Co to jest oddział udarowy?

Dziś przedstawiamy niektóre z głównych zalet tych specjalistycznych ośrodków opieki, które uratowały życie milionom ludzi na całym świecie.
Co to jest oddział udarowy?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2023

Udar to nagły wypadek medyczny, który wymaga pilnej opieki neurologicznej. Każda minuta, która mija bez profesjonalnej pomocy, zmniejsza bowiem szanse na wyzdrowienie i przeżycie. W tym artykule dowiesz się, jaką rolę pełni oddział udarowy.

Dzięki postępowi w diagnostyce i leczeniu udarów w ostatnich dziesięcioleciach poprawiła się doraźna opieka nad pacjentem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ udary stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Europie.

5 korzyści medycznych, jakie daje oddział udarowy podczas ratowania pacjenta

Od czasu ich pojawienia się kilkadziesiąt lat temu oddziały udarowe umożliwiły ratowanie życia pacjentów z krytycznymi przypadkami udaru mózgu. Każdy z nas podlega temu ryzyku w pewnym momencie swojego życia. Dlatego wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego może być godną polecenia decyzją, aby zadbać o siebie i swoją rodzinę. W ten sposób łatwiej będzie otrzymać priorytetową opiekę i znaleźć się w rękach profesjonalistów, którzy będą czuwać nad naszym zdrowiem.

Jakie inne zalety zapewnia odział udarowy?

1. Odział udarowy umożliwia szybką i specjalistyczną pomoc

Udary wymagają pilnej pomocy medycznej, ponieważ każda zmarnowana minuta może kosztować życie pacjenta. Z tego powodu w kilku badaniach podkreślono, że główną korzyścią oddziału udarowego jest zapewnienie szybkiej i specjalistycznej opieki w celu poprawy rokowania choroby.

Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci z krwotokami trafiają do szpitala szybciej niż ci z zawałem serca. Można to wytłumaczyć dramatycznym początkiem choroby i zmianami w poziomie świadomości. Jednak niezależnie od przypadku, ważne jest, aby zawsze działać szybko. J eśli podejrzewasz objawy tego stanu, natychmiast udaj się na oddział udarowy.

2. Posiada niezbędny sprzęt do terminowego leczenia

Na oddziałach udarowych pacjentów z incydentami naczyniowo-mózgowymi najpierw przyjmuje się do strefy kontrolnej. Pozostają tu przez 48 do 72 godzin, aby otrzymać niezbędną opiekę neurologiczną. Podczas tej hospitalizacji monitorują ich wyspecjalizowani eksperci, dysponujący niezbędnym instrumentarium.

Na przykład wykorzystują monitory do oceny funkcji serca, funkcji układu oddechowego i temperatury. Ponadto mają wyspecjalizowane pielęgniarki, które opiekują się pacjentem i okresowo oceniają jego stan neurologiczny (stan świadomości, zdolności językowe, siła kończyn itp.).

3. Oddział udarowy zmniejsza wczesne pogorszenie stanu neurologicznego

Lekarz na oddziale udarowym.
Pomoc dla mózgu w udarze musi być szybka, ponieważ im wcześniej zostaną podjęte działania, tym mniej będzie przyszłych powikłań.

Jest to jedno z najczęstszych powikłań wśród osób po udarze, dotykające 20-30% pacjentów. Na szczęście wykazano, że przypadki wczesnych zaburzeń poznawczych można zmniejszyć nawet o 50%. Ten wynika zawdzięcza się wczesnemu wykrywaniu, skutecznemu leczeniu i wykwalifikowanemu personelowi oddziałów udarowych.

Należy podkreślić, że tego upośledzenia umysłowego nie można leczyć. Szybkie szukanie pomocy w przypadku wystąpienia objawów jest więc niezbędne, aby w jak największym stopniu mu zapobiec. Po przyjęciu na oddział, w zależności od ciężkości stanu, pacjentom z tym powikłaniem grozi kolejny udar i pogorszenie.

4. Pomaga informować ludzi

Dostęp do aktualnych informacji jest jednym z podstawowych kluczy do ratowania życia poprzez zapobieganie i szybkie działanie w sytuacjach kryzysowych. Na oddziałach udarowych odbywają się warsztaty uświadamiające. Ich celem jest nauczenie ważnych umiejętności dotyczących udarów, takich jak rozpoznawanie znaków ostrzegawczych i szybka reakcja.

W wielu przypadkach nie dochodzi do dramatycznych epizodów, takich jak krwotoki, drgawki czy nagłe omdlenia, ale organizm wysyła sygnały, które mogą zostać źle zinterpretowane. Na przykład ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy, gdy doświadczasz niestabilności, zaburzeń widzenia, bólów głowy lub zmian w mowie, pamięci i stanie psychicznym.

Osoba z udarem.
Udary nie zawsze są tak zauważalne. Czasami objawy można pomylić z innymi schorzeniami, co opóźnia konsultację.

5. Odział udarowy oferuje dostęp do operacji w nagłych wypadkach

Gdy wystąpią przypadki krwotocznej choroby naczyń mózgowych, konieczna jest pilna operacja w celu zmniejszenia ryzyka wysokiej śmiertelności w tych stanach. Dlatego też, gdy pacjenta można przewieźć na czas do najbliższego oddziału udarowego, personel może zastosować te istotne procedury i uratować mu życie.

Z kolei osoby po udarze mózgu pochodzenia sercowego wymagają operacji rewaskularyzacji bezpośredniej i kwalifikuje się do specjalnej grupy leczenia chirurgicznego w jednostkach medycznych.

Oddział udarowy uratował miliony istnień ludzkich

Chociaż te wyspecjalizowane jednostki opieki medycznej istnieją zaledwie o kilkudziesięciu lat, prawda jest taka, że dzięki ich profesjonalistom i wysokiej jakości sprzętu udało się uratować życie milionów ludzi na całym świecie.

A dzięki temu, że oferują nowe metody terapeutyczne w leczeniu określonych chorób, umożliwiają profilaktykę i leczenie udarów. Tak więc szukając pomocy w nagłych przypadkach najlepiej udać się na najbliższy oddział udarowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roquer J, Rodríguez A, Gomis M, Jiménez J, Cuadrado E, Vivanco R, Giralt E, Sepúlveda M, Pont-Sunyer C, Cucurella G, Ois A. (2008). Acute stroke unit care and early neurological deterioration in ischemic stroke. J Neurol. 2008 Jul;255(7):1012-7. doi: 10.1007/s00415-008-0820-z. Epub 2008 Jun 2. PMID: 18712428.
  • Salih F, Becker A, Andrees N, Tempel H. Aktuelle Aspekte in der Intensivtherapie des Schlaganfalls. (2022). [Update on Intensive Care Unit Management of Stroke]. Anasthesiol Intensivmed Notfallmed Schmerzther. 2022 Mar;57(3):222-229. German. doi: 10.1055/a-1374-1932. Epub 2022 Mar 23. PMID: 35320844.
  • Vega Basulto, Sergio D. (2003). La unidad de ictus. Una posibilidad promisoria. Revista Archivo Médico de Camagüey, 7(5), 626-637.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.