Wykorzystanie cytryny w sprzątaniu domu - doskonałe pomysły
Cytryna jest bardzo cenionym owocem i często wykorzystywana jest w gastronomii, ale sprawdza się również w domowych porządkach. Ten mały, kwaśny owoc ma właściwości dezodoryzujące i antybakteryjne, dzięki czemu jest doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej. Podamy dziś kilka niesamowitych pomysłów, dzięki którym możesz używać cytryny do sprzątania domu. Warto wiedzieć, jak je wykorzystać, ponieważ owoce te są stosunkowo tanie. No to ruszamy!
Wykorzystanie cytryny w domowych porządkach
Aby usunąć tłuszcz, nabłyszczyć niektóre rzeczy i pozostawić przyjemny aromat… tak mówią mamy i babcie o zaletach stosowania cytryny w czyszczeniu. Cóż, prawda jest taka, że mają całkowitą rację!
Co ciekawe, jej skuteczność jako środka przeciwbakteryjnego została udowodniona przy różnych okazjach. Na przykład badanie (w języku hiszpańskim) przeprowadzone przez Pan American Health Organization (PAHO) stwierdza, że sok z cytryny jest naturalnym środkiem biobójczym przydatnym do dezynfekcji wody pitnej.
Jednak w pracy uniwersyteckiej wyjaśniono również, że ta metoda jest skuteczna tylko w przypadku eliminacji E. coli, ale pomija inne bakterie z grupy coli. Przy pomocy cytryny nie uzdatnisz więc wody w 100 procentach. Mamy jednak dane, które mówią, że ten owoc może chronić nasze zdrowie przed niektórymi innymi rodzajami infekcji.
1. Eliminuje tłuszcz z kuchni
Często zdarza się, że kafle są wypełnione tłuszczem, zwłaszcza te znajdujące się najbliżej kuchenki. Wynika to z faktu, że podczas gotowania cząsteczki lipidów rozprzestrzeniają się i przyklejają do ścian. Aby rozwiązać ten niewygodny problem, możesz w prosty i bardzo naturalny sposób zrobić odtłuszczacz.
Wykonaj następujące kroki:
- Weź średnią lub dużą butelkę z rozpylaczem i napełnij ją do połowy skórkami z cytryny.
- Zalej cytrynę białym octem i pozostaw na kilka tygodni.
- Użyj sitka do oddzielenia płynu i gotowe. Zobaczysz, jak łatwo możesz pozbyć się przyklejonego tłuszczu w kuchni.
2. Odśwież lodówkę cytrynami
Istnieje wiele powodów, dla których lodówka czasem brzydko pachnie. Być może jakieś jedzenie zalegało w niej zbyt długo lub nie masz czasu na sprzątanie tak dokładne, jak lubisz. W każdym razie przy wykorzystaniu odrobiny soku z cytryny możesz rozwiązać ten problem.
Wykonaj następujące czynności:
- Wyciśnij kilka cytryn, aż uzyskasz pełną miskę soku.
- Możesz umieścić go na dolnej półce lodówki i pozostawić, aby neutralizował zapachy.
Możliwe jest również namoczenie wacika w soku i włożenie go do lodówki. Inną opcją jest przecięcie cytryny na pół i pozostawienie jej w miseczce mięsistą stroną do góry.
Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, należy pozwolić jej działać przez kilka tygodni. Zastosuj to w praktyce, a zauważysz, że przykry zapach odejdzie do przeszłości.
Oczywiście sposób ten sprawdzi się najlepiej po gruntownym czyszczeniu lodówki. Z cytryną rezultat zachowa się na dłużej.
Przeczytaj również: Tabletki z sody oczyszczonej – dezynfekcja toalety
3. Usuń plamy i zapachy z deski do krojenia
Drewniane deski do krojenia mają tendencję do tego, że gromadzą się na nich plamy i pozostają różne zapachy. Z czasem stają się one trudniejsze do usunięcia. Z cytryną możesz jednak zrobić wszystko.
Możesz to zrobić w ten sposób:
- Posyp deskę gruboziarnistą solą.
- Przekrój cytrynę na pół i wcieraj ją w deskę przez dwie minuty.
- Spłucz, a zauważysz dużą zmianę na powierzchni.
- Następnie wysusz i gotowe.
4. Czyszczenie piekarnika lub kuchenki mikrofalowej
Piekarnik i kuchenka mikrofalowa to dwa urządzenia, w których gromadzi się dużo tłuszczu i nie zawsze łatwo go usunąć. Istnieje oczywiście wiele produktów, które działają dobrze, ale mogą być nieco agresywne w stosunku do rodzaju powłoki, do której będą użyte.
Jeśli nie chcesz ryzykować ich uszkodzenia, polegaj na kwasie cytrynowym. Oto co należy zrobić:
- Wyciśnij sok z dwóch cytryn i wlej do naczynia do zapiekania. Resztę cytryny zostaw.
- Napełnij je wodą do 1/3 objętości i wstaw do piekarnika nagrzanego do 65 stopni Celsjusza na 30 minut lub do momentu, aż woda osiągnie punkt wrzenia.
