Jesz przed snem? Unikaj tych ośmiu produktów

Choć jedzenie gorzkiej czekolady skutecznie wspomaga pamięć i dobrze działa na zdrowie umysłu, nie zaleca się spożywania jej na noc, ponieważ poza tłuszczem, zawiera również kofeinę
Jesz przed snem? Unikaj tych ośmiu produktów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Masz w zwyczaju jeść tuż przed snem? Powinnaś wiedzieć, że jedzenie pewnych produktów późną porą jest bezpośrednio połączone z problemami takimi jak nadwaga i bezsenność. Właśnie przed snem organizm przygotowuje się do wypoczynku i do uruchomienia mnóstwa procesów niemożliwych do wykonania za dnia.

Z tego powodu, jeśli tuż przed snem organizm zostanie przeciążony ciężkostrawnym jedzeniem, mogą się pojawić problemy w postaci przyspieszenia metabolizmu i zaburzeń w wydzielaniu hormonów bezpośrednio odpowiedzialnych za zdrowy sen.

Innym negatywnym zjawiskiem wynikającym z jedzenia tuż przed snem jest możliwość występowania refluksu. Pojawia się on gdy soki żołądkowe wracają do gardła powodując uciążliwe pieczenie.

Aby uniknąć wszystkich tych przypadłości zaleca się, by na ostatni posiłek zjeść coś lekkiego. Nie powinno się też jeść później niż dwie, trzy godziny przed snem. Czego więc zdecydowanie unikać? Oto lista produktów, które zbytnio obciążają organizm, gdy jemy je w późnych godzinach nocnych:

1. Przed snem nie jedz makaronów

Makaron, nie jedz go przed snem

Makarony wszelkiego rodzaju to produkt, którego spożywania tuż przed snem powinni unikać praktycznie wszyscy.

Choć jest prosty w przygotowaniu i łatwo uzyskać z niego dobrze prezentującą się potrawę, to stanowi bogate źródło węglowodanów, które po tym jak udasz się do łóżka, zaczną zamieniać się w tłuszcz.

Tłuszcz natomiast jest wyjątkowo ciężkostrawny i spowalnia metabolizm, nie pozwalając na poprawne działanie układu trawiennego.

2. Pizza

Choć pizza należy do jednych z trudniejszych do strawienia posiłków, nie zmienia to faktu, że pozostaje najczęściej jedzonym daniem w godzinach nocnych. Choć zawsze jest smaczna, pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o lekkostrawność.

Przeczytaj również artykuł: Nie jedz tych produktów!

Jeżeli stanowi danie trudne do strawienia w ciągu dnia, można sobie wyobrazić jak trudne staje się to zadanie, gdy jemy ją tuż przed snem.

Pizza obfituje w tłuszcze i zazwyczaj jest skomponowana ze składników o wysokiej kwasowości, które mogą powodować trudności w pracy układu trawiennego.

3. Słodycze

2#słodycze

Jedzenie słodyczy przed snem przyczyniają się do znacznego podwyższenia poziomu cukru we krwi i znajduje swoje powiązanie z występowaniem koszmarów. Udowodniono, że zarówno tłuszcze, jak i cukier w bezpośredni sposób oddziałują na fale mózgowe powodując złe sny.

Dlatego, jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i kojącym snem, unikaj jedzenia słodyczy na noc.

4. Czerwone mięsa

Nie ma potrzeby zupełnego usuwania czerwonego mięsa z naszego jadłospisu. Stanowi ono doskonałe źródło żelaza i białka. Jednak to, co warto zrobić, to unikać jedzenia czerwonego mięsa w późnych godzinach nocnych. Powoduje bowiem trudności ze snem wywołanych przeciążeniem układu trawiennego.

Przeczytaj również artykuł: Przetworzone mięso jest rakotwórcze!

5. Napoje chłodzące

Napoje gazowane

Napoje te nie są wskazane o żadnej porze dnia, a zwłaszcza na noc. Zawierają niemałe ilości cukru, a także powodują zakwaszenie organizmu. Niszczą połączenia pomiędzy żołądkiem i przełykiem, co powoduje refluks i zwiększenie ciśnienia w żołądku.

6. Czekolada

Gorzka czekolada stanowi bogate źródło antyoksydantów i zaleca się jej spożywanie w małych porcjach dla utrzymywania dobrej kondycji mózgu.

Jednakże jedzenie czekolady tuż przed snem nie jest wskazane, ponieważ organizm nastawia się na wchłanianie wartości odżywczych i akumulowanie energii w postaci tłuszczu.

Przeczytaj również artykuł: Czekolada poprawia pracę Twojego mózgu

Innym powodem, dla którego nie powinno się jeść czekolady na noc jest stosunkowo wysoka zawartość kofeiny i innych składników stymulujących, które utrzymują umysł pobudzony zbyt długo.

7. Sery

Sery

Wszystkie posiłki zawierające sery powinny być konsumowane w godzinach rannych. Powodem takiego zalecenia jest spora zawartość występującego w nich tłuszczu, który znacznie utrudnia procesy trawienne i wzmaga produkcję kwasów żołądkowych.

 Tak więc jedzenie na noc dań takich jak hamburger, hot-dog czy lazania może powodować poważne zaburzenia snu.

8. Pikantne sosy

Chili i inne pikantne sosy są bardzo wskazane w małych ilościach i kiedy spożywamy je w posiłkach bogatych w składniki odżywcze.

Dlaczego nie powinnyśmy jeść ich tuż przed snem? Ponieważ sosy te są bogate w kalorie i zawierają węglowodany, które ulegają powolnemu spalaniu. Teraz, kiedy już znasz posiłki zdecydowanie niewskazane do jedzenia przed snem, być może zadajesz sobie pytanie o to co możesz jeść.

Przeczytaj również artykuł: Jedzenie na noc — jakich produktów unikać?

Zawsze wskazane jest jedzenie owoców, warzyw i płatków zbożowych. Te produkty przyczyniają się do lepszej pracy układu trawiennego i nie przeszkadzają w zdrowym śnie. Zawsze wskazane jest też picie zdrowych naparów, na przykład z rumianku, waleriany czy z lawendy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Marie-Pierre St-Onge et al. “Fiber and Saturated Fat Are Associated with Sleep Arousals and Slow Wave Sleep”, J Clin Sleep Med. 2016 Jan 15; 12(1): 19–24.
    • Christopher Drake et al. “Caffeine Effects on Sleep Taken 0, 3, or 6 Hours before Going to Bed”, Journal of Clinical Sleep Medicine, Vol. 9, No. 11, 2013
    •  Edwards SJ et al. “Spicy meal disturbs sleep: an effect of thermoregulation?”, Int J Psychophysiol. 1992 Sep;13(2):97-100.
    • Marie-Pierre St-Onge et al. “Effects of Diet on Sleep Quality”, Adv Nutr. 2016 Sep; 7(5): 938–949.
    • Cibele Aparecida Crispim et al. “Relationship between Food Intake and Sleep Pattern in Healthy Individuals”, J Clin Sleep Med. 2011 Dec 15; 7(6): 659–664.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.