Wszy i gnidy: jak się ich pozbyć?

Oprócz powszechnie znanego nam octu, istnieją również inne równie skuteczne środki lecznicze, które są pozbawione nieprzyjemnego zapachu.
Wszy i gnidy: jak się ich pozbyć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wszy, którymi dzieci mogą zarazić się niemal w każdym przedszkolu, szkole czy na placu zabaw, to bardzo powszechny problem i zmartwienie wielu rodziców. Warto więc poznać kilka naturalnych sposobów na pozbycie się wszy oraz gnid.

Naturalne sposoby na wszy, zamiast środków chemicznych

W każdej aptece czy supermarkecie pełno jest różnego rodzaju środków chemicznych przeciwko wszom i gnidom. Nigdy jednak nie możesz być w stu procentach pewien, czy zawarte w nich substancje są całkowicie nieszkodliwe dla Twojego dziecka, zwłaszcza, gdy jest jeszcze małe.

Produkty te często wywołują wysypkę i alergie, a zawarte w nich składniki są zbyt silne dla delikatnej skóry głowy. Na domiar złego – nie są też zbyt skuteczne, gdyż po zakończeniu kuracji, problem wszy szybko powraca.

kobieta wyjmuje wszy i gnidy

Wszy to bardzo uciążliwe pasożyty, ich obecność wywołuje ból i dyskomfort. Warto więc skłonić się ku naturalnym metodom walki z tym problemem, które są o wiele skuteczniejsze i wypróbowane przez pokolenia.

Domowe sposoby na wszy i gnidy

Stare i sprawdzone metody w szybki i naturalny sposób pomogą Ci pozbyć się problemu wszy z Twojego domu. Oto najbardziej znane domowe sposoby:

  • Napar z liści eukaliptusa:

Możesz przyrządzić go sam w domu lub kupić gotowy w sklepie zielarskim. Do jednorazowego zastosowania są Ci potrzebne dwie szklanki przegotowanej ciepłej lub letniej wody. Wylej mieszankę bezpośrednio na głowę dziecka i delikatnie wcieraj we włosy i skórę głowy, gdzie wszy żyją i składają jaja. Możesz spłukać głowę lub zostawić substancję na włosach.

  • Napar z rozmarynu:

Jest to bardzo skuteczne lekarstwo na wszy. Przygotowanie i sposób zastosowania jest taki sam jak w przypadku eukaliptusa.

kobieta wyjmuje wszy i gnidy
  • Esencja lawendowa:

Możesz ją znaleźć w zwykłych sklepach, pamiętaj jednak, by wybrać naturalny produkt bez żadnych domieszek, gdyż tylko taki będzie odpowiednio skuteczny. Do zastosowania lekarstwa użyj rękawiczek. Zaaplikuj zaledwie kilka kropel esencji bezpośrednio na głowę, następnie wetrzyj dokładnie we włosy i skórę, a później spłucz.

Podobno jest to najlepszy sposób, by zapobiec ,,wczepianiu” się wszy we włosy. Jest tak dlatego, że ocet to dość silny środek, który niezwłocznie zabija pasożyty. Wymieszaj 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu i zastosuj bezpośrednio na głowę po kąpieli.

Można również spryskiwać głowę odrobiną tej mieszanki przed wyjściem z domu, jednak wiąże się to z nieprzyjemnym zapachem i nieestetycznym wyglądem włosów.

kobieta wyjmuje wszy i gnidy
  • Olejki aromatyczne:

Wśród tych, które pomogą Ci uporać się ze wszami są między innymi: olejki kokosowe, jaśminowe, pelargoniowe czy anyżowe. Wystarczy zaaplikować kilka kropel olejku bezpośrednio na skórę głowy, na przykład, jako dodatek do terapii octem jabłkowym. Dodatkową zaletą jest fakt, że olejki doskonale wpływają na kondycję i wygląd włosów!

  • Majonez:

Jest to dobra metoda na pozbycie się wszy, zwłaszcza dla osób dorosłych. Nałóż jedną lub więcej łyżkę stołową majonezu – bezpośrednio na suche włosy. Upewnij się, że wszystkie cebulki i cała skóra głowy są dokładnie pokryte tą maską. Oleista i ciężka struktura majonezu ma za zadanie odciąć dopływ tlenu do wszy i gnid żyjących we Twoich włosach.

Dla lepszego efektu możesz założyć na głowę czepek kąpielowy i pozostawić na co najmniej 8 godzin, na przykład na noc lub gdy przez cały dzień nie ruszasz się z domu. Po tym czasie, zdejmij czepek i spłucz włosy jak najcieplejszą wodą. Podziel włosy na pasma i dokładnie wyczesz grzebieniem, rób to jednak delikatnie, aby nie wyrywać włosów. Zabieg możesz powtórzyć po 7-10 dniach.

Dziecko w masce na włosach na wszy i gnidy
  • Oliwa z oliwek:

Podgrzej całe naczynie oliwy i gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, nałóż na skórę głowy i włosy po kąpieli. Wcieraj substancję kolistymi ruchami i załóż czepek kąpielowy na głowę. Pozostaw na noc, a rano spłucz dokładnie ciepłą wodą.

Następnie, delikatnie wyczesz włosy grzebieniem. Powtarzaj zabieg przez 3 dni z rzędu. Uporasz się z problemem wszy, a dodatkowo Twoje włosy będą lśniące i gładkie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.