- Wyłącz, pozwól piekarnikowi ostygnąć i wyczyść jego wnętrze gąbką.
5. Czyszczenie tarki
Tarki pudełkowe są bardzo przydatne, ale mają tendencję do gromadzenia mazi w swoich małych otworach, ponieważ nie zawsze łatwo je umyć. Jeśli masz ten problem, rozważ następujące kroki:
- Weź tarkę i zetrzyj cytrynę po mięsistej stronie.
- Możesz użyć wcześniej wyciskanej cytryny.
- Zostaw na jakiś czas i pozwól sokowi zadziałać.
- Po umyciu tarki zobaczysz, jaka będzie czysta i lśniąca.
6. Pożegnaj się z plamami rdzy
Plamy rdzy na nożach lub powierzchniach powstają w wyniku pozostawienia ich bez wysuszenia. Nie są one tak łatwe do usunięcia i mogą rozprzestrzeniać się coraz bardziej.
Oto co możesz zrobić:
- Przygotuj odpowiednią ilość soku z cytryny.
- Powinno wystarczyć do namaczania zardzewiałych narzędzi przez około 10 minut.
- W tym czasie kwas zawarty w cytrynie rozluźni rdzę.
- Umyj każdą rzecz i spłucz, a zobaczysz rezultaty.
Zobacz też: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?
7. Czyszczenie okien
Nie ma nic skuteczniejszego do czyszczenia i nabłyszczania okien niż domowy środek czyszczący na bazie soku z cytryny. Wykonaj poniższe kroki:
- Do szklanki wody należy dodać 3 łyżki soku z cytryny.
- Dodaj tę mieszaninę do butelki z rozpylaczem, aby lepiej ją rozprowadzić.
- Do suszenia użyj mikrofibry. Dzięki temu uzyskasz naturalne, wolne od zarysowań, czyste i błyszczące wykończenie!
8. Lśniąca toaleta
Kamień wapienny i codzienne korzystanie z toalety tworzą w środku irytujące ciemne pierścienie. Powodują one również utratę połysku.
Aby o tym zapomnieć, wykonaj następujące kroki:
- Załóż rękawiczki, aby zadbać o swoje dłonie.
- Posyp solą połówkę cytryny.
- Wyszoruj toaletę przy jej pomocy i gotowe.
- Aby zwiększyć skuteczność, możesz dodać trochę sody oczyszczonej.
9. Polerowanie drewnianych mebli cytryną i oliwą z oliwek
Jeśli masz ładne drewniane meble, użyj mieszanki oliwy z oliwek i soku z cytryny, aby je wypolerować. Jak to zrobić?
- Wymieszaj jedną szklankę oliwy z oliwek i pół szklanki soku z cytryny.
- Mieszankę zaaplikuj na drewno jak każdy inny produkt.
Upewnij się, że używasz jej tylko do drewna.
10. Wybielanie ubrań
Białe ubrania z czasem stają się żółtawe pod wpływem potu i produktów, których używasz na co dzień, takich jak dezodorant. Ostatni z pomysłów na wykorzystanie cytryny w domowych porządkach stanowi alternatywę dla wybielacza:
- Litr wody doprowadź do wrzenia (lub tyle, aby zanurzyć ubranie).
- Gdy osiągnie punkt wrzenia, wyłącz ogień i dodaj kilka plasterków cytryny lub nieco samego soku.
- Umieść w roztworze swoje ubrania i pozostaw na jakiś czas.
- Popraw wyniki, dodając łyżkę sody oczyszczonej.
- Teraz wystarczy wyprać je w tradycyjny sposób.
Jak widać, istnieje wiele sposobów wykorzystania cytryny do sprzątania domu. Można ją wykorzystać praktycznie do wszystkiego. Dzięki niej możesz skutecznie dezynfekować, dodać połysku, przywrócić biel czy usunąć rdzę.
Zachęcamy do wypróbowania tego naturalnego, taniego i bezpiecznego produktu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Apelblat, A. (2014). Citric acid. Springer.
- D’Aquino, Miguel; Teves, Sergio A. El limón como biocida natural para desinfectar las aguas de consumo. Boletín de la Oficina Sanitaria Panamericana (OSP); 117 (4), oct. 1994.
- Reena, R., Sindhu, R., Balakumaran, P. A., Pandey, A., Awasthi, M. K., & Binod, P. (2022). Insight into citric acid: A versatile organic acid. Fuel, 327, 125181.
- Salazar, M.; Rodas, M.; Axpuaca, Y.; Solís, K. Efectividad del método de purificación de agua con limón y luz solar, en contraste con el método de agua clorada. Universidad de San Carlos de Guatemala. 2019.
- Vandenberghe, L. P. S., Rodrigues, C., De Carvalho, J. C., Medeiros, A. B. P., & Soccol, C. R. (2017). Production and application of citric acid. In Current developments in biotechnology and bioengineering (pp. 557-575). Elsevier.