Płuca - 10 najczęstszych sygnałów ostrzegawczych

Jako że płuca są jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, należy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio o nie dbać. Dzięki temu będziesz w stanie wcześnie zauważyć wszelkie niepokojące objawy.
Płuca - 10 najczęstszych sygnałów ostrzegawczych
José Gerardo Rosciano Paganelli

Napisane i zweryfikowane przez lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Płuca to organ, który pełni niezwykle ważną rolę w organizmie, jednak przez wiele osób jest stale zaniedbywany. Nasze płuca niejednokrotnie dają nam ważne sygnały ostrzegawcze, które mamy w zwyczaju ignorować.

Zdarza ci się mieć zadyszkę po wejściu na pierwsze piętro? A może nie jesteś w stanie bawić się ze swoimi dziećmi tak długo, jak byś chciał, bo musisz usiąść i uspokoić oddech?

Są to pierwsze objawy problemów z płucami. Naucz się słuchać swojego ciała i dowiedz się, jakie inne symptomy mogą wskazywać na zaburzenia pracy płuc.

Płuca – niepokojące objawy

1. Łatwo się męczysz

Czy zauważyłeś może, że szybciej się męczysz, kiedy wchodzisz po schodach lub musisz podbiec do autobusu? Jeśli wcześniej nie odnotowałeś zmiany w oddechu w takich sytuacjach, a teraz dostajesz zadyszki, może to oznaczać, że twoje płuca są w gorszej kondycji.

spocona kobieta

2. Gwiżdżący odgłos przy oddychaniu

Kiedy oddychasz, twój układ oddechowy nie powinien wydawać żadnych świszczących dźwięków. Jeśli zauważysz taki objaw, przyjrzyj się bliżej swoim płucom, ponieważ może to wskazywać na zaburzenia w ich funkcjonowaniu.

3. Nieustanny kaszel i powracająca grypa

Zimą często nam się zdarza paść ofiarą grypy i w tym okresie nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednak osoby, które regularnie cierpią z powodu grypy, przeziębienia lub które męczy nieustający kaszel, bez względu na porę roku, powinny zgłosić się do lekarza i zbadać płuca.

4. Flegma a płuca

Nadmiar flegmy w układzie oddechowym może być niezwykle męczącym objawem, z którym najczęściej borykają się palacze i osoby przechodzące grypę.

Przedłużające się zaleganie flegmy w układzie oddechowym jest oznaką zarówno nieprawidłowej pracy płuc, jak i osłabienia układu immunologicznego.

5. Ból podczas oddychania

Czy zdarza ci się, że nie możesz wziąć głębokiego oddechu, ponieważ wywołuje to ból w klatce piersiowej?

Kobieta z bólem w klatce piersiowej

Jest to bardzo niepokojący symptom, z którym powinieneś się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Może to być bowiem oznaka zaburzeń układu oddechowego lub nerwowego.

6. Ucisk w klatce piersiowej

Ucisk w klatce piersiowej może oznaczać między innymi problemy z płucami lub sercem.

Jeśli zauważysz, że tego rodzaju ból towarzyszy pewnym czynnościom, jak np. chodzenie, odkasływanie, jedzenie lub branie głębokich oddechów, koniecznie powiedz o tym lekarzowi, a także poddaj się odpowiednim badaniom.

7. Utrata masy mięśniowej

Osoby, które zanotowały spadek masy mięśniowej choć nie są na diecie odchudzającej ani nie cierpią na żadną konkretną chorobę, mogą mieć problemy z płucami.

Kiedy płuca są osłabione, mięśnie nie otrzymują odpowiedniej dawki tlenu, przez co stopniowo słabną, a nawet zanikają.

8. Niewyjaśniona gorączka a płuca

Gorączka może towarzyszyć różnym zaburzeniom – od grypy przez stany zapalne aż po biegunkę.

Mężczyzna z gorączką - chore płuca

Jeśli jednak gorączka pojawia się bez żadnych dodatkowych objawów, może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie płuc.

9. Odkasływanie krwi

Odkasływanie krwi to bardzo poważny objaw, z którym należy się natychmiast zgłosić do lekarza. Krew pojawiająca się podczas odkrztuszania może bowiem oznaczać gruźlicę lub zator płucny.

10. Brak apetytu – wpływ na płuca

Wiele osób nie widzi związku pomiędzy utratą apetytu a zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego. Kiedy jednak płuca są obciążone jakimkolwiek schorzeniem, jednym z pierwszych objawów może być właśnie obniżony apetyt.

Jak zadbać o płuca?

Każdy z powyższych objawów powinien skłonić cię do zwrócenia większej uwagi na twoje zdrowie. Pamiętaj, że w przypadku jakiejkolwiek choroby najważniejsze jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy.

Bez względu na to, czy zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące objawy, czy nie, zadbaj o swoje płuca, ponieważ ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa korzystnie na cały organizm.

palenie papierosów zatruwa płuca

Oto kilka wskazówek odnośnie tego, jak możesz zadbać o swoje płuca:

  • NIE PAL! To chyba najważniejsze i najbardziej oczywiste zalecenie.
  • Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Poprawisz w ten sposób objętość płuc i usprawnisz krążenie krwi.
  • Regularnie przeprowadzaj detoks organizmu i stosuj zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały. Zadbaj przede wszystkim o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza i witaminy E.
  • Staraj się unikać zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Spędzaj jak najmniej czasu w miejscach natężonego ruchu ulicznego i w zadymionych pomieszczeniach.
  • Pij napary oczyszczające organizm. Herbatki z eukaliptusa, skórki pomarańczowej czy oregano pomogą ci oczyścić ciało z nagromadzonych toksyn.

Najczęstsze choroby płuc

Najczęściej diagnozowana choroba układu oddechowego to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Zazwyczaj występuje ona u osób, które paliły przez ponad dwie dekady, ale może również dotknąć palaczy z krótszym stażem.

Oprócz substancji zawartych w papierosach, przyczyną tej choroby może być również długotrwały kontakt z oparami chemicznymi, zanieczyszczonym powietrzem lub kurzem.

Nie zwlekaj i zadbaj o swoje płuca. Wczesne wykrycie choroby daje ci dużo większe szanse na pełne wyleczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vanfleteren, L. E. G. W., Spruit, M. A., Wouters, E. F. M., & Franssen, F. M. E. (2016). Management of chronic obstructive pulmonary disease beyond the lungs. The Lancet Respiratory Medicine. https://doi.org/10.1016/S2213-2600(16)00097-7
  • Pauwels, R. A., Buist, A. S., Calverley, P. M. A., Jenkins, C. R., & Hurd, S. S. (2001). Global strategy for the diagnosis, management, and prevention of chronic obstructive pulmonary disease: NHLBI/WHO Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) workshop summary. In American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. https://doi.org/10.1164/ajrccm.163.5.2101039
  • Malo De Molina Ruiz, R., Valle Falcones, M., & Ussetti Gil, P. (2014). Enfermedad pulmonar obstructiva crónica. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(14)70855-8
  • Comité de Salud y Medio Ambiente Soc Europ Enf respiratorias. (2015). La contaminación del aire exterior y los pulmones. European Lung Foundation Health & Environment Alliance. https://doi.org/10.1002/smll.200500087
  • LENFANT, C.; KHALTAEV, N. (2014). Guía de bolsillo para el manejo y prevención del asma (Iniciativa Global para el Asma). Reporte del taller NHLBI/WHO.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.