Oczy pieką i swędzą? Są na to naturalne rady!

Może wielu jeszcze o tym nie wie, ale według medycyny chińskiej nasze oczy są odzwierciedleniem stanu wątroby.
Oczy pieką i swędzą? Są na to naturalne rady!

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Najczęściej, gdy czujemy, że oczy zaczynają nas szczypać, piec i swędzieć najprawdopodobniej jest to wynikiem rozwijającej się infekcji takiej jak zapalenie spojówki. Może być również spowodowane syndromem suchego oka, efektem alergii lub towarzyszyć alergicznemu nieżytowi nosa.

Czy wiesz jednak, że istnieją inne czynniki, takie jak makijaż czy nawet światło niektórych żarówek, które mogą doprowadzić do tego, że oczy ulegają podrażnieniu? Dziś w artykule przybliżymy kilka naturalnych środków, które pomogą poprawić ich stan.

Oczy – delikatny i wrażliwy narząd

Oczy a wątroba

Może wielu jeszcze o tym nie wie, ale według medycyny chińskiej nasze oczy są odzwierciedleniem stanu wątroby. Dlatego, jeżeli uskarżasz się na dolegliwości tego narządu, powinieneś najpierw spróbować przywrócić równowagę swojej wątrobie. Pomogą w tym zioła takie jak:

Mniszek lekarski na zdrowe oczy
  • ostropest (Silybum Adans)
  • karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)
  • boldoa aromatyczna (Peumus boldus)
  • mniszek lekarski (Taraxacum officinale)

Zaleca się przyjmowanie naparu każdego dnia i jednocześnie aplikowanie preparatu bezpośrednio na oczy.

Odżywianie w wypadku syndromu suchego oka

Jeżeli syndrom suchego oka to również Twój problem, oprócz stosowania kropli do oczu, zaleca się włączenie do codziennej diety produktów bogatych w zdrowe tłuszcze. Na pewno powinny znaleźć się w niej:

  • olej lniany
  • olej sezamowy
  • oliwa z oliwek
  • orzechy
  • awokado

Problemy z oczami a alergiczny nieżyt nosa

Kiedy czujemy, że oczy zaczynają nas swędzieć, możemy być pewni, że w krótkim czasie również się one zaczerwienią, a być może nawet może dojść do powstania stanu zapalnego.

Dyskomfort ten najczęściej odczuwalny jest wiosną i jesienią, kiedy to nieżyt nosa jest czymś dobrze znanym, szczególnie alergikom. Często towarzyszy mu również uciążliwy kaszel.

W takich wypadkach zaleca się przyjmowanie homeopatycznego medykamentu Apis Mellifica 15 CH w dawce trzech granulek pod język. Należy go stosować trzy razy dziennie pomiędzy posiłkami i nie mieszać z napojami, produktami o mocnych smakach ani produktami miętowymi.

Problemy z oczami spowodowane infekcją

Jeżeli to, co nam dolega, jest spowodowane infekcją, tak jak to ma miejsce w wypadku zapalenia spojówek, przyspieszyć leczenie lub zapobiec ewentualnym powtórnym epizodom można poprzez wzmocnienie działania układu odpornościowego organizmu. W tym celu dieta powinna zostać uzupełniona o:

Echinacea - fioletowy kwiat
  • jeżówkę purpurową (Echinacea purpurea (L.) Moench.)
  • kit pszczeli, propolis
  • pyłek pszczeli
  • witaminę C

Właściwości miodły indyjskiej

Drzewo Neem, a inaczej modła czy też melia indyjska (Azadirachta indica L.) to gatunek drzewa pochodzący z Indii i już od dawna stosowany jest jako naturalny środek leczniczy.

W wypadku oczu modła bardzo dobrze sprawdza się przy łzawieniu spowodowanym alergiami, zapaleniu spojówek, zaczerwienieniu, podrażnieniach i swędzeniu.

Wystarczy rozcieńczyć kilka kropli olejku z drzewa Neem w 50 ml oczyszczonej wody i dobrze go wymieszać. Zanurzyć w mieszance dwa waciki i przyłożyć je do zamkniętych oczu. Pozostawić do działania na około 10-15 minut. Można stosować codziennie aż do zanotowania poprawy.

Ostrożnie z makijażem oczu

Osoby często uskarżające się na podrażnienia i swędzenia powinny ostrożnie dobierać kosmetyki do makijażu oczu. Zawsze powinny być one hipoalergiczne i wykonane na bazie naturalnych składników.

Alternatywą do wykonania makijażu, a przy tym wykorzystanie zdrowotnych właściwości może zapewnić nam użycie kholu lub kajalu. To dwie nazwy tego samego kosmetyku, który stosowany jest przez kobiety w krajach arabskich.

Wcześniej stosowano jako lek w wypadkach problemów z oczami. Dziś wykorzystywany jest do robienia trwałego i intensywnego makijażu.

Jest to pasta wykonana z olejów i innych naturalnych składników, bazująca na węglu z właściwościami bakteriobójczymi. Kosmetyk ten nawilża, odświeża, a także działa jako filtr chroniąc oczy przed działaniem promieni słonecznych.

Dziewczynka umalowana khajalem

Jeżeli po zastosowaniu odczujesz delikatnie pieczenie, oznacza to, że produkt zaczął eliminować obecne bakterie. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, czy kosmetyk nie powoduje alergii. Do demakijażu najlepiej stosować oleje roślinne takiej jak sezamowy, migdałowy czy oliwę z oliwek.

Żarówki, których używamy na co dzień a nasze oczy

Jeżeli po spędzeniu wielu godzin w jednym miejscu – nie ma znaczenia czy jest to praca, czy dom – zaczynamy odczuwać dyskomfort, warto wtedy mieć na uwadze to jakich żarówek używamy do oświetlenia pomieszczeń, w których się znajdujemy.

Te, które są dziś używane najczęściej, tworzą pole magnetyczne i emitują promieniowanie ultrafioletowe. Oprócz tego generują niezauważalne dla naszego oka miganie, które może być przyczyną podrażnień, bólów głowy i innych reakcji neurologicznych.

Żarówki, których używano dawniej, emitowały o wiele bardziej naturalne światło. Czy są jakieś zdrowsze alternatywy?

  • Światło słoneczne
  • Żarówki LED
  • Żarówki o szerokim spektrum działania

Te ostatnie nie są łatwe do znalezienia, a i ich cena nie należy do najniższych. Jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja w zdrowie oczu. Emitują one bowiem światło o pełnym spektrum promieniowania słonecznego i są znacznie korzystniejsze niż tradycyjne żarówki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.