Cienie pod oczami – 6 urodowych trików
Cienie czy też worki pod oczami to jeden z najpowszechniejszych problemów urodowych w przypadku kobiet. Jest on wywoływany przez podniesiony poziom melaniny i rozszerzanie się naczyń krwionośnych skóry twarzy.
W połączeniu z opuchniętymi powiekami, cienie pod oczami sprawiają, że wyglądamy na wiecznie zmęczone i o wiele starzej niż wskazuje nasza metryka.
Można uznać, że worki pod oczami to poniekąd przypadłość dziedziczna; w wielu przypadkach bowiem to właśnie czynniki genetyczne decydują o tym, że cienie pojawiają się pod naszymi oczami.
Inne przyczyny to na przykład stres, niedobory witamin i substancji odżywczych czy niezdrowe nawyki pogarszające krążenie krwi.
Cienie pod oczami to dość uciążliwy problem, który nie pozwala nam cieszyć się nawet najbardziej perfekcyjnym makijażem.
Jeśli chcesz wyglądać młodo, świeżo i zdrowo, warto zadbać o swoje krążenie i kondycję skóry twarzy. Na szczęście nie musi być to kosztowne ani czasochłonne – poniżej znajdziesz aż 6 domowych sposobów, by pokonać worki i i cienie pod oczami.
1. Olejek z witaminy E
Jednym z najlepszych domowych sposobów walki z cieniami i workami jest witamina E. Substancja ta doskonale nawilża skórę, poprawia krążenie w okolicy oczu, a także minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników na komórki i tkanki naszego ciała.
Dzięki temu nie tylko zwalcza niedoskonałości naszej skóry, ale także chroni nas przed jej przedwczesnym starzeniem.
Jak skorzystać z właściwości witaminy E?
- Potrzebna będzie Ci kapsułka z witaminą E.
- Przełam kapsułkę, a uzyskany olejek zaaplikuj za pomocą palców na newralgiczny obszar twarzy.
- Następni delikatnie wklepuj witaminę w powieki i okolice oczu.
- Stosuj przed pójściem spać oraz rano, zaraz gdy wstaniesz.
2. Zimne mleko na cienie pod oczami
Zimne mleko ma działanie kojące i przeciwzapalne, dzięki czemu upora się z cieniami i opuchlizną w okolicach oczu. W dodatku ma także właściwości nawilżające, co sprawia, że chroni skórę, a także dba o jej jędrność i wytrzymałość.
Co należy zrobić?
- Zwilż bawełniany wacik lub ściereczkę zimnym mlekiem.
- Delikatnie masuj okolice oczu, zwłaszcza powieki i miejsce, gdzie występuje opuchlizna i worki.
- Pozostaw do wchłonięcia na około 10 minut, a następnie usuń pozostałości zwilżonym ręcznikiem lub ściereczką.
- Stosuj codziennie, nawet dwa razy dziennie.
Przeczytaj również: Mleko kokosowe do pielęgnacji twarzy
3. Kurkuma dla zdrowia i urody
Przeciwutleniacze oraz inne substancje aktywne obecne w kurkumie sprawiają, że jest ona idealnym domowym kosmetykiem i lekarstwem na różne dysfunkcje skóry twarzy.
Nie tylko ograniczy ona zniszczenia i degenerację komórek wywoływane przez nadmierne ich utlenienie, ale także zmniejszy widoczność worków i cieni pod oczami.
Jak wykorzystać kurkumę?
- Wymieszaj sproszkowaną kurkumę z odrobiną wody lub mleka.
- Otrzymaną pastę zaaplikuj pod oczy i na powieki.
- Pozostaw na 15 minut, następnie zmyj wodą.
- Stosuj codziennie rano, przed nałożeniem makijażu.
4. Maseczka z awokado na cienie pod oczami
Zdrowe kwasy tłuszczowe obecne w awokado zapewniają doskonałe nawilżenie skóry i znacznie niwelują opuchliznę i ciemne worki pod oczami. Awokado to naturalny środek przeciwzapalny, zapewnia także barierę ochronną skóry przed szkodliwymi czynnikami z otoczenia.
Co należy zrobić?
- Rozgnieć awokado, a otrzymaną pastę zaaplikuj pod oczy.
- Pozostaw na 15 minut, a następnie zmyj wodą.
- Stosuj codziennie, dopóki nie zauważysz poprawy.
5. Okłady z ziemniaka
Ziemniak to produkt od wieków wykorzystywany jako naturalny środek na cienie pod oczami i inne problemy skóry twarzy. Nie tylko zapewnia on odświeżenie skóry, ale także odmładza ją, zapobiega starzeniu i rozświetla, zwalczając przy okazji stany zapalne i przebarwienia.
Jak wykorzystać właściwości ziemniaka?
- Obierz ziemniak i pokrój go w plastry.
- Następnie włóż do zamrażalki na kilka godzin.
- Wykorzystaj zmrożone plastry jako okłady na opuchnięte powieki i zmęczone oczy.
- Zmieniaj okłady z ziemniaka, gdy tylko plaster osiągnie temperaturę pokojową.
- Cały ,,zabieg” powinien trwać około 8-10 minut.
- Stosuj tyle razy, ile to konieczne, aby uporać się z cieniami i workami pod oczami!
Przeczytaj również: Surowy ziemniak – jego 5 największych zalet dla Twojej skóry
6. Jabłka
Jabłka to owoce będące źródłem taniny, substancji ujędrniającej skórę i zmniejszającej widoczność przebarwień i zacienienia.
Co więcej, owoce te dostarczają także dużą dawkę rozpuszczalnej witaminy B i C, a także wiele niezbędnych minerałów, które dogłębnie odżywiają skórę pod oczami.
Jak wykorzystać jabłko?
- Ugotuj dojrzałe jabłko, rozgnieć je widelcem, a uzyskaną papkę zaaplikuj na skórę twarzy – zwłaszcza w okolicy oczu.
- Pozostaw na 20-30 minut, a następnie spłucz zimną wodą.
- Po takim zabiegu zaaplikuj krem nawilżający.
- Powtarzaj codziennie rano przed innymi elementami codziennej rutyny.
Jak widzisz w Twojej własnej kuchni z pewnością znajdziesz co najmniej kilka naturalnych produktów, które pomogą Ci uporać się z cieniami i workami pod oczami. Koniecznie wypróbuj kilka z nich i odzyskaj młody i zdrowy wygląd!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Thiele, J. J., & Ekanayake-Mudiyanselage, S. (2007). Vitamin E in human skin: Organ-specific physiology and considerations for its use in dermatology. Molecular Aspects of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.mam.2007.06.001
- Vaughn, A. R., Branum, A., & Sivamani, R. K. (2016). Effects of Turmeric (Curcuma longa) on Skin Health: A Systematic Review of the Clinical Evidence. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5640
- Duarte, P. F., Chaves, M. A., Borges, C. D., & Mendonça, C. R. B. (2017). Avocado: Characteristics, health benefits, and uses. International News on Fats, Oils and Related Materials. https://doi.org/10.1590/0103-8478cr20141516
- Ezekiel, R., Singh, N., Sharma, S., & Kaur, A. (2013). Beneficial phytochemicals in potato – a review. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.04.025
- Boyer, J., & Liu, R. H. (2004). Apple phytochemicals and their health benefits. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-3-1