Bezpłodność u kobiet - 6 najczęstszych przyczyn

W przypadku niepłodności konieczne jest znalezienie przyczyny, aby właściwie ją leczyć. Aktualnie bezpłodność u kobiet często może zostać wyleczona - czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Bezpłodność u kobiet - 6 najczęstszych przyczyn
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Bezpłodność to niezdolność do poczęcia dziecka po upływie roku współżycia lub stosunków bez zabezpieczenia. Chociaż płodność u kobiet zmniejsza się z wiekiem – należy pamiętać, że to nie tylko problem kobiet; mężczyźni mogą również mieć problemy z płodnością.

Również bezpłodność u kobiet nie oznacza niemożności zajścia w ciążę. Są pary, które są w stanie począć dziecko po uzyskaniu pomocy medycznej. Szacuje się, że około 30% bezpłodności spowodowanych jest innym problemem w ciele kobiety. Problemy te mogą wynikać z różnych czynników, z których wiele można leczyć.

Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny problemów. Lekarz może zdiagnozować przyczynę niepłodności u kobiety na kilka różnych sposobów. Obejmują one wizytę u lekarza, wykonanie badań krwi i USG miednicy lub zdjęć rentgenowskich, a czasami laparoskopię.

Bezpłodność u kobiet – jakie są najczęstsze przyczyny?

U kobiet najczęstszymi przyczynami niepłodności są:

1. Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS to stan, w którym jajniki wydzielają anormalne ilości androgenów (męskich hormonów), które często powodują problemy z owulacją. Kobiety z PCOS mają powiększone jajniki, które zawierają wiele małych cyst.

Torbiele na jajnikach Zespół policystycznych jajników.

2. Endometrioza

Endometrioza występuje, gdy komórki endometrium (komórki wewnątrz macicy) wyrastają poza nią. Zniekształcona z powodu endometriozy budowa anatomiczna może blokować lub zmieniać funkcję jajowodów. W ten sposób zapobiega ona przenikaniu plemników do jaja w celu jego zapłodnienia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł:  Endometrioza – przyczyny i leczenie

3. Fibroidy mogą powodować bezpłodność

Fibroidy są masami nienowotworowymi, które pojawiają się w macicy lub szyjce macicy. Jedna na cztery kobiety w wieku od 30 do 40 lat ma włókniaki macicy.

Fibroidy mogą powodować blokady w jajowodach, uniemożliwiając przylgnięcie zarodka do ściany macicy, powodując w ten sposób poronienie. Wpływ włókniaków na płodność zależy od ich wielkości i umiejscowienia.

Kobieta i fibroidy.

4. Wczesna menopauza wpływa na bezpłodność

Wczesna niewydolność jajników nazywana jest również wczesną menopauzą. Jest to stan, w którym jajniki przestają owulować wcześniej niż zwykle. Zakres wieku średniego dla menopauzy wynosi od 45 do 55 lat.

Inne stany, które mogą ją wywołać – to zaburzenia tarczycy i choroby genetyczne.

Wiek kobiety jest ważnym czynnikiem i najważniejszym wskaźnikiem jej zdolności do poczęcia. Wskaźniki poczęcia dla normalnych zdrowych par w najlepszym przypadku wynoszą 20-25% na cykl menstruacyjny. Gdy kobieta osiągnie wiek 35 lat – jej płodność zaczyna spadać.

W wieku 40 lat eksperci szacują, że wskaźnik poczęcia mieści się w przedziale 8-10% na miesiąc. W wieku 43 lat wskaźnik możliwości zajścia w ciążę może wynosić nawet 1-3% miesięcznie.

Oprócz zmniejszenia częstości występowania ciąż związanych z wiekiem kobiety obserwuje się również znaczny wzrost ryzyka poronienia i nieprawidłowości chromosomalnych u dziecka.

Wizyta u ginekologa.

5. Nieregularne cykle menstruacyjne

Nieregularne cykle mogą sugerować problem z owulacją. Średnia długość cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni, ale może wynosić od 25 do 35 dni. Cykl zależy od złożonej interakcji hormonów, więc każda nierównowaga hormonalna może powodować nieregularne okresy.

Chociaż nieregularne cykle nie są w większości przypadków niebezpieczne, ważne jest, aby ustalić przyczynę.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący:  Kolor krwi menstruacyjnej – co mówi o stanie Twojego zdrowia?

6. Niewyjaśniona bezpłodność

Szacuje się, że około 10% niepłodności pozostaje niewyjaśnione, nawet po dokładnej ocenie medycznej.

Leczenie bezpłodności

Po ustaleniu przyczyny niepłodności można sporządzić plan leczenia. Możliwości leczenia niepłodności żeńskiej obejmują:

  • Indukcję owulacji

Indukcja owulacji obejmuje stosowanie leków (Clomid lub hormon folikulotropowy) w celu regulacji owulacji i stymulacji jajników. Indukcja owulacji często łączy się z inseminacją domaciczną. W tej procedurze nasienie jest umieszczane bezpośrednio do macicy kobiecej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Kobieta patrzy na wynik testu ciążowego Problem z zajściem w ciążę. Bezpłodność

  • Zabieg chirurgiczny

Zabiegi chirurgiczne często zwiększają szanse poczęcia, gdy przyczyną niepłodności są wcześniejsze stany zapalne, infekcje lub blizny, które spowodowały stany takie jak mięśniaki macicy, endometriozę i inne problemy z macicą.

  • Zapłodnienie in vitro (IVF)

Para może zastosować zapłodnienie in vitro, gdy organizm nie zareagował na inne interwencje medyczne lub chirurgiczne. Polega ona na zapłodnieniu jaja plemnikiem w inkubatorze na zewnątrz ciała. Następnie specjalista przenosi embrion z powrotem do macicy.

Podczas gdy bezpłodność może być trudnym doświadczeniem dla Ciebie i Twojego partnera, dobrą wiadomością jest to, że zazwyczaj możliwe jest leczenie tego problemu. Nie rozpaczaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roupa, Z., Polikandrioti, M., Sotiropoulou, P., Faros, E., Koulouri, A., Wozniak, G., & Gourni, M. (2009). Causes of infertility in women at reproductive age. Health Science Journal.
  • Brugo-Olmedo, S., Chillik, C., & Kopelman, S. (2001). Definition and causes of infertility. Reproductive BioMedicine Online. https://doi.org/10.1016/S1472-6483(10)62193-1
  • Bulletti, C., Coccia, M. E., Battistoni, S., & Borini, A. (2010). Endometriosis and infertility. Journal of Assisted Reproduction and Genetics. https://doi.org/10.1080/00362177985380601
  • Maheshwari, A., Hamilton, M., & Bhattacharya, S. (2008). Effect of female age on the diagnostic categories of infertility. Human Reproduction. https://doi.org/10.1093/humrep/dem431

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.