Brzuch - co mówi o Twoim zdrowiu?

Kortyzol, czyli hormon stresu, może prowadzić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Ogranicz spożycie kawy i więcej odpoczywaj, aby uniknąć tego problemu.
Brzuch - co mówi o Twoim zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2018

Brzuch to centralna część naszego ciała, istne centrum dowodzenia. Nic więc dziwnego, że to właśnie po jego kształcie i kondycji możemy ocenić ogólny stan naszego zdrowia. Istnieje kilka podstawowych typów, po których możemy stwierdzić, jakie zmiany zachodziły w naszym ciele w ostatnim czasie.

Inaczej wygląda brzuch osoby cierpiącej na retencję płynów w organizmie, a zupełnie inaczej brzuch kobiety, która niedawno urodziła dziecko. Nie bez znaczenia są także nawyki żywieniowe – szczególnie szkodliwe dla wyglądu brzucha są produkty o wysokiej zawartości tłuszczu.

Co Twój brzuch mówi o Tobie?

Wiele kobiet marzy o tym, by mieć doskonale płaski, jędrny i umięśniony brzuch. Liczne panie decydują się więc na rygorystyczne diety i spędzają godziny na siłowni. Zdarza się jednak, że nawet stosując się do wszystkich zasad i wytycznych, wciąż nie mogą osiągnąć swojego celu.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie wybrały odpowiedniej ścieżki odchudzania w zależności od typu swojego brzucha.

Dopiero, gdy zdasz sobie sprawę, co kształt i typ Twojego brzucha mówi o Tobie i Twoim zdrowiu, będziesz w stanie wybrać odpowiedni program odchudzający i ujędrniający, który przyniesie Ci najwięcej korzyści.

Zgubienie brzuszka to nie tylko tysiące ćwiczeń i długotrwałe głodzenie się. Istnieje wiele skuteczniejszych i znacznie bezpieczniejszych sposobów.

1. Wzdęty brzuch

Najbardziej charakterystyczną cechą takiego brzucha jest to, że rano wydaje się być niemal kompletnie płaski, a dopiero po całym dniu staje się wzdęty i opuchnięty. Dzieje się tak za sprawą kumulujących się w organizmie gazów i niestrawności wywoływanych przez nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Problem ten dotyczy nie tylko osób z nadwagą, ale i osób szczupłych. Najczęściej ma to związek z nietolerancją pokarmową i alergiami. Wzdęcia mogą mieć także źródło w tak zwanym ,,zespole jelita leniwego” wywoływanym przez niedobory pewnych substancji w diecie.

Tkanka tłuszczowa na brzuchu

Oznacza to, że Twój żołądek przyzwyczajony do jedzenia w kółko tego samego, może nie dawać innych specyficznych objawów, że coś mu szkodzi. Jedząc to samo kilka razy w tygodniu, możemy nie rozpoznać nietolerancji na dany produkt.

Jak wykryć nietolerancję pokarmową?

Do najczęstszych alergii pokarmowych możemy zaliczyć nietolerancję na laktozę, drożdże, alkohol, pszenicę i gluten. Aby stwierdzić, który produkt Ci szkodzi, należy stopniowo eliminować poszczególne składniki i przez jakiś czas obserwować reakcję organizmu i swój brzuch.

Gdy już uda Ci się określić, który produkt wywołuje wzdęcia i opuchliznę, wyklucz go ze swojej diety. W przypadku ,,zespołu jelita leniwego” może być Ci trudno przyzwyczaić się do nowej diety, ale uwierz, że naprawdę warto podjąć ten wysiłek.

Aby poprawić zdrowie i wygląd brzucha istotne jest zróżnicowanie diety. Zadbaj o pożywne i pełnowartościowe śniadanie oraz unikaj produktów takich jak kawa. Oto kilka dodatkowych zasad:

  • Nie jedz późno w nocy.
  • Pij dużo wody w ciągu dnia.
  • Wzbogać swój jadłospis o zdrowe naturalne probiotyki, które pobudzą Twoją florę jelitową do pracy.

2. Brzuch poporodowy

Jeśli w ostatnim czasie (nawet w ciągu ostatnich dwóch lat) urodziłaś dziecko, Twój brzuch z pewnością wygląda inaczej niż przed ciążą. Jego dolna część jest bardziej wystająca. Jest to zupełnie normalne, jako że w czasie ciąży macica obniża się pod wpływem ciężaru.

