Miłość i dawanie szczęścia idą w parze

Nikt nie rodzi się wiedząc o miłości wszystko. Aby się tego nauczyć, musimy czasem przeżyć zawód, być skrzywdzonym, a nawet zakończyć związek, aby odkryć siebie na nowo.
Miłość i dawanie szczęścia idą w parze

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Jeśli ktoś cię kocha, będzie okazywać ci miłość oraz zrobi wszystko, żeby cię uszczęśliwić i dodać ci skrzydeł. Co więcej, dołoży wszelkich starań, żeby dać ci codzienną radość.

Jednakże zbyt często ulegamy klasycznemu przekonaniu, że miłość oznacza cierpienie, a łzy są normalnym elementem w związku.

Przekonanie to bierze się z przestarzałego wyobrażenia miłości romantyczna. Zniekształcona wizja tego, czym naprawdę jest przywiązanie i jakie są filary zdrowego związku dwóch oddanych osób, niszczyła relacje przez wiele pokoleń.

W dzisiejszym artykule chcemy zachęcić cię do przyjrzenia się tej kwestii nieco bliżej.

Jeśli ktoś cię kocha, nie przysporzy ci cierpienia

Być może kiedyś ktoś bliski powiedział ci:

“Jest jak jest. Jak ci się nie podoba, trudno. W związku zawsze ktoś musi cierpieć. To normalne.”

Kobieca twarz i złote łzy

Czasem to, co uznawane jest na “normalne”, może oznaczać coś niebezpiecznego lub wyniszczającego. Dlatego też ważne jest mieć jasność co do tego, że miłość nie oznacza cierpienia. Osoba, która jest z tobą w związku i sprawia, że płaczesz, tak naprawdę cię nie kocha lub kocha cię w “niewłaściwy, chory sposób”.

Miłość romantyczna lub miłość godząca się na cierpienie

Im więcej bólu, namiętności i oddania, tym większa miłość. To tylko niektóre z klasycznych przekonań, na bazie których ukształtował się ideał miłości romantycznej, jaką można zobaczyć czasem w filmach lub książkach.

  • Możesz w to nie wierzyć, ale przekonanie to nadal przeważa wśród młodych ludzi i nastolatków. Myślą, że jeśli ich partner reaguje zazdrością lub zaborczością, jest to wyraźna oznaka miłości. W rzeczywistości to jednak niebezpieczna gra, która zawsze ma tragiczny finał.
  • Poza tym rozumieją oni ideę miłości romantycznej tylko w początkowych fazach, które są przepełnione namiętnością. Mogą nie rozumieć, że spokojna, zrównoważona miłość oznacza wejście w bardziej dojrzały i stabilny etap.
  • Kolejnym błędnym przekonaniem często wiązanym z miłością romantyczną jest to, że cierpienie jest nieuniknione i że jest czymś, co trzeba zaakceptować i znosić. Nie jest to ani słuszne, ani wskazane.
Para w objęciach

W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć ludzi uwięzionych w nieszczęśliwych związkach, w których ich poczucie własnej wartości uległo całkowitemy zniszczeniu lub w których popadli w zależność od partnera, i oboje w związku tolerują ból i łzy.

Musisz uwierzyć, że miłość nie powinna wywoływać bólu. Musimy sobie uświadomić, że prawdziwa, zdrowa miłość nigdy nie próbuje niszczyć.

Świadoma, dojrzała miłość

Nikt nie rodzi się wiedząc o miłości wszystko. Aby się tego nauczyć, musimy czasem przeżyć zawód, być skrzywdzonym, a nawet zakończyć związek, aby odkryć siebie na nowo.

  • Nigdy nie czuj się winnym za niepowodzenie ani nie myśl, że “miłość to cierpienie”. Nie jest to prawdą. A przynajmniej nie powinno być.
  • Świadoma miłość zawsze zaczyna się od czegoś tak prostego i podstawowego jak “pokochanie siebie”.
Księżniczka, ksiażę i ich miłość
  • Dopiero kiedy poczujesz się pewny siebie i będziesz jasno wiedzieć, na co zasługujesz, możesz zacząć zdrowy, odpowiedzialny i szczęśliwy związek.
  • Dojrzała miłość to taka, która chce jak najlepiej dla drugiej połówki. Jednak, aby to osiągnąć, trzeba zawsze zacząć od wewnętrznego “ja”.
  • Pewna siebie osoba, która jest świadoma swoich potrzeb nie wpadnie w pułapkę obaw i obsesji. Nie będzie nieustannie martwiła się o możliwość zdrady ze strony partnera.

Jeśli ktoś cię kocha i szanuje, będzie ci ufać i cię nie zdradzi.

Jeśli ktoś cię kocha, da ci szczęście

Dawanie szczęścia osobom bliskim twemu sercu to cecha, która kształtuje cię jako człowieka. Wywoływanie bólu i łez nie ma sensu i ktokolwiek myśli, że jest to normalne lub akceptowalne, ma zniekształconą wizję tego, czym jest związek.

Niektórzy myślą, że doświadczanie cierpienia u boku partnera jest normalne, w rzeczywistości jednak cel jest jasny: kontrolowanie drugiej osoby. Jednocześnie partner może być zaskoczony tym, że zdenerwował swoją drugą połowę, mówiąc: “Zawsze za wszystko się obrażasz, a cokolwiek robię, odbierasz to jako krzywdę.”

W takim przypadku mamy do czynienia z kimś, kto nie jest w stanie odczuwać empatii i wziąć odpowiedzialności za swoje działania. Osoba, która darzy cię prawdziwą miłością, będzie się starać wywołać uśmiech na twojej twarzy. Będzie chciała dać ci szczęście i radość nawet w trudnych chwilach.

Każdy uśmiech to element ukrytego silnika napędzającego związek zbudowany na szczęściu, wzajemności i zaufaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Galarza, M. L. E., & Távora, A. (2008). El amor romántico y la subordinación social de las mujeres: revisiones y propuestas. Anuario de psicología/The UB Journal of psychology, 39(1), 59-73.
  • Pérez, V. F., & Fiol, E. B. (2013). Del amor romántico a la violencia de género. Para una coeducación emocional en la agenda educativa. Profesorado. Revista de Currículum y Formación de Profesorado, 17(1), 105-122.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.