Kirstie Alley: wczesne objawy raka jelita grubego, które musisz znać

Diagnoza raka okrężnicy u Kirstie Alley pojawiła się późno i nie dała jej czasu na odpowiednie leczenie choroby.
Kirstie Alley: wczesne objawy raka jelita grubego, które musisz znać
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2023

Amerykańska aktorka Kirstie Alley zmarła na raka jelita grubego, którego niedawno u niej zdiagnozowano. Jej przypadek zszokował świat rozrywki ze względu na nagłość wiadomości.

Rodzi to również pytanie, w jaki sposób możemy wykryć wczesne objawy choroby. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów na świecie, niepokój opinii publicznej jest uzasadniony.

Dane statystyczne skłoniły nawet United States Preventive Services Task Force (USPSTF) do przesunięcia zalecanego wieku rozpoczęcia badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Z 50 lat obniżono go do 45.

Dlaczego przesunięto wiek badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego?

Kirstie Alley zmarła w wieku 71 lat na raka jelita grubego nie mając czasu na odpowiednie leczenie. Chociaż jej wiek mieścił się w grupie najwyższego ryzyka, należy zauważyć, że ostatnio wzrosła liczba przypadków wśród młodszych osób.

Ten aktualny fakt doprowadził do obniżenia wieku badań przesiewowych. W Stanach Zjednoczonych w 2021 roku z powodu tej choroby zmarło prawie 53 000 osób. Tym samym patologia plasuje się na trzeciej pozycji wśród przyczyn zgonów kobiet i mężczyzn.

Większość zgonów dotyczyła osób w wieku od 65 do 74 lat.

Znamienny jest jednak fakt, że ponad 10% nowych wykrytych przypadków wystąpiło u osób poniżej 50 roku życia. Statystycznie rzecz biorąc, występowanie raka okrężnicy wzrosło o 15% wśród dorosłych w wieku od 40 do 49 lat.

USPSTF podjął decyzję, że osoby powyżej 45 roku życia powinny rozpocząć badania przesiewowe, nie czekając do 50 roku życia na pierwsze testy.

kolonoskopia
Kolonoskopia należy do zalecanych metod przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Jak wcześnie można podejrzewać chorobę?

Wczesne podejrzenie raka okrężnicy nie jest łatwe. Wiele z jego objawów ma charakter ogólny, a nawet można je mylić z banalnymi schorzeniami. W rezultacie często się je pomija lub lekceważy.

Rak okrężnicy Kirstie Alley sprawił, że w wiadomościach zaistniała dramatyczna sytuacja tych pacjentów, u których późno wykryto chorobę. Zmniejsza to szanse na przeżycie.

Według raportu z 2021 r. połowę tych nowotworów wykrywa się, gdy dana osoba ma już oczywiste objawy. Przekłada się to na zaawansowany guz, ale także możliwe przerzuty. Osoby, które zdiagnozowano we wczesnych stadiach, stanowią prawie 90% wyleczeń dzięki samej operacji, co pozwala uniknąć chemioterapii lub radioterapii.

Tak więc, oczywiście, wczesne wykrywanie jest drogą do wyleczenia. Jednak żeby się zbadać, musimy najpierw podejrzewać, że coś jest nie tak. W tym celu nasza uwagę mogą przyciągnąć następujące objawy.

Zmiany nawyków jelitowych

Jeśli jesteś osobą z tendencją do przewlekłych zaparć i nagle przez kilka dni zaczynasz mieć biegunkę, powinieneś zwiększyć czujność. To samo, jeśli dzieje się to w drugą stronę.

Zmiany te muszą być trwałe, aby sygnalizować ryzyko. Zwykle nie dotyczy to ostrych sytuacji, jak ma to miejsce w przypadku biegunki zakaźnej. Należy również wykluczyć pochodzenie pokarmowe.

Krew w stolcu

Wypływ krwi podczas wypróżniania powinien zawsze nas alarmować. Chociaż najczęściej ma łagodną przyczynę (zwykle hemoroidy lub szczeliny odbytu), jego uporczywość wymaga zbadania.

