Płuca – 10 najczęstszych sygnałów ostrzegawczych

· Czerwiec 27, 2017
Jako że płuca są jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, należy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio o nie dbać. Dzięki temu będziesz w stanie wcześnie zauważyć wszelkie niepokojące objawy.

Płuca to organ, który pełni niezwykle ważną rolę w organizmie, jednak przez wiele osób jest stale zaniedbywany. Nasze płuca niejednokrotnie dają nam ważne sygnały ostrzegawcze, które mamy w zwyczaju ignorować.

Zdarza ci się mieć zadyszkę po wejściu na pierwsze piętro? A może nie jesteś w stanie bawić się ze swoimi dziećmi tak długo, jak byś chciał bo musisz usiąść i uspokoić oddech?

Są to pierwsze objawy problemów z płucami. Naucz się słuchać swojego ciała i dowiedz się jakie jeszcze objawy mogą wskazywać na zaburzenia pracy płuc.

Płuca – niepokojące objawy

1. Łatwo się męczysz

zmęczenie

Czy zauważyłeś może, że szybciej się męczysz kiedy wchodzisz po schodach lub musisz podbiec do autobusu? Jeśli wcześniej nie zauważałeś zmiany w oddechu w takich sytuacjach, a teraz dostajesz zadyszki, może to oznaczać, że twoje płuca są w gorszej kondycji.

2. Gwiżdżący odgłos przy oddychaniu

Kiedy oddychasz, twój układ oddechowy nie powinien wydawać żadnych świszczących dźwięków. Jeśli zauważysz taki objaw, przyjrzyj się bliżej swoim płucom, ponieważ może to wskazywać na ich zaburzenia.

3. Nieustanny kaszel i powracająca grypa

Zimą często nam się zdarza paść ofiarą grypy i w tym okresie nie jest to nic nadzwyczajnego. Jednak osoby, które regularnie cierpią z powodu grypy lub które męczy nieustający kaszel, bez względu na porę roku, powinny zgłosić się do lekarza i zbadać płuca.

4. Flegma

Nadmiar flegmy w układzie oddechowym może być niezwykle męczącym objawem, z którym najczęściej borykają się palacze i osoby przechodzące grypę.

Przedłużające się zaleganie flegmy w układzie oddechowym jest oznaką zarówno nieprawidłowej pracy płuc, jak i osłabienia układu immunologicznego.

5. Ból podczas oddychania

problemy z oddychaniem

Czy zdarza ci się, że nie możesz wziąć głębokiego oddechu bo wywołuje to ból w klatce piersiowej?

Jest to bardzo niepokojący symptom, z którym powinieneś się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Może to być oznaka zaburzeń układu oddechowego lub neurologicznego.

6. Ucisk w klatce piersiowej

Ucisk w klatce piersiowej może oznaczać między innymi problemy z płucami lub sercem.

Jeśli zauważysz, że tego rodzaju ból towarzyszy pewnym czynnościom, jak np. chodzenie, odkasływanie, jedzenie lub branie głębokich oddechów, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

7. Utrata masy mięśniowej

Osoby, które zanotowały spadek masy mięśniowej choć nie są na diecie odchudzającej ani nie cierpią na żadną chorobę, która mogłaby to powodować, mogą mieć problemy z płucami.

Kiedy płuca są osłabione, mięśnie nie otrzymują odpowiedniej dawki tlenu, przez co stopniowo słabną, a nawet zanikają.

8. Niewyjaśniona gorączka

gorączka

Gorączka może towarzyszyć różnym zaburzeniom, od grypy przez stany zapalne aż po biegunkę.

Jeśli jednak gorączka pojawia się bez żadnych dodatkowych objawów, może wskazywać na nieprawidłowe funkcjonowanie płuc.

9. Odkasływanie krwi

Odkasływanie krwi to bardzo poważny objaw, z którym należy się natychmiast zgłosić do lekarza. Krew pojawiająca się podczas odkrztuszania może bowiem oznaczać gruźlicę lub zator płucny.

10. Brak apetytu

Wiele osób nie widzi związku pomiędzy utratą apetytu a zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego. Kiedy jednak płuca są obciążone jakimkolwiek schorzeniem, jednym z pierwszych objawów może być właśnie obniżony apetyt.

Jak zadbać o płuca

Każdy z powyższych objawów powinien skłonić cię do zwrócenia większej uwagi na twoje zdrowie. Pamiętaj, że w przypadku jakiejkolwiek choroby najważniejsze jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy.

Bez względu na to, czy zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące objawy, czy nie, zadbaj o swoje płuca – ponieważ ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa korzystnie na cały organizm.

palenie

Oto kilka wskazówek jak możesz zadbać o swoje płuca:

  • NIE PAL. To chyba najważniejsze i najbardziej oczywiste zalecenie.
  • Wykonuj ćwiczenia oddechowe. Poprawisz w ten sposób objętość płuc i usprawnisz krążenie krwi.
  • Regularnie przeprowadzaj detoks organizmu i stosuj zdrową dietę, bogatą w witaminy i minerały. Zadbaj przede wszystkim o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza i witaminy E.
  • Staraj się unikać zanieczyszczeń pochodzących z powietrza. Spędzaj jak najmniej czasu w miejscach natężonego ruchu ulicznego i w zadymionych pomieszczeniach.
  • Pij napary oczyszczające organizm. Herbatki z eukaliptusa, skórki pomarańczowej czy oregano pomogą ci oczyścić ciało z nagromadzonych toksyn.

Najczęstsze choroby płuc

Najczęściej diagnozowana choroba układu oddechowego to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Zazwyczaj występuje ona u osób, które paliły przez ponad dwie dekady, ale może również dotknąć palaczy z krótszym stażem.

Oprócz substancji zawartych w papierosach, przyczyną tej choroby może być również długotrwały kontakt z oparami chemicznymi, zanieczyszczonym powietrzem lub kurzem.

Nie zwlekaj i zadbaj o swoje płuca. Wczesne wykrycie choroby daje ci dużo większe szanse na pełne wyleczenie.