Miłość - gdy nie zawsze jest potrzebna

Jeśli Twoja pasja do życia gdzieś znikła, musisz nauczyć się zaskakiwać samego siebie małymi rzeczami i uświadomić sobie, że nie potrzebujesz wiele do tego, aby być znów szczęśliwym. Czas nauczyć się ponownie czerpać małe przyjemności z życia i znów wrócić na drogę prowadzącą do szczęścia.
Miłość - gdy nie zawsze jest potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Kocham cię, ale nie potrzebuję Cię do bycia szczęśliwą. Wiem, że miłość to piękne uczucie, ale nie stanowi warunku koniecznego do życia i odczuwania szczęścia. Zdaję sobie sprawę z tego, że większość ludzi uważa miłość i szczęście za synonimy. Ale dziś już wiem, że mogę żyć bez Ciebie i czuć się z tym dobrze.

Filmy, kultura i ogólnie społeczeństwo wymusiły niejako w nas ideę romantycznych uniesień. W wielu przypadkach przedstawiona w nich miłość głównie nas niszczy. A przecież miłość powinna być czymś, co czyni nas szczęśliwymi i ubarwia nasze życie.

Takie przedstawienie sytuacji spowodowało, że wiele osób stało się wręcz uzależnionymi od emocji i uczuć. A zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne.

Miłość nie jest mi potrzebna do życia pełną piersią

Dość popularna koncepcja głosi, że cierpienie jest nierozerwalną częścią uczuć wyższych, do których zalicza się także i miłość. Niemniej jednak jest ona z gruntu rzeczy fałszywa.

Ten mit był propagowany w kółko, bez przerwy i można go podsumować słynnym stwierdzeniem “Nie mogę żyć bez Ciebie” występującym w niezliczonych filmach i utworach literackich, a także i muzycznych.

Strach przed samotnością i poczuciem niepowodzenia w Twoim życiu miłosnym może sprawić, że powiesz “tak” pierwszej osobie, która pojawi się na Twojej drodze. Taka sytuacja to w przeważającej większości przypadków nie będzie miłość, a raczej coś w rodzaju uzależnienia emocjonalnego.

Pocałunek a miłość

Sprawia ono, że nieustannie przeskakujesz od jednej relacji do drugiej, ponieważ uczucie tego, że nikt Cię tak naprawdę nie kocha, wzbudza u Ciebie przemożny lęk. Jednak znika on gdy tylko znajdziesz się w związku z drugą osobą.

Ale po tym wszystkim coraz bardziej jasna staje się dla Ciebie ta zasadnicza kwestia. Otóż miłość, której jak Ci się wydaje doświadczasz w ten sposób, tak naprawdę nie jest prawdziwa.

Jak możesz to wszystko naprawić? Po prostu unikaj wpadania w następujące pułapki:

Nadmierne idealizowanie swojego partnera – czy to miłość

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego w początkowym okresie każdego nowego związku wszystko wydaje się być tak wspaniałe, ale potem sytuacja zaczyna się stopniowo pogarszać?

Odpowiedź leży w idealizacji partnera, jakiej dokonujesz w swoim umyśle. Wyobrażasz sobie księcia z bajki (lub księżniczkę). W efekcie akceptujesz na początku różne sytuacje i zachowania rzeczy, które tak naprawdę Ci przeszkadzają.

Wynika to z tego, że wydaje Ci się, że jesteś w stanie je wytrzymać. Lub masz po prostu nadzieję, że ten ktoś się zmieni w przyszłości. Jest to naprawdę niezwykle powszechna sytuacja.

Oznacza to jednak, że w rzeczywistości tworzysz w swoim umyśle miłość, która nie jest prawdziwa. Spoglądasz na świat przez różowe okulary i widzisz tylko to, co chcesz zobaczyć.

Być może wynika to ze słabości emocjonalnej, która sprawia, że widzisz tylko to, czego potrzebujesz i starasz się za wszelką cenę nie dostrzegać niczego innego. Lub wmawiać sobie, że wszystkie negatywne aspekty tak naprawdę nie mają dla Ciebie znaczenia.