Po porodzie minimum powrotu do normalnego stanu to sześć tygodni, czasami jednak trwa to dłużej.

Warto podkreślić, że nie należy rozpoczynać intensywnego programu treningowego następnego dnia po porodzie. Zdaniem lekarzy optymalny czas przerwy to około trzy miesiące. Dopiero po tym czasie można zacząć na spokojnie zająć się powrotem do dawnej sylwetki.

Nie warto popadać w obsesję! W okresie połogu najważniejsze jest zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

Serce na brzuchu

Kiedy już minie pierwszy szok i stres, możesz zająć się swoim ciałem. Przede wszystkim wzbogać swoją dietę o suplementy diety ze zdrowymi tłuszczami (np. z ryb i nasion). Pobudzą one spalanie tkanki tłuszczowej i unormują wydzielanie niektórych hormonów.

Warto też zażywać zdrowe kwasy tłuszczowe obecne w takich produktach jak awokado, łosoś czy nasiona chia. Zapewnisz sobie tym samym wiele substancji odżywczych, zwalczysz zmęczenie i zwiększysz przyswajanie witamin.

Aby przywrócić dobrą kondycję swojego brzucha, warto zacząć od ćwiczeń mięśni dna miednicy, a nie mięśni brzucha. Najpopularniejszymi ćwiczeniami tego typu są tzw. ćwiczenia Kegla. Tego rodzaju trening pozwoli na szybszą i skuteczniejszą regenerację mięśni po porodzie.

3. Wypukłe podbrzusze

Jest to typowy problem zapracowanych kobiet. Urodziły one kiedyś dziecko, a teraz z powodu braku czasu lub rutyny ciągle powtarzają te same ćwiczenia i jedzą te same produkty kilka razy w tygodniu.

Wszystkie inne części ciała wyglądają dobrze, a do sylwetki nie można się przyczepić; jedynym mankamentem jest wypukłe podbrzusze.

Odsłonięty brzuch i tkanka tłuszczowa

Złe nawyki, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia lub ich zbytnia powtarzalność sprawiają, że wprawdzie spalamy tkankę tłuszczową z ramion, bioder i nóg, ale nie starcza nam już czasu i energii na pracę nad mięśniami brzucha.

Co więcej, kluczowe z walce z wystającym podbrzuszem są prawidłowe nawyki żywieniowe, które zapobiegną wzdęciom i zaparciom.

  • Jedz więcej zielonych liściastych warzyw, produktów z pełnego ziarna i owoców.
  • Urozmaicaj swój program treningowy. Zamiast samych brzuszków zacznij robić też pompki czy ćwiczenia wytrzymałościowe.
  • Wybierz trening obwodowy, który zawiera zarówno ćwiczenia wzmacniające, jak i aerobowe. Oczywiście możesz także robić przysiady albo ćwiczyć na skakance.

Przeczytaj także artykuł: Skakanka i jej 6 niezwykłych zalet

4. Brzuch osoby zestresowanej

Wiele godzin spędzanych przed monitorem komputera i podjadanie niezdrowych przekąsek to czynniki, które odbijają się na Twoim zdrowiu na wiele różnych sposobów. Jedną z głównych konsekwencji jest odkładanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Cechą charakterystyczną brzucha osoby zestresowanej i przepracowanej jest widoczna opuchlizna w rejonie od przepony do pępka.

Nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie złymi nawykami żywieniowymi, ale także produkcją hormonu stresu zwanego kortyzolem, który przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej w tym rejonie naszego ciała.

Tłuszczyk na brzuchu

Jeśli pijesz zbyt dużo kawy, zajadasz się przetworzoną żywnością i nie pilnujesz stałych godzin posiłków, prędzej czy później ten problem dopadnie również Ciebie. Aby temu zapobiec musisz więcej odpoczywać i pozwolić swojemu ciału na samoistną regenerację. Dzięki temu będziesz mniej jeść, ograniczysz też poziom stresu.

Co więcej, z przemęczeniem także można walczyć z pomocą produktów o wysokiej zawartości substancji odżywczych, takich jak orzechy.

Zmniejsz dzienne spożycie kawy do dwóch filiżanek, wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga. Możesz też po prostu raz na jakiś czas pójść na odprężający spacer.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.