Czy jesteś toksyczną osobą? - 5 sygnałów

Jeśli nie chcesz być toksyczną osobą dla innych, dlaczego jesteś nią dla siebie? Powinnaś być pierwszą osobą, która dba o swoje dobre samopoczucie.
Czy jesteś toksyczną osobą? - 5 sygnałów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielokrotnie pisaliśmy o typach toksycznych osób, które możesz napotkać w swoim życiu. Ale zastanawiałeś się czy to być może ty jesteś toksyczną osobą? Osobą, która sama się zatruwa, działając na własną szkodę. Zawsze łatwiej jest nam dostrzec błędy u innych, ale może relacje i inne osoby wyrządzają Ci krzywdę, ponieważ sama na to pozwalasz.

Może Twoje działania i decyzje, które podejmujesz, są bardziej negatywne niż myślisz. Dlatego dziś chcemy abyś odkryła pięć oznak świadczących, że możesz być toksyczną osobą.

1. Pozostawanie z kimś kto Cię rani

Dlaczego trzymasz u swego boku, kogoś kto przysparza Ci wiele krzywd? Jeśli pozwalasz się mu dalej krzywdzić to nie jest to jego wina tylko Twoja!

Być może nie jest wam pisane wspólne życie, a może do siebie nie pasujecie, ponieważ macie różne wizje świata i wyznajecie inne wartości. Mimo pogardy dalej zostajecie ze sobą.

Kobieta i ptak

Kiedy postępujesz w ten sposób, stajesz się toksyczną osobą. Może nie w stosunku do innych osób, ale na pewno do samej siebie.

Nie dbasz o siebie lub nie chronisz się przed toksycznością, która przesiąkła Twój związek. Co bardziej szkodliwe, bronisz osoby z którą jesteś, mimo że wiesz, że Cię niszczy.

2. Obwiniasz się za błędy

Nikt nie jest doskonały i wszyscy popełniamy błędy. Dlatego tak niezmiernie ważne jest, aby zacząć postrzegać je jako szansę na wyciągnięcie wniosków. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, a ciągle tylko krytykujesz się za błędy przeszłości, to ranisz siebie i powstrzymujesz przed ruszeniem do przodu.

Ewidentnie stałaś się zbyt dużą perfekcjonistką i zbyt dużo wymagasz od siebie. Stałaś się tak twarda w stosunku do siebie samej, że każdy, nawet mały błąd staje się dla Ciebie czymś bardzo poważnym.

Naucz się akceptować własne błędy i przestań się za nieciągle obwiniać. Mylić się, może być czymś pozytywnym, więc nie dawaj swoim błędom tej toksycznej siły.

3. Tłumisz swoje emocje

Być może w życiu byłaś już w kilku bardzo skomplikowanych relacjach, w których doświadczyłaś wiele szkód. Mogło to spowodować, że chowasz swoje emocje, aby się chronić.

To czego nie wiesz, to, to że takie zachowanie jest dużo bardziej toksyczne niż myślisz. Jeśli ignorujesz swoje emocje, tłumisz i więzisz je w sobie, to prędzej czy później te bardziej negatywne dojdą do głosu.

Płacząca dziewczyna

Musisz nauczyć się wyrażać je bez obawy, bo w życiu trzeba podejmować ryzyko. Emocje są jak życzenia i pragnienia, istnieją po to aby być wyrażane.

Jeśli będziesz tłumiła swoje emocje, to prędzej czy później one Cię pochłoną. Zmienisz się w smutną osobę, która nie jest w stanie kochać ani być kochaną. Nie zasługujesz na to. Wyraź to co czujesz.

4. Bycie pesymistką

Życie nie zawsze jest łatwe, ale przyjęcie pesymistycznej postawy jest jedną z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić. Znajdzie to swoje odbicie w Twojej osobowości i będziesz przekazywała to nastawienie innym.

Bez względu na to jak trudne jest teraz Twoje życie, pesymistyczna postawa nie uczyni go lepszym, a najpewniej tylko pogorszy i tak trudną sytuację. Pesymiści i beksy są jednymi z najbardziej toksycznych ludzi. Czy naprawdę chcesz być jedną z nich?

Niech optymizm będzie twoim najlepszym przyjacielem, uniemożliwiając Ci tym samym zatruwanie siebie.

5. Pozwalanie aby to inni byli zawsze na pierwszym miejscu

Myślenie o sobie nie sprawi, że staniesz się egoistką, ale raczej będziesz kimś, kto kocha siebie i chroni się w ten sposób. Wpajano nam, że zawsze musimy troszczyć się o dobro innych, ale co z nami samymi?

Kiedy zmienisz swoje nastawienie, inni mogą postrzegać Cie jako egoistkę, co więcej nawet sama możesz się tak czuć. Ale to czego nie wiesz, to, to że stajesz się mniej toksyczną osobą.

Siedząca dziewczyna

Nie bądź toksyczną osobą

Pewnego dnia Ty sama możesz stać się toksyczną osobą, nawet o tym nie wiedząc. Nie zdajesz sobie sprawy, że toksyczne osoby wpływają nie tylko na ludzi wokół siebie, ale i na ich samych.

Naucz się, sprawdzać samą siebie i nie bój odkrywać w sobie rzeczy, które mogą Ci się nie spodobać. Wszyscy popełniamy błędy, ale w naszej mocy jest ich naprawianie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.