Ocenianie innych nie świadczy o nich – świadczy o Tobie

Nasz mózg automatycznie analizuje nowe bodźce względem analogicznych wspomnień i doznań z przeszłości. Tak samo dzieje się w przypadku nowo poznanych ludzi.
Ocenianie innych nie świadczy o nich – świadczy o Tobie

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2019

Ocenianie innych to dla wielu ludzi coś na kształt sportu; jest to także coś, co każdy z nas robi od czasu do czasu. Oceniamy innych ludzi, ich zwyczaje, decyzje, wygląd czy charakter… Często jednak świadczy to o tym, że pragniemy na swój sposób kontrolować nie tylko życie swoje, ale i innych.

Ocenianie ludzi ze zbyt dużą łatwością sprawia, że zbytnio ufamy stereotypom, a zapominamy o człowieku, który stoi przed nami. Uprzedzenia nie zbliżają nas do ludzi, a wręcz przeciwnie – znacząco nas od nich oddalają.

Nie każdy z nas odnajduje w ocenianiu innych i plotkowaniu na ich temat specjalną przyjemność. Jednak od czasu do czasu zdarza się to każdemu. Warto jednak przemyśleć ten temat i dojść do wniosku, że skoro sami nie chcielibyśmy być pochopnie oceniani, również nie powinniśmy tego robić.

Dzięki temu poprawią się nie tylko nasze relacje z ludźmi, ale krok po kroku będziemy tworzyć lepsze i bardziej otwarte społeczeństwo.

Ocenianie innych to broń obusieczna

Skup się dzisiaj na tym co naprawdę ważne i zastanów się, jak mógłby wyglądać świat bez uprzedzeń, stereotypów i pochopnego oceniania innych. Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy po prostu ,,żyli i dawali żyć innym”?

Z pewnością każdemu z nas żyłoby się łatwiej i przyjemniej, gdybyśmy masowo wprowadzili taką prostą zasadę w życie. Relacje z ludźmi oparte byłyby na wzajemnym szacunku, dzięki czemu ograniczyłaby się także liczba konfliktów.

Kobieta, ocenianie

Problemem jest jednak fakt, że ludzki mózg jest poniekąd zaprogramowany do oceniania innych już na pierwszy rzut oka.

Nasz umysł błyskawicznie analizuje i przetwarza informacje, wydając werdykty na podstawie naszych własnych cech osobowości i preferencji. Zastanówmy się nad tym na przykładach:

  • Wyobraź sobie, że na studiach jeden z wykładowców wyjątkowo uprzykrzał życie Twoje i Twoich kolegów.
  • Dzisiaj, mimo że minęło wiele lat, wciąż pamiętasz ton jego głosu, minę czy gesty, przez co każdy, kto jest do niego choć trochę podobny, początkowo spotyka się z Twoim odrzuceniem.

Tak właśnie działa ludzki umysł – na podstawie poprzednich przeżyć i wspomnień, klasyfikujemy nowo poznanych ludzi i od razu przypisujemy im pewne cechy.

Właśnie dlatego pozbycie się nawyku oceniania ludzi może kosztować nas wiele czasu i energii – jest to bowiem poniekąd sprzeczne z naturalnym procesem myślowym i kognitywnym.

Ocenianie innych to także ocenianie samego siebie

Jeśli jesteś uprzedzona z góry do swoich sąsiadów, gdyż na przykład mają inny kolor skóry, pochodzą z innego kraju lub w jakiś inny widoczny sposób różnią się od Ciebie, Twoje uprzedzenia wcale nie świadczą źle o nich, ale o Tobie.

W ten sposób definiujesz siebie i stawiasz na pozycji kogoś o zamkniętym umyśle, nieprzyjaznego dla innych.

Tak samo dzieje się w przypadku mężczyzn oceniających kobietę tylko po rozmiarze jej biustu, czy kobiet oceniających mężczyzn po statusie finansowym.

Kobieta z ptakiem

Za każdym razem, gdy kusi nas, by kogoś ocenić i skreślić, powinniśmy wykonać prosty eksperyment myślowy i zadać sobie kilka prostych pytań.

Dlaczego tak właśnie myślisz? Skąd przekonanie, że człowiek z tatuażem to na pewno kryminalista? Skąd we mnie uprzedzenie do osób o innej orientacji?

Przemyśl każdą kwestię racjonalnie, uspokój się i nie kieruj się emocjami. Spójrz obiektywnie na każdy taki aspekt i postaraj się poznać to, czego nie znasz, zamiast się do tego uprzedzać.

To pozwoli Ci na wyrażenie własnej opinii – teraz możesz to zrobić, wcześniej były to tylko uprzedzenia niepoparte dowodami ani wiedzą.

Sprawdź także: Niska samoocena – kiedy stajesz się własnym wrogiem…

Opieraj swoje poglądy na faktach, a nie na emocjach

Każdy z nas ma prawo do własnych opinii i poglądów. Nie mogą być one jednak oparte tylko i wyłącznie na stereotypach i emocjach – dopiero poznanie danego zagadnienia i faktów daje Ci prawo do oceniania innych.

Dopiero, gdy jesteś czegoś pewna i zdobyłaś konkretną wiedzę, możesz zdecydować, czy coś lub ktoś odpowiada Twoim preferencjom czy osobowości.

W innym przypadku stereotypy nie chronią Cię przed niczym, a tylko odcinają Ci drogę do poznania wielu wspaniałych ludzi. Tracisz w ten sposób wiele okazji do nawiązania przyjaźni.

Żółty dom

Z kolei kierowanie się uprzedzeniami i stereotypami dotyczącymi danego kraju sprawia, że tracisz jedno z najlepszych doświadczeń swojego życia, jakim jest niewątpliwie podróżowanie.

Stereotypy i uprzedzenia odbierają nam szansę na wiele wspaniałych przeżyć i chwil. Tylko osoby o otwartych umysłach czerpią z życia garściami i mają co wspominać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.