Niska samoocena

Konieczność bycia w związku może wytworzyć u Ciebie niską samoocenę, która będzie następnie wywierać przemożne konsekwencje na wszystkie dziedziny Twojego życia.

Ta potrzeba bycia z kimś staje się wręcz niezbędna, miłość szybko urasta do rangi Twojego głównego celu w życiu. Jeśli ten cel pozostanie niezmieniony, to jego niezrealizowanie spowoduje, że cały Twój świat się szybko rozpadnie.

Twój świat kręci się po prostu wokół potrzeby utworzenia idealnego związku z kimś. Jeśli tak się nie stanie, uznasz to za porażkę, która następnie Tobą zawładnie w całości, w efekcie czego Twoja samoocena spadnie na samo dno.

Niska samoocena

Zakochiwanie się w przypadku osób o niskim poczuciu własnej wartości zamienia się w całkowicie absorbujący proces. W takim przypadku zwykła z pozoru miłość oznacza konieczność poświęcenia całego swojego dotychczasowego życia i zaryzykowanie poważnego zranienia emocjonalnego.

Ludzie tacy jak Ty nie są w stanie wyznaczyć sobie żadnych granic, a więc po prostu w swoim życiu uczuciowym jedynie cierpią.

Bycie w związku to nie wszystko, co jest potrzebne do życia. Dlatego też nikogo do szczęścia nie potrzebuję.

Na pewnym poziomie świadomości możesz zdawać sobie sprawę z tego, że miłość i bycie w związku to nie wszystko. Jest to jednak tylko wiara, a nie przekonanie. W dodatku tak głęboko zakorzeniona w Tobie, że bardzo łatwo jest mimo tego popełnić różne błędy, o których wspomnieliśmy powyżej.

Możesz żyć doskonale i pełnią życia bez kogokolwiek przy swoim boku. W rzeczywistości każdy, kto nigdy nie miał okazji być singlem, powinien skorzystać z tej sytuacji. Zwłaszcza jeśli kiedykolwiek znajdzie się w sytuacji, że jego lub jej związek się zakończył.

Daj sobie wtedy szansę na odrobinę samotności. Niech upłynie trochę czasu, zanim ponownie zaczniesz rozglądać się za nowym partnerem i czekać na kolejną miłość.

W końcu kiedy jesteś sama ze sobą, będziesz mogła w pełni poznać siebie samą i zastanowić się nad związkiem, który właśnie się zakończył. Dzięki temu szybciej dojrzewasz emocjonalnie i odkrywasz, co Ci się podobało. A także to, czego nie lubisz w takim związku. W efekcie Twoja kolejna relacja będzie miała znacznie większe szanse powodzenia.

Dwoje ludzi na balkonie

To bardzo pozytywna rzecz, ale bycie w związku często zaciemnia Twój sposób postrzegania świata.

Zarazem powstrzymuje Cię także od doceniania tych wszystkich chwil, w których nie musisz myśleć o nikim innych oprócz samej siebie. To także jest jedyny czas, kiedy możesz dowiedzieć się tego, że możesz kochać kogoś, ale jednocześnie go nie potrzebować do życia.

Czy kiedykolwiek dałaś sobie czas na samotność? Czy boisz się być sama? Jeśli Twoje życie i szczęście zależy tylko i wyłącznie od posiadania kogoś u Twojego boku, nigdy nie będziesz całkowicie szczęśliwa. Pozwalasz sobie na to, aby Twoim życiem kierowała tylko miłość. Jest to chyba najgorszy błąd, jaki możesz popełnić. Jedyna osoba, która jest zawsze z Tobą, to Ty sama.

Przestań się lekceważyć i zacznij się kochać. W końcu najlepsza miłość to miłość do siebie samej.

Grafika tytułowa pochodzi ze zbiorów serwisu wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.