowego, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Ból może pojawić się w dolnej części pleców i promieniować do nóg, a czasami nawet do stóp.

Rwa kulszowa jest częstym powodem zwolnień lekarskich, zwłaszcza u mężczyzn. Niemniej jednak problem ten również dotyka kobiety.

Rwa kulszowa uniemożliwia niejednokrotnie wykonywanie podstawowych czynności. Ból może trwać bardzo długo.

Ból rozwija się, kiedy występuje nacisk na nerw kulszowy lub występuje stan zapalny. Zwykle jest efektem urazów, takich jak dyskopatia czy też zwężenie kanału kręgowego.

Zazwyczaj towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie mrowienia, sztywności czy słabości mięśni nóg.

Na szczęście istnieją naturalne środki, które pomagają w zwalczaniu rwy kulszowej i mają przeciwbólowe oraz przeciwzapalne właściwości. Sprzyja to przyspieszeniu kuracji, redukując jednocześnie objawy.

Jednym z takich środków jest mleko czosnkowe. To powszechnie stosowana alternatywa w leczeniu rwy kulszowej. W tym artykule przedstawimy korzyści płynące z mleka czosnkowego, a także podpowiemy, jak je samemu wykonać. Wypróbuj!

Rwa kulszowa – Korzyści płynące z mleka czosnkowego

Mleko czosnkowe to naturalny środek, popularny w medycynie naturalnej z uwagi na ochronne i lecznicze właściwości.

W wielu kulturach jest wykorzystywane do walki z pasożytami jelit . Nadaje się również do walki z wirusowymi i bakteryjnymi infekcjami.

Rwa kulszowa

Jednakże w ostatnich latach o środku tym mówi się również w kontekście innych interesujących właściwości. Mleko czosnkowe uśmierza ból nerwów, ponieważ ma działania przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Wynika to z bogactwa składników. Mleko czosnkowe jest bogate w związki siarki i takie składniki odżywcze jak:

  • Witaminy (A, B1 i C)
  • Minerały (żelazo, krzem, siarka, jodyna)
  • Polisacharydy
  • Białko
  • Flawonoidy
  • Enzymy

Działa także jako naturalny antybiotyk i świetne spisuje się w walce z mikroorganizmami.

Jak przyrządzić skuteczną przeciwzapalną recepturę?

Mleko czosnkowe przygotowuje się przez gotowanie ząbków czosnku w mleku. Napój można osłodzić poprzez dodanie miodu, ale nie pozbędzie się w ten sposób posmaku czosnku.

Nie powinno się gotować całych ząbków czosnku w mleku, gdyż nie uwalniają się wówczas wszystkie ekstrakty. Dlatego też warto zmielić lub posiekać ząbki czosnku przed dodaniem ich do mleka.

Mleko czosnkowe i rwa kulszowa

Większość ludzi używa zwykłego mleka krowiego. Jednakże wegetarianie i osoby nietolerujące laktozy mają także inne opcje. Możesz wykorzystać  mleko ryżowe, mleko migdałowe lub mleko sojowe.

Składniki

  • 5 ząbków czosnku
  • 1 szklanka mleka (250 ml)
  • opcjonalnie 2 łyżki stołowe miodu (50 g)

Przygotowanie

  • Obierz czosnek i zmiel ząbki. Możesz wykorzystać do tego moździerz lub coś podobnego. Jeśli wolisz, możesz także drobno je posiekać.
  • Następnie dodaj czosnek do wybranego mleka. Gotuj mleko na małym ogniu przez 15 minut.
  • Można także zastosować inny sposób. Zmiel lub posiekaj czosnek i trzymaj w mleku minimum dwie godziny. Pozwoli to czosnkowi uwolnić wiele wartościowych składników.

Jak spożywać?

  • By uzyskać dobre rezultaty, pij jedną szklankę mleka czosnkowego dziennie. Jeśli nie dasz rady jednorazowo, to rozłóż to w czasie. Możesz podzielić na dwie lub trzy porcje na dzień.
  • Pij, póki ból nie ustąpi.

By szybko i efektywnie wyzdrowieć, pamiętaj także o innych sprawach. Musisz zmienić kilka codziennych nawyków, jak i unikać nadmiernego wysiłku.

Odpoczynek jest bardzo ważny, aby rwa kulszowa ustąpiła z objawami. Z drugiej strony, warto wykonywać mało angażujące aktywności. Dzięki temu zapobiegniesz nawrotowi.

Zwracaj także uwagę na odpowiednią postawę. Upewnij się, że cały czas przebywasz w odpowiedniej posturze. Oczywiście, jeśli objawy nie będą ustępować, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.