Krew może wyglądać jak migocząca czerwona strużka. Oznacza to świeże, niedawne krwawienie, prawdopodobnie z dolnego odcinka jelita.

I odwrotnie, ciemna krew zmieszana ze stolcem pochodzi z górnego odcinka jelita. Przeszła przez przewód pokarmowy i jej skład uległ zmianom, więc nie ma jasno czerwonej barwy.

W kale występuje również krew utajona. Wykrywa się ją tylko wtedy, gdy oddajemy stolec do analizy pod mikroskopem. Pacjent tego nie widzi, ale na zlecenie lekarza bada się obecność krwi utajonej.

Wrażenie niepełnego wypróżnienia

Może się zdarzyć, że mimo kilkukrotnego pójścia do łazienki czujesz, że nie wypróżniłeś całego jelita. Chociaż jest to objaw subiektywny, może wiązać się z rakiem okrężnicy.

Dzieje się tak, ponieważ ruchliwość przewodu pokarmowego zmienia się przy nowotworze, który stanowi przeszkodę na drodze światła odbytnicy. Dlatego, ponieważ stolec nie wychodzi całkowicie, czujesz, że masz ochotę ponownie iść do łazienki, mimo że właśnie wyszedłeś.

Rak jelita grubego i zaparcia
Poczucie, że nie wypróżniłeś się wystarczająco za każdym razem, gdy idziesz do łazienki, jest niepokojącą oznaką.

Niewyjaśniona utrata masy ciała

Utrata wagi bez żadnego wyjaśnienia jest zawsze powodem do podejrzeń. Może wskazywać na przewlekłą chorobę zakaźną (taką jak gruźlica), zespół ogólnoustrojowy (taki jak AIDS) lub nowotwór (taki jak rak okrężnicy).

Należy wykluczyć dietę, zmiany nawyków i zwiększoną aktywność fizyczną. Jeśli żaden z tych czynników nie wydaje się nowy w naszym życiu, a mimo to gubimy kilogramy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Utrata masy ciała z powodu raka ma kilka wyjaśnień. Występują zmiany metaboliczne, które przyspieszają zużycie kalorii. Jednak w nowotworach przewodu pokarmowego zachodzą również miejscowe procesy, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.

Kirstie Alley zmarła na raka okrężnicy, którego nie wykryto na czas

Wiadomość o raku okrężnicy, z którym Kirstie Alley nie była w stanie skutecznie walczyć, powinna nam przypomnieć o znaczeniu wczesnej diagnozy. Dostępnych jest kilka badań, które lekarz zleci, gdy pacjent przyjdzie do gabinetu.

Krew utajona w kale, badanie DNA kału, tradycyjna kolonoskopia i wirtualna kolonoskopia to narzędzia do poprawy rokowania. Ale najpierw musimy zwrócić uwagę na nasze ciało i sygnały, które może nam wysyłać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarez-Escobar, Belkis, et al. “Sobrevida en adultos mayores con cáncer colorrectal: una revisión bibliográfica.” Revista Archivo Médico de Camagüey 25.1 (2021).
  • Low, Eric E., et al. “Risk factors for early-onset colorectal cancer.” Gastroenterology 159.2 (2020): 492-501.
  • Siegel, Rebecca L., et al. “Colorectal cancer statistics, 2020.” CA: a cancer journal for clinicians 70.3 (2020): 145-164.
  • US Preventive Services Task Force, Davidson KW, Barry MJ, Mangione CM, Cabana M, Caughey AB, Davis EM, Donahue KE, Doubeni CA, Krist AH, Kubik M, Li L, Ogedegbe G, Owens DK, Pbert L, Silverstein M, Stevermer J, Tseng CW, Wong JB. Screening for Colorectal Cancer: US Preventive Services Task Force Recommendation Statement. JAMA. 2021 May 18;325(19):1965-1977. doi: 10.1001/jama.2021.6238. Erratum in: JAMA. 2021 Aug 24;326(8):773. PMID: 34003218.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.