Medytacja - 7 rodzajów i ich korzyści

Wiele osób nie wie, że istnieją różne rodzaje medytacji, a każdy z nich może przynieść Ci zupełnie inne korzyści.
Medytacja - 7 rodzajów i ich korzyści

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Medytacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by naturalnie pokonać stres i lęk, a także nauczyć się panować nad własnymi emocjami. Nie każdy wie jednak, że medytacja ma różne oblicza, a każdy jej rodzaj może przynieść Ci zupełnie inne korzyści.

Dzisiaj chcemy poświęcić ten artykuł na przyjrzenie się z bliska różnym rodzajom medytacji i ich wpływowi na nasz stan emocjonalny.

Medytacja i jej rodzaje

1. Powtarzanie mantr

Ten rodzaj medytacji opiera się na mantrach, czyli dźwiękach, słowach lub frazach, które powtarzane z odpowiednią częstotliwością wprawiają Twój umysł w swego rodzaju wibracje. Klasycznym przykładem mantry jest zwykły pomruk ,,ommmm”.

Medytacja na plaży

Powtarzany przez dłuższy czas pozwala oczyścić Twój umysł ze zbędnych myśli, które ciągną Cie wstecz, zamiast pozwolić Ci iść do przodu.

Pewnie sądzisz, że mantry to wobec tego przypadkowo wybrane dźwięki, które akurat uda Ci się wytworzyć. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości są to dźwięki uświęcone, o znaczeniach nadanych im jeszcze w czasach starożytnych.

Medytacja oparta na powtarzaniu mantr pozwala Ci zdystansować się od rzeczywistości i wyciszyć umysł, tak aby odzyskać spokój i wewnętrzną ciszę.

2. Medytacja Vipassana 

Kobieta pod drzewem

Medytacja Vipassana oznacza ,,spojrzenie do wewnąrz” czy ,,wgląd”, czyli postrzeganie świata takim jaki jest w rzeczywistości. Technika ta polega na świadomym oddychaniu przez nos i rozpoznawaniu swoich myśli i emocji. Pozwala to na spojrzenie na każdą sytuację z dystansu, bez zbędnego oceniania.

Ten rodzaj medytacji otworzy Ci oczy na rzeczywistość i pozwoli zrozumieć to, co dzieje się wokół Ciebie.

3. Medytacja Zazen 

Jest to podstawowa forma medytacji, do której przyjmuje się pozycję siedzącą, a głównym celem jest skoncentrowanie się na oddechu. Między Zazen (nazywaną także po prostu Zen) a Vipassaną istnieje jednak jedna znacząca różnica – w przypadku Zazen skupiamy się nie na oddychaniu przez nos, ale na ruchach przepony.

Aby medytować zgodnie z zasadami tej techniki, musisz usiąść prosto, Twój podbródek powinien wskazywać podłogę, a ręce powinny zostać ułożone na brzuchu.  Zazen uczy nas, że myśli i wspomnienia z przeszłości mogą swobodnie przepływać przez nasz umysł.

Możemy je obserwować, a następnie uwolnić, tak aby nie przeszkadzały nam w pójściu naprzód.

4. Metta 

Mnich

Metta to dosłownie bezwarunkowa miłość i życzliwość, popularna forma medytacji i jednocześnie jedna z głównych zasad buddyzmu tybetańskiego. Ten rodzaj medytacji uczy Cię większej empatii i współczucia wobec innych ludzi, zwiększa także Twoje pozytywne nastawienie do świata.

Wpływa to bezpośrednio na akceptację samej siebie, a pośrednio także innych. Jest to doskonała metoda dla osób o niskim poczuciu własnej wartości, perfekcjonistów czy osób nadmiernie krytycznych wobec siebie i otoczenia.

5. Kundalini 

Głównym założeniem i celem tej techniki medytacji jest rozbudzenie Twojego umysłu. Wykorzystuje się do tego mantry oraz śpiew, który pozwala na wkroczenie w obszar podświadomości.

Bardzo istotnym elementem dla tego rodzaju medytacji jest Twój rdzeń kręgowy – energia Kundalini powinna bowiem spływać do dołu pleców. Recytując mantry czy śpiewając, uwalniasz energię ze swojego kręgosłupa. W ten sposób rozbudzasz swój umysł i doznajesz olśnienia.

6. Czakry

Czakry

Zgodnie z zasadami hinduizmu, każdy człowiek posiada 6 czakr. Czakry to nic innego jak centra energii, z których rozsyłana jest ona do całego ciała. Medytacja oparta na czakrach skupia się na wydawaniu dźwięku, odpowiedniej pozycji dłoni, wizualizacji i koncentracji na poszczególnych czakrach. W ten sposób Twój umysł łączy się bezpośrednio z umysłem.

7. Tonglen

Ostatnim rodzajem medytacji, o którym warto wspomnieć jest Tonglen. Taka forma medytacji pozwala na połączenie się ze źródłem swojego cierpienia, zaakceptowanie bólu, a następnie uwolnienie się od niego. Wiele osób ma tendencję do uciekania od problemów i udawania, że nie istnieją.

Niestety zamiast rozwiązania, przysparza to tylko dodatkowych trudności i bólu. Wówczas warto zwrócić się do takiej techniki jaką jest medytacja Tonglen, która skutecznie pozwoli pokonać Ci źródło problemu i pogodzić się z negatywnymi stronami życia.

Tonglen uczy nas empatii i zaangażowania, jednocześnie pozwalając pozbyć się negatywnej energii. Nie bez znaczenia jest fakt, że w tej technice medytacji niezwykle ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe.

Czy próbowałaś już kiedyś jakiegoś rodzaju medytacji? Wszystkie one mogą przynieść Ci wiele korzyści, jeśli chodzi o zaakceptowanie siebie i walkę z emocjonalnymi trudnościami. Każdy rodzaj medytacji skupia się na innych elementach, możesz więc wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Medytacja to lekarstwo dla duszy, a nic nie kosztuje. Koniecznie wypróbuj którąś z technik już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zeidan, F., Johnson, S. K., Diamond, B. J., David, Z., & Goolkasian, P. (2010). Mindfulness meditation improves cognition: Evidence of brief mental training. Consciousness and Cognition. https://doi.org/10.1016/j.concog.2010.03.014
  • Frewen, P., Rogers, N., Flodrowski, L., & Lanius, R. (2015). Mindfulness and Metta-based Trauma Therapy (MMTT): Initial Development and Proof-of-Concept of an Internet Resource. Mindfulness. https://doi.org/10.1007/s12671-015-0402-y
  • Grilley, P. (2007). Chakra theory and meditation. Miscellaneous.
  • McKnight, D. (2012). Tonglen Meditation’s Effect on Levels of Compassion and Self-Compassion: A Proof of Concept Study and. Upaya.Org.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.